Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: Grisznak »

Dobra, dyskutował dalej nie będę, bo to jak ze ślepym o kolorach. Posługując sie analogią: ASL SK to "Bitwy drugiej wojny światowej" z czasów "Szczurów Pustyni" Dragona a pełen ASL - obecna wersja tego systemu. Dlatego pełnego ASL nie polecałem (bo nie spełnia żadnego z warunków) ale właśnie SK.

Jeśli kwestia czasu jest istotna, to dobrym pomysłem wydawałby mi sie Memoir '44. Tam rozgrywki są szybkie i krótkie, zwykle mieszczą się w maks. godzinie (dorzućmy parę-paręnaście minut na rozłożenie). Plansza jest średnich gabarytów, ale jest twarda, więc przy nawet średniej wielkości stoliku się utrzyma bez problemu. Do tego bardzo duża ilość scenariuszy (także w sieci) i dodatków.

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/10630/memoir-44

Gdyby nie ograniczenie do drugiej WŚ, to zasugerowałbym jeszcze Neuroshimę HEX! bo to najszybsza bodaj gra taktyczna jaką znam i chyba najlepsza z polskich. No i spełnia idealnie wszystkie postawione wyżej warunki.
BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/212 ... oshima-hex

Zaś problem stolika można rozwiązać w ten sposób, że idziemy do Obiego, kupujemy płytę i prosimy o przycięcie do wymiaru. Łączny koszt to coś ok. 20-40 zł. Jak gramy to płyta idzie na stolik i mamy stół. Jak nie gramy, płyta idzie pod ścianę/za łóżko/do szafy i nie zajmuje miejsca.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: Daniel »

Co do gier z lotniczych IPN to zastanowię się :) .
Mamy z kolegą płytę, która z jednej strony jest na biurku z drugiej na parapecie wymiary to :110 x 60 cm wykorzystujemy ja jako stół.
Na ten miesiąc postawiłem na Hell's Gate.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 763
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: LordDisneyland »

Czyli bombardowanie Belgradu za proste? ;)
Awatar użytkownika
ash73
Adjudant
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 9 września 2011, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: ash73 »

"Dobra, dyskutował dalej nie będę, bo to jak ze ślepym o kolorach. Posługując się analogią: ASL SK to "Bitwy drugiej wojny światowej" z czasów "Szczurów Pustyni" Dragona a pełen ASL - obecna wersja tego systemu. Dlatego pełnego ASL nie polecałem (bo nie spełnia żadnego z warunków) ale właśnie SK."
--
Grisznak, ASL SK też nie jest 'szybką' rozgrywką. W dodatku od strony wizualnej gra wygląda jak kupa.

Z drugiej strony, clown to też żaden autorytet.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: clown »

Z drugiej strony, clown to też żaden autorytet.
Absolutnie się zgadzam - wręcz przeciwnie - jestem antyautorytetem 8-)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: Herman »

Storm over Stalingrad, Storm over Normandy, Hells Gate, Celles.

ASL raczej się nie wpisuje w to, czego szukasz.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: HoLi »

Mamy z kolegą płytę, która z jednej strony jest na biurku z drugiej na parapecie wymiary to :110 x 60 cm wykorzystujemy ja jako stół.
Ja z mojej strony mogę polecić użycie zwykłej tablicy korkowej. Jest wystarczająco sztywna + można użyć pinezek żeby co poniektóre bardziej ruchliwe elementy gry ustabilizować (oczywiście nie wbijając pinezkę na przykład w planszę, ale obok przy jej krawędzi itd. itp. :) )
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: Monthion »

Jak szybkie i zajmujące mało miejsca to może Race to Berlin (to mi przypomniało że miałem coś napisać o tej grze), czy A Victory Lost lub A Victory Denied.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Poszukuję szybkiej i zajmującej mało miejsca gry II WW

Post autor: clown »

No i na pewno nie są szybkie.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”