Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Grzeinjk
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 24 sierpnia 2017, 00:13

Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Grzeinjk »

Szanowni stratedzy!

Sporo naczytałem się tu i ówdzie na temat tytułowego wydawnictwa i podzielam krytyczny stosunek względem niego. Jednakowoż dzięki grom z TiSu zawdzięczam swoje zainteresowanie grami wojennymi jak i militarnym aspektem historii. Mimo to z biegiem lat stałem się bardziej wymagającym graczem (a może szanującym się?) i stwierdziłem, że mam już dość dorabiania własnych przepisów, konstruowania sensownych tabeli walk, rozważań wpływu terenu na ruch itd, zreszta ci co mieli kontakt z tymi grami najlepiej wiedzą jak bardzo są one niedopracowane... Dlatego jako nie tak jeszcze zorientowany gracz w przestrzeni boardgamingowej, a zwłaszcza w tej dotyczącej gier wojennych serdecznie chciałbym Was prosić o wskazanie mi gier funkcjonujacych jeszcze w obiegu tego pokroju tj. skala pułku, brygady, dywizji.
Co do ewentualnych odpowiedzi dodatkowo prosiłbym o przybliżenie oceny na temat: jakości i dokładności wykonania (ach ta skaza po TiSie), grywalnością i odzwierciedleniu historii.

Dziękuje za każda odpowiedz na temat,
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: maciunia »

Bez wątpienia musisz spróbować drugowojennych gier Marka Simonitcha (GMT Games), przeważnie w skali pułkowej. Nie wszystkie tytuły już (na razie) dostępne, ale coś tam jeszcze wisi w sklepach. Czas rozgrywki krótszy lub zblizony do WB95, edytorsko i grywalnościowo oba produkty bez porównania.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: RAJ »

Zacznij od A Victory Lost. To klasyka gatunku, w miarę tania i jeszcze dostępna w sklepach. Czas rozgrywki 5-6h, proste ale rewelacyjnie działające zasady. Skala dywizji. Historycznie na poziomie mikro sporo zastrzeżeń, na poziomie makro całkiem ok. Grywalność 100%.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Raleen »

Mogę się podpisać pod obiema powyższymi odpowiedziami.

Z gier Marka Simonitcha polecam na początek "Caucasus Campaign" jeśli dostaniesz. Natomiast jak już wspomniano "A Victory Lost" to polecam też "A Victory Denied" z tej serii, chociaż na początek "A Victory Lost" będzie lepsze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: cadrach »

Nie znam wiele więcej i nic nowego nie mogę dorzucić, ale naprawdę polecam gry Marka Simonitcha. Znam dwie: France`40 i Ukraine` 43. Obie świetne, ale warto wiedzieć, że ta druga to prawdziwa wojennicza kolubryna. Nie wiem jak z pozostałymi jego grami, ale przed zakupem chyba warto sprawdzać rozmiary plansz, bo np. taka Ukraina nie wszędzie się zmieści.

W każdym razie polecam gry w tym systemie. Ciężko je nawet porównać do gier WB95. Ciekawsze, szybsze, z interesującymi rozwiazaniami, no i przede wszystkim prostota zasad i kilka banalnych tabelek, choć trochę może zająć dojście do biegłości biorąc pod uwagę przyzwyczajenia z WB95. Poza tym gry te są ewidentnie testowane i mają fajnie zrobione warunki zwycięstwa. Partie są naprawdę zaciekłe i pełne nerwów, każda strona przez całą grę ma co robić i zwykle obie balansują na krawędzi klęski/wygranej. Granie w nie to świetny czas, świetna zabawa. :-)
no school, no work, no problem
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: renald »

Zerknij też na Bitter Woods – kolejną edycję bardzo cenionego (pod każdym z wymienionych przez Ciebie względów) klasyka.
Spośród szeroko dostępnych obecnie gier, z tą grą system WB95 można powiedzieć ma chyba najwięcej wspólnego.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: maciunia »

renald pisze:Spośród szeroko dostępnych obecnie gier, z tą grą system WB95 można powiedzieć ma chyba najwięcej wspólnego.
Zwłaszcza cenowo :lol:
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Grisznak »

France 1940 z GMT. Skala pułkowo-dywizyjna, bardzo wysoka grywalność i nieprzewidywalność sytuacji, do tego faktycznie dwie bardzo dobre gry w jednym pudełku za przystępną cenę. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych gier wojennych. I co więcej, czuć w niej klimat blitzkriegu jak w mało której.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Silver »

A poznawszy France40 potem można łatwiej wejść w kolejne już chyba 4 gry w tym systemie. Ja je bardzo lubię i cenię.
Grzeinjk
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 24 sierpnia 2017, 00:13

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Grzeinjk »

Dziękuję serdecznie za Wasze wypowiedzi.

