Empire of the Sun (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Maciej94
Sergent
Posty: 129
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2018, 21:54
Has thanked: 67 times
Been thanked: 67 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Maciej94 »

Dzięki za pomoc, ale pytań ciąg dalszy :P
1) Poszła kontrofensywa, starty 6 stepów do 6. różnica w punktach obrażeń -3 pkt (76 do 73). Kto wygrywa w takim przypadku?
2) Czy na wysłanie do Europy rzuca się za każdą jednostkę z uzupełnień? I czy jest ryzyko, że do Europy "popłynie" jednostka z planszy?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10376
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2753 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ad 2:
nie rzuca się na lotniskowce i lotniskowce eskortowe oraz na piechote morską. Reszta moze popłynąc do Europy. Moim zdaniem nie powinno się opóźniać posiłków Commonwealthu, ale zasady nie są jasne.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Maciej94
Sergent
Posty: 129
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2018, 21:54
Has thanked: 67 times
Been thanked: 67 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Maciej94 »

Obydwa pytania źle zadałem :P
1) Tutaj bardziej mi chodzi o możliwość kontynuowania ofensywy przez gracza ofensywnego.
2) Bardziej mi chodzi o rozbieżność pomiędzy tym co tłumaczy instrukcja w punkcie 15.1 (US divert to Europe range is 0-1)- to rozumiem bez problemu a tym co jest podane w przykładowej rozgrywce: "In addition two US Army and three US Army air units are in the delay box, which due to the WIE level means that a divert...), bardziej mi chodzi dlaczego tak wybieramy, lotnicze rozumiem bo wchodzą 3 jako posiłki więc rzucamy, ale z lądowych wchodzi 1, do tego CA "Northhampton" i piechota morska. Czy w takim przypadku w myśl tego co podali rzucamy na jeszcze jedną jednostkę z planszy? Czy to jakiś chochlik drukarski w instrukcji.
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 142
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 28 times
Been thanked: 90 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lakeman_GJ »

Maciejz94 pisze: środa, 2 lutego 2022, 00:12 Obydwa pytania źle zadałem :P
1) Tutaj bardziej mi chodzi o możliwość kontynuowania ofensywy przez gracza ofensywnego.
2) Bardziej mi chodzi o rozbieżność pomiędzy tym co tłumaczy instrukcja w punkcie 15.1 (US divert to Europe range is 0-1)- to rozumiem bez problemu a tym co jest podane w przykładowej rozgrywce: "In addition two US Army and three US Army air units are in the delay box, which due to the WIE level means that a divert...), bardziej mi chodzi dlaczego tak wybieramy, lotnicze rozumiem bo wchodzą 3 jako posiłki więc rzucamy, ale z lądowych wchodzi 1, do tego CA "Northhampton" i piechota morska. Czy w takim przypadku w myśl tego co podali rzucamy na jeszcze jedną jednostkę z planszy? Czy to jakiś chochlik drukarski w instrukcji.
1) Jeśli pytasz o bitwę powietrzno-morską przy okazji desantu, to kontynuacja desantu jest możliwa, jeśli po bitwie powietrzno-morskiej atakującemu pozostanie więcej punktów ataku w okrętach i samolotach, niż broniącemu.
2) opóźnieniu (czyli na pole Delay, oczywiście w przypadku gdy WiE jest odpowiednie) podlegają wszystkie jednostki alianckie (USA i Wspólnota Brytyjska) z wyjątkiem dowództw - HQ oraz jednostek B29. Te zawsze trafiają od razu na planszę.
Rzut na ewentualne wysłanie do Europy obejmuje tylko: jednostki lotnicze oraz lądowe armii amerykańskiej (zielone żetony) oraz lotniskowce eskortowe (CVE), niezależnie od ich liczby w posiłkach. Jednostek już wprowadzonych do gry te rzuty nie obejmują. Rzut na wysyłkę do Europy wykonuje się przy dodawaniu posiłków na pole Delayed.
Awatar użytkownika
Maciej94
Sergent
Posty: 129
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2018, 21:54
Has thanked: 67 times
Been thanked: 67 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Maciej94 »

Dzięki wielkie za pomoc :)
krajarek
Sergent-Major
Posty: 156
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 08:55
Lokalizacja: Księstwo Siewierskie

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: krajarek »

Przyswajam zasady i kilka pytań mi się rodzi, a nie mogę znaleźć odpowiedzi:
1. Punkt 9.4 (a w polskiej wersji 8.4) - co to znaczy, że nie ma modyfikatora za walkę w terenie jeśli hex ma miasto. Zapis niby oczywisty, ale jak oglądam filmiki na YT ("Wojna na planszy"), to ich Autor nie stosuje tej zasady - jego błąd czy ja czegoś nie rozumiem?
2. Czy jest możliwy jednoczesny atak z lądu i desant na ten sam hex? Jeśli tak, to czy nie ma modyfikatora za desant?
3. W komentarzu pod filmikiem na YT ktoś napisał, że obrona desantującej się jednostki jest dzielona na pół - gdzie to jest napisane w instrukcji?
Lehto
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lehto »

Ad. 3 - w "polskiej" instrukcji jest o tym mowa w pkt. 8.4 B pkt 5 (rozdział 8.4 dot. procedur bitwy lądowej).
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 142
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 28 times
Been thanked: 90 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lakeman_GJ »

krajarek pisze: środa, 30 sierpnia 2023, 12:50 1. Punkt 9.4 (a w polskiej wersji 8.4) - co to znaczy, że nie ma modyfikatora za walkę w terenie jeśli hex ma miasto. Zapis niby oczywisty, ale jak oglądam filmiki na YT ("Wojna na planszy"), to ich Autor nie stosuje tej zasady - jego błąd czy ja czegoś nie rozumiem?
Twórcy gry chodziło o to, że nie ma DODATKOWEGO modyfikatora za walki w mieście. Tylko teren (tło hexu) ma znaczenie.
Dyskusja na ten temat na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/154494 ... f#22152310
krajarek pisze: środa, 30 sierpnia 2023, 12:50 2. Czy jest możliwy jednoczesny atak z lądu i desant na ten sam hex? Jeśli tak, to czy nie ma modyfikatora za desant?
Jeśli choć jedną jednostka atakuje desantem, broniącemu należy się modyfikator.
krajarek pisze: środa, 30 sierpnia 2023, 12:50 3. W komentarzu pod filmikiem na YT ktoś napisał, że obrona desantującej się jednostki jest dzielona na pół - gdzie to jest napisane w instrukcji?
W oryginalnej instrukcji punkt 9.4 B - 5.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”