Sturm Europa (Academy Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: adalbert »

Jeśli gra ma już swój wątek, to proszę o przeniesienie.
Szykuje się kolejna interesująca wielka strategia w temacie DWŚ. Autor (Michael Tan) powoli, ale jednak postępuje w procesie twórczym, co można śledzić na jego BGG blogu: CHASING THE HOLY GRAIL OF WARGAMES: Game Design Blog for Sturm Europa.
Jedna rzecz nie daje mi spokoju. W grze jest karta, która sprawia, że Polacy stają się sojusznikami Niemiec. Karta ma nazwę "Kresy", a ilustruje ją Rydz-Śmigły na tle kawalerii... kartę można zagrać do (albo w) 1940 roku, o ile nie zostanie zagrana karta paktu niemiecko-sowieckiego.
Co sądzicie o nazwie, ilustracji i w ogóle pomyśle na taką kartę.
Wg mnie, o czym zresztą napisałem autorowi, nazwa jest trochę bezsensowna, a sam pomysł na nasz wojenny sojusz z Hitlerem zaciąga jednak historycznym rewizjonizmem ((typu np. Zychowicz), który nie za bardzo się liczy z realiami ówczesnej Polski.
Autor pisał coś o naszym udziale w rozbiorze Czecho-Słowacji, podał linki do haseł z wiki typu Polish irredentism itd. Dodał również, że karta nie oznacza, iż w Polsce władzę przejmuje reżim nazistowski, ale że pod wpływem okoliczności niezbyt chętnie przystępujemy do takiego sojuszu.
Dodam, że gra rozpoczyna się na przełomie 1938-1939 roku, co wg mnie też ma znaczenie.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: RAJ »

Z Austrią nie mieliśmy nic do gadania, a Czesi byli z nami na noże, poza tym także nie mieliśmy nic do gadania.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: Raleen »

RAJ pisze:Z Austrią nie mieliśmy nic do gadania, a Czesi byli z nami na noże, poza tym także nie mieliśmy nic do gadania.
Dokładnie, co mogła polska dyplomacja w sprawie Austrii, to samo w zasadzie z Czechosłowacją, zwłaszcza wobec takiej a nie innej postawy mocarstw zachodnich.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: adalbert »

Rewizjonizm mówi nam o tym, co ewentualnie powinniśmy byli zrobić, natomiast dużo gorzej (moim zdaniem wręcz utopijnie) radzi sobie z tym, na ile to było możliwe w tamtych realiach społeczno-politycznych oraz z wszystkimi konsekwencjami takiego kroku, snując opowieści o bezbolesnym późniejszym odwróceniu sojuszy itp.
Stąd na karcie wydziałbym bardziej ministra J. Becka.
Też miałem taki pomysł, ale potem pomyślałem sobie, że to zalatuje właśnie rewizjonizmem. Co innego "flirtowanie" (staranie się o możliwie długie utrzymanie poprawnych stosunków), a co innego zwasalizowanie bez wystrzału. Moim z daniem w momencie, w którym rozpoczyna się gra (przełom 38'-39') było już jasne, że o pewnych ustępstwach z naszej strony nie może być mowy. I właściwie to chyba wszystkie poważne siły polityczne były co do tego zgodne.

A co sądzicie o nazwie karty?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: RAJ »

Jedyne skojarzenie dla mnie jest takie, że ZSRR nie zdobędzie Kresów dzięki układowi.
Aczkolwiek jest to od czapy i zdecydowanie powinno być zdjęcie Becka plus tytuł typu Układ Rebbentrop-Beck.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
BeneQ
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 14 listopada 2011, 19:15

Re: Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: BeneQ »

Być może chodzi o obecne i w polskiej literaturze szersze rozumienie kresów (tzn. kresy "dalsze" lub "zewnętrzne") jako ziem utraconych po rozbiorach, a które nie weszły w skład II RP po układzie ryskim (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kresy_Wschodnie - tu też coś niecoś o tym jest). Czy nie jest tak, że te ziemie mieliśmy dostać pod zarząd od Niemców po ewentualnej wygranej z ZSRR (czy to byłoby możliwe to kwestia dyskusyjna), ponieważ oni sami nie mogliby zarządzać tak wielkim terytorium? Faktem jest, że jednak współcześnie inaczej rozumie się to pojęcie i powinno być to wyjaśnione.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: adalbert »

Autor pyta się o jakieś alternatywy dla nazwy karty. Mi tam ogólnie sam pomysł nie leży, ale gdybym musiał wymyślać, to albo "Poland joins Anti-Comintern Pact", albo "Extra-territorial Reichsautobahn". "Ribbentrop-Beck Pact" mnie jednak odrzuca (pierwotnie proponowałem właściwie coś niemal odwrotnego "Beck resigns" czy "Beck setps down") .
Jakby ktoś chciał bezpośrednio, to jest to tutaj: https://boardgamegeek.com/blogpost/7632 ... ent8148024
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: adalbert »

Autor rozważa zmianę nazwy wydarzenia "Kresy" na "Prometeizm", co ma w jego opinii bardziej uwypuklać antysowiecki wymiar ewentualnego sojuszu polsko-niemieckiego. Mi się wydaje, że taka nazwa to już byłby kompletny kosmos; autor zresztą sam wyraża pewne wątpliwości (ponieważ Piłsudski, który wg niego był głównym propagatorem i twórcą prometezimu już nie żył). Co myślicie?
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Sturm Europa (Academy Games)

Post autor: adalbert »

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... YMvVvqPyxw
Wywiad z autorem od 13 minuty. Jestem ciekawy, czy kampania na KSie odniesie sukces. Gra ma trwać 15 godzin...
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”