Gry Marka Simonitcha wywarły na mnie wrażenie jak najbardziej poprawne i to w takim stopniu, że już studiuję zasady do Normandy '44. Uznałem, że z racji względnie małej mapy i sukcesywności dochodzonych wojsk a zwłaszcza początkowego scenariusza 'Cherbourg' będzie to dobry teren do opanowania zasad. Człek przyzwyczajony do gier TiSu ma tu trzy zdziwka: cena i niska liczba wydanych gier.
Właściwie to nie powinno akurat mnie zadziwiać bacząc na stopnień dopracowania tychże. Ku mojemu szczęściu odkryłem możliwość rozgrywek przez Vassala - i tu trzecie zdziwko, otóż wydawca GMT Games nie ma żadnych oporów do podzielenia się z ludźmi instrukcją do gry a nawet modułem do tegoż programiku! Niebywale godna szacunku postawa.

Co do A Victory Lost, pozycja wydaje mi się bez wątpienia grywalna i ciekawa, jednak osobiście preferuję nieco bardziej skomplikowane zasady a dodatkowo nie przekonuje mnie zastosowany tu Leader Activation System. Pozycji nie odrzucam lecz zostawiam na bardziej odległy kąsek.

Wypowiedzi moich ostatnich dwóch przedmówców zainicjowały iskierkę wątpliwości co do wyboru odpowiedniej gry Marka Simonitcha na początek. Wiem, że poszczególne jego gry różnią się między sobą przepisami w dość znaczącym stopniu jednak nie wiem czy podobnie jest z rdzeniem owych zasad. I jeszcze Caucasus Campaign wspomniany przez Raleena... Chęć pozostawienia instrukcji do Normandii przysparza liczba stron instrukcji do opanowania: France - 16, Caucasus 17, gdzie Normandia ma 24.

Rozumiem, że wyżej wymienione gry to przedstawiciele najlepszego gatunku na rynku, ale nie wydaje mi się, żeby na nich się lista kończyła. Czy jest coś jeszcze oprócz tychże?

Pozdrawiam.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: renald »

maciunia pisze:
renald pisze:Spośród szeroko dostępnych obecnie gier, z tą grą system WB95 można powiedzieć ma chyba najwięcej wspólnego.
Zwłaszcza cenowo :lol:
Cenowo nie. A było coś w pytaniu o zakresie cenowym?
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Monthion »

Jeszcze tu koledzy nie wspominali o kilku ciekawych opcjach np.:
- gry z serii Standard Combat Series od MMP np. Karelia '44
- Liberty Roads i Victory Roads wydawnictwa Hexasim
- no i jest jeszcze Enemy Action: Ardennes ze stajni Compass Games - to właściwie 3 gry, bo jest podręcznik dla 2 graczy, podręcznik do gry jednoosobowej dla Alianta i podręcznik do gry jednoosobowej dla Niemca.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Silver »

Najlepiej zaczynać Simonitcha od France40 lub nawet Ukraine43 (mapa Ukrainy nie jest tak przerażająco duża) - zasady do Normandy44 są bardziej zawiłe.
W razie czego służę przez siebie ułożonymi instrukcjami.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Anomander Rake »

Zdecydowanie gry Simonitcha. Z podobnych, hmmm.... chyba tylko tematyką, do WB 95 wymieniłbym jeszcze Bitter End Compass Games (Węgry w 45) i może Red Storm over the Reich (sowiecka ofensywa z linii Wisły). Ta druga wszakże chyba niełatwa (mam ale nie grałem).
W razie czego coś z polecanych gier mam też na zbyciu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=119&t=17060
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Alternatywy dla systemu WB95 (TiS)

Post autor: Raleen »

Anomander Rake pisze:Red Storm over the Reich (sowiecka ofensywa z linii Wisły)
Bardzo ciekawa gra z interesującym, oryginalnym rozwiązaniem dotyczącym układu faz, aczkolwiek skala tam jest chyba większa niż pułkowa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”