Taktyczne gry - ogólne pytanie

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: ghostdog »

Ogólne pytanie odnośnie gier taktycznych. Co wydaje się lepsze i bardziej sensowne - Lock'N'Lock czy Flying Pigs?
Lock'N'Lock - wiadomo, że praktycznie każdy konflikt od II WŚ przez Wietnam po Somalię. Flying Pigs głównie na razie II WŚ.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Taktyczne gry ogólne pytanie

Post autor: Raleen »

Ja mogę tylko zachwalać Lock 'n Load mimo że z czasem nie traktuję ich jako czegoś idealnego, ale nie mam porównania z tym drugim tytułem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: karawanken »

Raleen pisze:Ja mogę tylko zachwalać Lock 'n Load mimo że z czasem nie traktuję ich jako czegoś idealnego, ale nie mam porównania z tym drugim tytułem.
Mógł byś bardziej opisać system L' n L. Właśnie przyglądam się różnym grom i ta oraz Ghost Panzer szczególnie mnie zainteresowały. Myślę jeszcze nad Nations at War od L' n L bo wydaję się systemem bardzo prostym. Ale ciężko znaleźć jakieś opinie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: Raleen »

Tutaj jest recenzja sprzed lat - dotyczy gry o późniejszym okresie, ale generalnie idee co do mechaniki są podobne:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Tę grę oczywiście także szczerze polecam. Klimat jest, a jak oglądałeś film "Helikopter w ogniu", to wiesz o co chodzi.

Trochę relacji z rozgrywek jest też na portalu - możesz się rozejrzeć:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... itstart=50
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: karawanken »

Wielkie dzięki. Wprawdzie tej konkretnej gry nie brałem pod uwagę ale opis mechaniki na pewno się przyda.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: Raleen »

Gdybyś miał jakieś wątpliwości, to oczywiście pisz, choć szczerze powiedziawszy sam bym musiał sobie odświeżyć trochę, żeby zamieszczać jakiś opis, bo dawno nie grałem. Jest tu jeszcze osobny temat o "Band of Heroes", może będzie pomocny (pewnie tą grę brałeś głównie pod uwagę):
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=4055
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: karawanken »

Akurat myślałem na Heroes of the Morherland bo Amerykanów w Normandii mam trochę dosyć. Dlatego dopiero co zamówiłem AVL i No Retreat o froncie wschodnim. Ale we wsześniu imieniny i trzeba rozważyć kolejne zakupy.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: renald »

LnL to całkiem fajny sysytem. W mojej opinii należy przy nim wspomnieć o trzech charakterystycznych cechach:

1. Gra ma na najbardziej sensownie ze znanych mi gier zaimplementowany fog of war. Bez dodatkowych żetonów, bez udziwnień, bez zapisywania na kartkach. W praktyce wygląda to tak, że jak masz zdobyć jakąś pozycję, to nie wystarczy podprowadzić pod nią killer stacka i ją rozstrzelać, tylko trzeba ją najpierw rozpoznać. Bardzo fajnie to działa. Zdarza się, że dobrze ukryte działo ppanc osłaniane przez piechotę może zatrzymać czołgi bez oddania jednego strzału.

2. Gra ma najgorzej ze znanych mi gier rozwiązany defensive fire. W praktyce wygląda to tak, że przed lufą ckm może przedefilować kompania piechoty nie ponosząc większego uszczerbku.

3. Gra ma najbardziej gówniane ze znanych mi gier plansze. Małe popierdółki, na których nie mieszczą się żetony. Za większe plansze wydawca każe sobie dopłacać.

Ze względu na defensive fire wydaje mi się, że front zachodni, gdzie przewaga liczebna w skali taktycznej nie miała dużego znaczenia, lepiej działa w tym systemie. Aczkolwiek czasem moje myśli też krążą wokół Heroes of Motherland ;)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: karawanken »

I bądź tu człowieku mądry i wybierz system, grywalny, ciekawy, bez miliona zasad zabijajacych fun z gry. Niestety gry Flying Pig Games również wyglądają ciekawie.
Awatar użytkownika
yanoo
Sergent
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:15
Has thanked: 1 time

Re: Taktyczne gry - ogólne pytanie

Post autor: yanoo »

Podjąłby się ktoś podobnego jak renald podsumowania charakterystyki Band of Brothers i Old School Tactical?
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”