No Retreat! Italian Front

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

No Retreat! Italian Front

Post autor: RAJ »

https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... lian-front

Zaskakująca i miła niespodzianka na końcu instrukcji.

Obrazek
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: Strategos »

Piękne, aż oczom nie wierzę. :D
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Cuban
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 10 czerwca 2007, 18:56
Lokalizacja: Józefów

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: Cuban »

I kolejny argument za kupnem ;)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Ojej, to faktycznie bardzo miła ciekawostka. Ekipa od "No Retreata!" chyba faktycznie nas lubi, skoro w "Russian Front" dodali LWPowskiemu orzełkowi koronę :P

A tak na serio, to również dołączam się do wyrazów zachwytu.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: Leliwa »

SPIDIvonMARDER pisze:Ojej, to faktycznie bardzo miła ciekawostka. Ekipa od "No Retreata!" chyba faktycznie nas lubi, skoro w "Russian Front" dodali LWPowskiemu orzełkowi koronę :P

A tak na serio, to również dołączam się do wyrazów zachwytu.
Jak to łatwo tych Polaków kupić! :)
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: maciunia »

leliwa pisze:
SPIDIvonMARDER pisze:Ojej, to faktycznie bardzo miła ciekawostka. Ekipa od "No Retreata!" chyba faktycznie nas lubi, skoro w "Russian Front" dodali LWPowskiemu orzełkowi koronę :P

A tak na serio, to również dołączam się do wyrazów zachwytu.
Jak to łatwo tych Polaków kupić! :)
Już Anglosasi coś o tym wiedzą...
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: TommyGn »

Co prawda nigdy nie grałem w ten system, ale nie mam przekonania do pewnych uproszczeń w tego typu grach. Tutaj mamy małą nieścisłość. 5 kresowa ma status zmechanizowanej, można by to tłumaczyć włączeniem 2 brygady pancernej, gdyby nie to, że ma taką samą siłę jak 3 karpacka. Brakuje też kanadyjskiej brygady pancernej.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: ghostdog »

Czy w grę da się zagrać samemu?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: Leliwa »

TommyGn pisze:Co prawda nigdy nie grałem w ten system, ale nie mam przekonania do pewnych uproszczeń w tego typu grach. Tutaj mamy małą nieścisłość. 5 kresowa ma status zmechanizowanej, można by to tłumaczyć włączeniem 2 brygady pancernej, gdyby nie to, że ma taką samą siłę jak 3 karpacka. Brakuje też kanadyjskiej brygady pancernej.
Też to zauważyłem z Kresową. Na rewersie te żetony zmieniają się na identyczne piechotne. Być może tu siła jest jakoś uśredniona. Nie zapominajmy, że obie nasze dywizje były w pierwszym okresie kampanii słabsze od etatowych brytyjskich (6 b.p. vs 9 b.p.)
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: clown »

Ghostdog - da się, jak we wszystkie gry, ale to słaba przyjemność. W Russian Front była wersja bardziej solo-friendly, natomiast nie do końca przekonująca.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: TommyGn »

leliwa pisze:
TommyGn pisze:Co prawda nigdy nie grałem w ten system, ale nie mam przekonania do pewnych uproszczeń w tego typu grach. Tutaj mamy małą nieścisłość. 5 kresowa ma status zmechanizowanej, można by to tłumaczyć włączeniem 2 brygady pancernej, gdyby nie to, że ma taką samą siłę jak 3 karpacka. Brakuje też kanadyjskiej brygady pancernej.
Też to zauważyłem z Kresową. Na rewersie te żetony zmieniają się na identyczne piechotne. Być może tu siła jest jakoś uśredniona. Nie zapominajmy, że obie nasze dywizje były w pierwszym okresie kampanii słabsze od etatowych brytyjskich (6 b.p. vs 9 b.p.)
Ale jakie uśrednienie. 1 kanadyjska ma 6 - ok 3 Br piech. + Br Panc, 2 nowozelandzka tak samo - a miała tylko 2 Br Piech + Br panc. Jeśli nasze są uśrednione to czemu tylko jedna ma współczynnik. Angielskie dywizje 4 lub 3 punkty - tak z kapelusza? Podobnie niemieckie 4 albo 3 - ot tak sobie?
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: clown »

Carl Paradis ma ksywkę "design for effect", więc współczynniki w jego grach są kompletnie od czapy :) strach pomyśleć co zrobi, żeby "pomóc" armii polskiej AD 1939.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: SPIDIvonMARDER »

leliwa pisze:
SPIDIvonMARDER pisze:Ojej, to faktycznie bardzo miła ciekawostka. Ekipa od "No Retreata!" chyba faktycznie nas lubi, skoro w "Russian Front" dodali LWPowskiemu orzełkowi koronę :P

A tak na serio, to również dołączam się do wyrazów zachwytu.
Jak to łatwo tych Polaków kupić! :)

Jeszcze nie powiedziałem, że gra jest dobra :P
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: RAJ »

Szukają testerów dla NR3 - tak, to ten z Polską. :)
https://boardgamegeek.com/thread/143283 ... -call-help
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Re: No Retreat! Italian Front

Post autor: Leo »

Jestem po trzech, wprawdzie niepełnych rozgrywkach, ale już sporo o tej grze mogę powiedzieć. Zagraliśmy z Andreasem von Breslau scenariusz desantu na Sycylii i dwukrotnie operację Avalanche. Jak na razie obaj jesteśmy zgodni - to dobra gra.
Wadą (ale jedyną) jest dość chaotycznie napisana instrukcja, która w kilku miejscach pozostawia niedomówienia, albo sama sobie zaprzecza. W sytuacjach watpliwych graliśmy zgodnie z historycznymi realiami.
Zalety:
1. Gra daje bardzo dużo możliwości nieortodoksyjnych zagrań - szczególnie fajna jest możliwość lądowania desantów w kilku innych miejscach niż historycznie.
2. Dobrze oddana jest specyfika walk na froncie włoskim. Klimacik jest na pewno.
3. Poprawiona tabela walki daje dużo ciekawsze wyniki niż np. w schematycznej Afryce.
4. Strona edytorska i estetyczna jest na najwyższym poziomie.

Tak więc gra sprawia wrażenie co najmniej równie dobrej co pierwsza z tej serii (o froncie wschodnim). I jest na pewno lepsza od tej o kampanii w Afryce (która niestety okazała się mocno przeciętna).
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”