Fail Safe (S&T no.283)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Fail Safe (S&T no.283)

Post autor: nexus6 »

Ostatnio wpadła mi w ręce gra Fail Safe z przed kilku lat, a ponieważ nie ma własnego wątku chcę napisać parę słów od siebie po rozgrywce solo (jestem umówiony ze znajomym na rozgrywkę, ale jak dowie się ile naprawdę gra trwa chyba zrezygnuje). To, że grę można rozegrać w 90 minut można włożyć między bajki - mi to zajeło ok.7 godzin plus po godzinie na zrobienie set up-u dla każdej ze stron. Gra przedstawia hipotetyczny konflikt między komunistami a kapitalistami w latach 50-tych - pierwsze dwanaście godzin III WŚ. Są tu tylko jednostki lotnicze i obrony lotniczej. Choć tematyka wydała mi się ciekawa (tutaj polecam na wciągnięcie się w klimat flimy Dr.Stranglove i Fail Safe) to obawiałem się, że gracze po wysłanie swoich formacji lotniczych w zasadzie będą zdani na łaskę kości i nie wiele mogą tu zdziałać, ale gra okazała się bardzo przyzwoita i jednak sporo zależy od umiejętnego grania. Zasady opcjonalne jak pre-eventy zmuszają graczy do korekty swoich założeń co do budowy flot powietrznych i przyjęcia odpowiedniej strategii na grę (do wyboru są 3 - countervalue, counterforce i civil defence), które powodują, że gracz ma w zależności od strategii jakieś bonusy przy walce i inaczej naliczane punkty zwycięstwa. Na pewno ma to wpływ na regrywalność.
U mnie rozgrywka przebiegała mniej więcej tak, że najpierw sovieci z zaskoczenia (pre-event dawał możliwość wykupienia tanio poziomu Defcon 1) zdewastowali europę zachodnią i trochę nadgryźli Amerykę od strony Kuby, a potem ponad biegunem nadlecieli amerykanie i zrobili swoje. Straty wśród bombowców po obu stronach były duże.

Sytuacja na ostatnią turę

http://i51.photobucket.com/albums/f389/ ... g~original

a tu zdewastowana Europa

http://i51.photobucket.com/albums/f389/ ... g~original

i prawie nie ruszona Ameryka (wiedziałem, że będzie ciężko, więc skupiłem się na bliżeszej Europie)

http://i51.photobucket.com/albums/f389/ ... g~original

Jeszcze słowo o pewnej zasadzie, która dla niektórych jest kontrowersyjna, a mianowicie refit jednostek lotniczych. Za punkty, które sobie odłożymy z budowania floty można w trakcie gry refitować jednostki myśliwskie w dowolnej bazie. Z punktu realizmu jest to mocno wątpliwe (chociaż nie wiem, czy można to traktować tak dosłownie, a nie, że do dyspozycji mamy gotowe do akcji kolejne jednostki, chociaż są oznaczone tymi samymi żetonami), ale z punktu widzenia gracza takie rozwiązanie się jak najbardziej sprawdza i dodaje napięcia rozgrywce.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Fail Safe (S&T no.283)

Post autor: maciunia »

Mapa przekozak! A jak tam rulsy, tzn edycja, złożoność i niedopowiedzenia? Bo w Decision Games to różnie bywa?
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Fail Safe (S&T no.283)

Post autor: nexus6 »

Zasady proste - zawsze przeznaczają po 16 stron w magazynie, ale tutaj te 16 stron zapełnili jakimiś grafikami, wykazami jednostek i tabelami. Samych zasad jest na 10 stron. Jakichś niejasności raczej nie ma - ja z zasadami nie miałem problemu, ale jest na BGG 4 stronicowa klaryfikacja zasad jakichś tam szczegółów (raz się tylko na kilkanaście minut zaciąłem przy walce powietrznej, ale to mogło wynikać z mojej słabej znajomości angielskiego).
Jest kilka błędów na żetonach - 3 amerykańskie z obrony przeciwlotniczej powinny mieć zasięg 3, a wszystkie mają zasięg 2 (na szczęście każdy żeton ma swoje indywidualne oznaczenia i te z numerami od 7 do 9 traktowałem jak z zasięgiem 3. Inny błąd to na reversie 3 sowieckich centr dowódczych nie ma markera mgły wojny tylko jest wybuch bomby atomowej. Grając jednak z zasadami opcjonalnymi nie ma to większego znaczenia, bo aby szybko wypuścić w powietrze bombowce trzeba użyć tych centr a więc i odkryć je. Bez zasad opcjonalnych te żetony chyba są w ogóle bezużyteczne.

Jak by ktoś chciał zapoznać się z zasadami to mogę podesłać linka - dla znajomego zeskanowałem, zrobiłem pdf i zamieściłem na google drive. (DG też coś tam zamieściło, ale to plik tekstowy bez grafik).
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”