Ujednolicone uzupełniania zasad do Tannenbergu

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Grohmann pisze:Lord Valdemort
15.2.4. Linia zaopatrzenia może przebiegać przez heks znajdujący się w strefie kontroli wrogiej jednostki jeśli stoi na nim sojuszniczy oddział.

Nie ma tu ani slowa o "neutralizacji" SK, ani tym bardziej odeslania do 8.1.4.
Bo trzeba było spojrzeć jeszcze na 15.25 :P :)
15.2.5. Każda jednostka jest w stanie samodzielnie utworzyć linię zaopatrzenia na odległość dwóch heksów.
Co to ma do rzeczy?
Ale zgadzamy sie chyba, ze zasada opisana w pkt 8.2.3 instrukcji wynika z faktu neutralizacji SK wrogiego oddzialu, przez nasz wlasny oddzial, ktory wszedl we wroga SK przed ruchem artylerii/dowodztwa.
W 8.23 można zobaczyc własnie potwierdzenie koncepcji 'normalnej' :) (jeśli oczywiscie ktoś ze chce ją zobaczyć :P). Chociaż raczej należałoby to nazwać zaprzeczeniem koncepcji promostkowej. Dlaczego tak twierdzę ?
Ponieważ jeżeli jest napisane, że sztab może wchodzić w SK wroga tylko jeżeli na tym samym polu znajduje sie nasza sojusznicza jednostka, to oznacza, że niezaleznie od wystepowani atam kogokolwiek ta SK wrogiej jednostki tam również się znajduje. Czy dobrze rozumuję ? :)
SK wystepuje, ale nie dziala. Normalnie sztabom nie wolno wchodzic do wrogiej SK.
Tutaj wchodzic wolno, bo wroga SK jest "zneutralizowana".
I wynika to juz z zasady ogolnej okrelsonej w 8.1.4.
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Pomyliłem się z tym 15.25 faktycznie. W 15.24 nie ma odesłania do 8.14 ale jest to ta sama zasada jaka działa w innych punktach (dowodzenie, odwrot, ucieczka). Jedyna róznica, ze nie podano sformułłowania (patrz 8.14).
SK wystepuje, ale nie dziala. Normalnie sztabom nie wolno wchodzic do wrogiej SK.
Tutaj wchodzic wolno, bo wroga SK jest "zneutralizowana".
I wynika to juz z zasady ogolnej okrelsonej w 8.1.4.
Czyli się zgadzamy. Istnieje, ale została zneutralizowana w taki sposób w jaki to podanow 8.23 - czyli może wchodzić sztab.

W przypadku 8.21 nie jest istotne czy jest zneutralizowana czy nie, przepis jasno precyzuje, że liczy się sam fakt wejścia w tą SK. Któa jak ustaliliśmy nie może być anulowana.

Identycznie w przypadku 8.22 i 8.25.

Zauważ, własnie jak słusznie podnosicie 8.14 jest przepisem ogólnym, stwierdzającym ogólnie rzecz neutralizacji, która każdorazowo jest opisana w szczegółach w przepisach szczególnych. Bo przecież inne ma znaczenie neutralizacja w kwestii dowodzenia a inne w kwestii odwrotu tak jak inne w kwesti ucieczki.
Gdyby neutralizacja miala dotyczyc punktow 8.21, 8.22 czy 8.25 tez moim zdaniem by zostalo to uszczegolowione. Bo skad wiadomo, ze jezeli neutralizacja dotyczy tych punktow to kolejna jednostka placi 0PR za wejscie w SK a nie np. 0.5PR ?
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Grohmann pisze: Zauważ, własnie jak słusznie podnosicie 8.14 jest przepisem ogólnym, stwierdzającym ogólnie rzecz neutralizacji, która każdorazowo jest opisana w szczegółach w przepisach szczególnych. Bo przecież inne ma znaczenie neutralizacja w kwestii dowodzenia a inne w kwestii odwrotu tak jak inne w kwesti ucieczki.
Gdyby neutralizacja miala dotyczyc punktow 8.21, 8.22 czy 8.25 tez moim zdaniem by zostalo to uszczegolowione. Bo skad wiadomo, ze jezeli neutralizacja dotyczy tych punktow to kolejna jednostka placi 0PR za wejscie w SK a nie np. 0.5PR ?
A co z 17.2.8. Uzupełnienia nie mogą wchodzić na planszę z heksów znajdujących się w strefach kontroli wrogich oddziałów. W takim przypadku uzupełnienia przybywają o jeden etap później rozpoczynając swój ruch z dowolnego heksu przyległego do krawędzi mapy położonego nie dalej niż 3 heksy od pierwotnego pola (w przypadku uzupełnień przybywających transportem kolejowym wchodzą one na planszę sąsiednią linią kolejową).?

Moim zdaniem jesli mam wlasna jednostke na takim heksie, to uzupelnienie moze tam wejsc (jako skutek neutralizacji SK z 8.1.4).

Wedlug Twojej interpretacji, jak mam wroga SK np. na polu A24B20 to zadne uzupelnienie nie wejdzie, nawet jelsi jest tam okopada DP i mogla by zostac wzmocniona przez kolejna, wchodzaca jako uzupelnienie.

V.
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Zgadza się wedle 'mojej' interpretacji, nie wejdą z tego pola. Będą musiały wyjść z tych pól, które zostały wymienione w tym przepisie co zacytowałeś.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

A może głos zabraliby Andy lub Legun?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Moja znajomość z Tannenbergiem jest powierzchowna, tzn. mam grę, a nawet przeczytałem instrukcję zaraz po zakupie. ;) Pociągał mnie temat - odrzucił szczebel dowodzenia i komplikacja przepisów.
Fajnie byłoby poroztrząsać niektóre reguły, ale musiałbym znów poczytać instrukcję, a nie zanosi się na to, żebym znalazł na to czas teraz.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”