Front wschodni - wybór gry

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Piskor
Podporucznik
Posty: 347
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 17:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Front wschodni - wybór gry

Post autor: Piskor »

Witam Kolegów Forumowiczów!

Od pewnego czasu czaję się na zakup jakiejś strategii osadzonej w realiach frontu wschodniego. Jak dotąd moja kariera gracza ograniczała się przeważnie do gier napoleońskich oraz "wrześniowców" 1939, także nie jestem zbyt rozeznany w dostępnych obecnie tytułach. Byłbym wdzięczny za polecenie sprawdzonych, dobrych tytułów, które mieliście okazję rozegrać :)
Jeżeli ktoś grał w TiS-owe: np. "Moskwa 1941" czy "Charków 1942/43" to także dajcie Panowie znać czy warto w ogóle kierować wzrok w tę stronę.

Dziękuję z góry za wszelki odzew.
"Polska nie zna pojęcia pokoju za wszelką cenę!"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Raleen »

Myślę, że zwłaszcza jeśli szukasz czegoś niezbyt trudnego (co nie znaczy, że banalnego), a zarazem bardzo grywalnego, to polecam:

- A Victory Lost
- A Victory Denied

Oba z wydawnictwa MMP. Pierwsza gra miała niedawno reedycję, więc powinna być u nas łatwo dostępna.

Pewnie śmiało można wskazać wiele innych tytułów. Koledzy polecą Ci np. gry Simonitcha "Ukraine '43". To też dobry wybór, choć mogą być one bardziej wymagające, ale masz już pewne doświadczenie, więc spokojnie dasz radę.

TiS generalnie omijaj szerokim łukiem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: maciunia »

Piskor, jak z frontu wschodniego w skali operacyjnej, żetonówki, z tradycyjnymi turami to obowiązkowo The Caucasus Campaign (GMT) i Ukraine '44 (MMP, Special Ops). Obie do rozegrania w 5-6h. Ukraine '43 (GMT) odradzam ze względu na kobylastość, no chyba że szukasz prawdziwego monstera.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Raleen »

O właśnie, jakoś zupełnie zapomniałem o "Caucasus Campaign". W sumie to bym chyba polecał najbardziej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: nexus6 »

Ukraina 44 od MMP jest bardzo fajna, też ją polecam. A od siebie polecam Duel in the North, który podobnie jak A Victory Denied jest na czitach, ale znacznie bardziej mi się podoba.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: killy9999 »

W Ukraine '43 da się rozegrać krótsze scenariusze w kilka godzin (jedno spotkanie), więc aż tak kobylasto nie jest ;-) Pełna kampania wymaga jednak więcej czasu, to fakt.
Awatar użytkownika
Vandal
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 6 marca 2014, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Vandal »

W podobnym temacie i ciężkości ja się właśnie do No Retreat! od GMT przymierzam.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Silver »

Lepiej iść w The Caucasus Campaign i Ukraine '43 bo przepisy do obu gier zbliżone a na dodatek potem można kupić kolejne gry z tego systemu. Ja zacząłem od France40 a teraz szykuję tłumaczonka do Normandy44 i potem właśnie do Ukrainy a mam chęć zakupić Holland44 jak tylko wyjdzie.
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: ghostdog »

Nikt nie wspomniał o EastFront II.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Raleen »

ghostdog pisze:Nikt nie wspomniał o EastFront II.
Bo to bloczkowe i zdaje się drogie, a kolega ma doświadczenie z heksówkami i chyba tego typu gry szuka.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Piskor
Podporucznik
Posty: 347
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 17:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Piskor »

Jak dotąd grałem jedynie w heksówki, to prawda. Nie ograniczam się jednak tylko do tego typu rozwiązań. Niemniej wzmianka o cenie nieco mnie przestraszyła.

Niestety "The Caucasus Campaign" jest bardzo trudne do zdobycia, więc zwracam się na chwilę obecną w stronę "A Victory Lost".

Natknąłem się także na grę:
https://boardgamegeek.com/boardgame/279 ... -1941-1944
Uwagę przykuwa tu całościowe spojrzenie na front, jednakże czas 1200 minut wygląda zatrważająco :)
"Polska nie zna pojęcia pokoju za wszelką cenę!"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Raleen »

AVL masz za 151,05 zł w Forcie Gier (trwa promocja):
http://fortgier.pl/p/16/24123/a-victory ... jenne.html

Albo za 159 zł w Planszomanii:
http://planszomania.pl/wojenne/7968/A-Victory-Lost.html

Pewnie jest też w Rebelu.

Ukraine '43 za 209 zł w Forcie Gier (promocja):
http://fortgier.pl/p/16/24104/ukraine-4 ... jenne.html
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Leo »

Jeśli chcesz zagrać w grę ukazująco całość tego frontu, to zdecydowanie polecam No Retreat.
Żadna inna nie rozwiązuje w tak udany sposób specyfiki walk na froncie wschodnim. Mam tu na myśli to, że na początku Niemcy są bardzo silni i gnają do przodu a potem jest odwrotnie.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Piskor
Podporucznik
Posty: 347
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 17:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: Piskor »

Słyszałem sporo dobrego o tej grze, ale pojawiają się także opinie o jej kosmicznej wręcz złożoności mechaniki. Nie wiem ile w tym prawdy.
"Polska nie zna pojęcia pokoju za wszelką cenę!"
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Front wschodni - wybór gry

Post autor: ghostdog »

A jak wygląda porównanie No Retreat do EastFront II?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”