Jaką grę wybrać?

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
jacekzet
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:07

Jaką grę wybrać?

Post autor: jacekzet »

Dzień dobry,
Proszę o pomoc w wybraniu sprawdzonej gry na poziomie taktycznym (WW2).
Może być w wersji angielskiej. Dla 2 osób. W planszówki do tej pory nie grałem ale nie boję się dużego stopnia skomplikowania (mam swoje lata :D ).
Wręcz chciałbym aby nie było to na poziomie podstawówki.
Wpadła mi w oko Memoir'44, warto?

Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: Raleen »

Memoir '44 to jak byś miał syna w wieku około 10 lat to do gry z synem będzie dobry i wtedy polecam :)
Natomiast jak sam chcesz się pobawić i nie boisz się przynajmniej średnio skomplikowanych przepisów, to lepiej poszukać czegoś bardziej wymagającego. Opcji jest dużo. Może być np. "A Victory Lost", "A Victory Denied" z wydawnictwa MMP, jeśli to ma być gra taktyczna na poziomie drużyn czy plutonów to koledzy na pewno coś polecą, np. jest sobie taka gra "Combat Commander", jest "Conflict of Heroes". Ja bym Ci polecił "Caucasus Campaign". To tak na wstępie, bo tytułów jest sporo... :)

Poza tym przejrzyj te wątki:
Advanced Squad Leader: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=116
Combat Commander: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=1525
Conflict of Heroes: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=5722
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
jacekzet
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:07

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: jacekzet »

Dzięki za te pierwsze kilka tytułów. Syn ma 12 lat ale musi dać radę ;)
Memoir zwróciło moją uwagę ze względu na brak "kartoników-żetonów" i konieczności ręcznego ich wycinania.
Czy wymienione przez Was tytuły są dostępne w necie/sklepach w Polsce czy trzeba zamawiać za granicą?

BR
Jacek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: Raleen »

Teraz żetony w grach są na ogół sztancowane (to jest standard i jeśli jest inaczej to zwykle się o tym wyraźnie informuje). Czyli masz wypraskę z żetonami i wypychasz je tylko z ramek, niczego nie musisz kleić ani wycinać.

Tak, generalnie polecamy gry dostępne w Polsce. Proponuję się rozejrzeć po sklepach np.: FortGier.pl, Planszostrefa.pl i Rebel.pl (pewnie jest jeszcze kilka innych, gdzie będą tytuły wojenne, te są mi najlepiej znane).

Jak byś chciał coś lightowego to jest karcianka "Bohaterowie wyklęci" - też polecam, choć to trochę inna kategoria.
Z uwagi na syna w tym wieku to chyba najlepiej będzie jak wybierzesz coś z tego co wyżej, ewentualnie jeszcze "Heroes of Normandie" może być dobre.

PS. Znowu widzę, że mnie Profes wyprzedził :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: rastula »

Jeśli rzeczywiście to twoja pierwsza planszówka to ja wbrew weteranom powiem bierz tego Memoira, szczegolnie do gry z 12 latkiem. A ktoś kto w to miejsce poleca ASL to chyba buja w obłokach. Pozostałe propozycje są rozsądne.
jacekzet
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:07

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: jacekzet »

Przetestowaliśmy z synem Memoir on line. Sympatyczne, ale zdecydowanie za proste.
Czy wersja planszowa daje więcej opcji?
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: rastula »

Zależy co masz na myśl. Podstawowy mechanizm gry jest taki sam. Jest wiecej typow jednostek, różne przeszkody i typy umocnień, setki scenariuszy. Dodatki frontowe wnoszą sporo modyfikacji. Ale jesli to faktycznie za proste (choć proste zasady wcale nie oznaczają braku taktycznej głębi) to warto szukac dalej. Najbardziej dostępni będą chyba Heroes of Normandie...mam nawet egzemplarz na sprzedaż ;)....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: Raleen »

rastula pisze:(choć proste zasady wcale nie oznaczają braku taktycznej głębi)
Litości, taktyczna głębia w "Memoir '44". To tak jak byś pisał o taktycznej głębi w grze w kółko i krzyżyk :D
To jest gra na poziomie przedszkola, a jak syn ma już 12 lat, to można spróbować czegoś co bardziej przypomina grę wojenną.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
jacekzet
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:07

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: jacekzet »

Ostatecznie stanęło na Band of Brothers.
Dostawa we wtorek, nie możemy się doczekać.
Dzięki za wszystkie informacje.
Jacek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: Raleen »

Dobry wybór, podziel się na forum wrażeniami jak zagracie.
Może to być pomocne zwłaszcza dla kolejnych osób stawiających pierwsze kroki czy wracających do gier wojennych po latach.
My jako doświadczeni gracze możemy mieć trochę inne spojrzenie, więc Twoja opinia będzie na pewno wartościowa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: rastula »

Fajna gra. Może nie za piękna, szczegolnie zetony jednostek. Ciekawe czy to już najnowsza edycja.
drab
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: sobota, 13 sierpnia 2016, 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: drab »

Przepraszam, że się wtrącę i nie wiele mam do poradzenia, ponoć Tank on Tank ma być łatwa i taktyczna.
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=17032
Tylko czy jest dobra, jakie są zasady to nie wiem.
Sprzedam francuski karabin z drugiej wojny światowej. Nie używany, raz rzucony na ziemię.
jacekzet
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:07

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: jacekzet »

Gra rozpakowana. Sporo czytania na początek.

Nie mogę znaleźć na forum wątku dotyczącego Band of Brothers a szukam paru wyjaśnień.
Np. "Decoy", jak się to rozmieszcza na planszy? Wiem, że kiedy scenariusz pozwala.
Chodzi mi najpierw o techniczną kwestię, czy mam położyć pod żeton "coś", żeby wysokość była taka sama jak żetonu z jednostką przykrytego żetonem "conceal"? Inaczej to od razu widać że to "decoy".

Jacek
jacekzet
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 17 sierpnia 2017, 15:07

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: jacekzet »

Wyszukałem informację, że instrukcja (Battle Manual) jest płatna.
Czy to normalne, żeby sprzedawać produkt oddzielnie i instrukcję obsługi oddzielnie?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać?

Post autor: Raleen »

Raczej nie, ale różnie bywa.

Ogólnie to gier jest dużo, więc coś na pewno znajdziesz ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”