Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: RAJ »

To nie jest strzelanie na pałę tylko nawała ogniowa.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: RAJ »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: clown »

W recenzji brakuje wg mnie informacji jaka część gry została przetłumaczona (jeśli recenzowana jest edycja Portalu). Na zdjęciach widzę karty po polsku, ale kafelki oddziałów są w wersji angielskiej.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Heroes of Normandie

Post autor: duc de Fort »

Wydaje mi się, że właśnie tak jest - instrukcja i karty w wersji polskiej, kafelki oryginalne angielskie.
W Forcie też można zamówić ;) Wkrótce będą także dodatki.
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: RAJ »

Dokładnie tak - oznaczenia na żetonach są po angielsku. Szczerze mówiąc zapomniałem o tym, jestem zbyt przyzwyczajony do angielskiej notacji.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: Neoberger »

A tytuł gry jest samookreśleniem autorów, którzy pochodzą z Normandii.
Berger
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: Wally »

Czy ta gra nada się do grania z ośmiolatkiem? Gra bez większego problemu w Memoir44 ale nie wiem na ile zasady HoN są bardziej skomplikowane.
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: pietia2014 »

W sobotę grałem z synem (9 lat) i muszę przyznać, że był lepszy. Trochę to wina losowości - w dwóch szturmach zmiótł moich dzielnych Niemiaszków z przedpola i zabrał dokumenty. Z boku już czekał transporter i tyle ich widzieli. Przyczajony oficer z ponoć elitarnej "Lehr" tylko pomachał Amerykanom. A i tak dwa razy Niemców ratowała karta - "Gdyby nie hełm...". Ach te dzieci... Myślę, że spokojnie dacie radę, bo przecież 8 latek czyta już nieźle (zgodnie z programem ojczystej edukacji).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: Raleen »

Wczoraj miałem okazję trochę pograć i muszę powiedzieć, że moje pierwsze wrażenia są takie, że to jest jednak ciut bardziej wymagające niż gra na poziomie 8 czy 10-latków ;). To oczywiście opinia na plus dla gry.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Toomek
Caporal-Fourrier
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 17:02

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: Toomek »

Generalnie z recenzją się zgodzę, ale nie do końca - tj. kwestia dodatków. O ile pojedyncze plutony są w cenach kosmicznych (40 PLN), o tyle Scenariusz Packi są bogate - mają tyle samo modułów map, olbrzymią ilość jednostek + kupę kartonu modyfikującego teren. I do tego przemyślany tryb kampanii - naprawdę, działa to fajnie. 125 PLN to IMHO uczciwa cena. Army packi mają fajne wypraski, dodatkowe jednostki, karty... ale niewiele ponadto. Ja pewnie nabędę, ale fanem takiego rozwiązania nie jestem.

Grę osobiście uwielbiam. Klimatyczna (zwłaszcza jak się wychowało na klasycznych filmach wojennych - odwołań jest kupa), łatwa, podatna na fajne modyfikacje, bardzo regrywalna. Mam nadzieję, że przyjmie się w Polsce (i może pojawi się scena turniejowa - tak, gra się do tego wybitnie nadaje!). Ja w Warszawie staram się ją popularyzować.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: Raleen »

Co do losowości, mnie też się wydaje, że gra zawiera jej spory ładunek. Bardzo dużo dają karty i specjalne możliwości, które zawierają. Jak grałem, bardzo dużo dawała mi zwłaszcza karta "Burst into action" (tak to się zowie w wersji angielskiej, nie wiem jak przetłumaczyli w naszej). Można się przemieścić i strzelić, i to albo przed ruchem, albo w trakcie ruchu, albo po nim. Alternatywnie można po zakończeniu ruchu wejść do walki wręcz. Zgadzam się z recenzją co do tego, że losowość występuje, natomiast końcowy przykład z atakiem na czołg nie wiem czy jest dobrą tego ilustracją. Być może Niemiec, gdyby był zdesperowany, albo nie miał nic do stracenia tak by postąpił, atakując granatem i licząc, że się uda przy prawdopodobieństwie 1/36 (wyjściowo żeby trafić 1/6), natomiast większość graczy nie podjęłaby takiego ryzyka, chyba że - jak pisałem - nie mieliby wyboru.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Toomek
Caporal-Fourrier
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 17:02

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: Toomek »

Karty są mocarne - ale już wyniki kostek można ładnie modyfikować - Ammann, Veteran etc. Zresztą, w formacie lekkiej, filmowej gry aż tak bardzo mnie to nie boli ;)
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: renald »

Sposób w jaki działanie kart włączone jest do rdzenia mechaniki gry powoduje, że jedna, dwie odpowiednio zagrane karty zmieniają diametralnie sytuację na planszy, a w ekstremalnych przypadkach mogą nawet przesądzić o wyniku rozgrywki.

Na początku nie byłem za bardzo przekonany do takiego rozwiązania, ale po iluś partiach widzę, że dobrze wpisuje się ono w ogólny kształt tej gry. Nadaje jej dużej dynamiki, bitewnego zamętu, widowiskowości i bardzo korzystnie wpływa na regrywalność.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: Raleen »

Naniosłem poprawki w recenzji, głównie jeśli chodzi o zdjęcia i początek opisu scenariusza. Ostatnie 2 zdjęcia, choć nie były złe, też nie w pełni mnie zadowalały, więc doczekały się lepszych wersji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”