Arnhem WZ w wersji zachodniej (Neu-Man)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Temat się chyba wyczerpał. Badziew jakich mało. Nie warto kupować.
Można więc już wrócić do dygresji. :wink:
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Raleen pisze:
TKS pisze:ale ostatnio pan WZ trochę mnie powiedzmy "irytuje")
Nie martw się, co do tego odczucia zapewniam, że nie będziesz na tym forum osamotniony. To zresztą jeszcze mały pikuś wobec spraw takich jakie kiedyś były z Ostrołęką, czy innych, ale nie ciągnijmy tu tematu (jak ktoś będzie ciekaw to zapraszam na priva).
Mnie zirytowal (ostatecznie) ladnych pare lat temu, gdy dyskutowalem o potrzebie podzialu artylerii w systemie Wrzesien 39 z pulkow na dywizjony, zrugal mnie ze bedzie za duzo zetonow i ze sie czepiam, a po pewnym czasie trach: w TiS-ie ukazala sie modernizacja artylerii, czyli dokladnie to o czym z nim dyskutowalem.....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

A co do gry, to mam ja i faktycznie badziew na miare imc pana WZ!!!!
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

DT pisze:Mnie zirytowal (ostatecznie) ladnych pare lat temu, gdy dyskutowalem o potrzebie podzialu artylerii w systemie Wrzesien 39 z pulkow na dywizjony, zrugal mnie ze bedzie za duzo zetonow i ze sie czepiam, a po pewnym czasie trach: w TiS-ie ukazala sie modernizacja artylerii, czyli dokladnie to o czym z nim dyskutowalem.....
Wojtek nie lubi artylerii i nic na to nie poradzi.
Myśmy z Bergmanem usiłowali wytłumaczyć, że artyleria brytyjska jest zrąbana, ale nawet Rysiu swego czasu bronił tego, że niby tak ma być.
W Kraśniku też zniknął wyraźny podział na armaty i haubice oraz podział na działa rosyjskie i austro-węgierskie.

Po prostu artyleria to nie to co ciołki - ciołków może być 1000500100900 rodzajów, artyleria polowa to nie to samo.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Rozmawialiśmy swego czasu z paroma osobami i twierdziły, że w tej grze były straszne byki jeśli chodzi o mapę. Co do innych ze zbyt ostrymi komentarzami się nie spotkałem, więc trudno mi powiedzieć.

Jeśli ktoś z Was ją bliżej kojarzy i mógłby coś o niej napisać, przyda się do recenzji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

A co tu można recenzować? Gra jest badziewna i tyle...
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To znaczy ja się przymierzam do recenzji Arnhem Zalewskiego, a jako że to co tworzył o tej bitwie stanowi jedną całość i to co teraz wychodzi jest kontynuacją tego co kiedyś wydawał, to szczegóły co do tej gry zawsze będą mnie interesowały.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Myślę, że w przypadku tej gry można by ukazać jak kształtowała się przez wieki ;) Dla mnie szokiem było wprowadzenie w edycji dragonowej dywizji pt. "T". Inna mapa - trochę mniejsza itd... Myślę jednak, że zmiany w grze warunkowała znajomość odpowiedniej ilości materiałów. Domyślam się, że obecna edycja jest najdoskonalsza, chyba, że jest reprintem tego co było w TiSie. Domyślam się, ale nie mam już ochoty ryzykować i sprawdzać :P
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Raleen już porównał, a oprócz porównywania daaaawno temu miałem okazję w to coś zagrać... i porównać z Arnhem Dragona...

I podtrzymuję swoje zdanie na temat badziewia... dodam nawet: NAJWIĘKSZY badziew XX wieku
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja tamtego nie widziałem, znam z opinii kilku osób, poza Tobą DT np. z opinii Darth Stalina, który kiedyś też był do tamtej gry bardzo krytycznie nastawiony, chyba aż do czasu jak go WZ trochę nawrócił na pierwszych manewrach lubelskich ;) . Nie ciągnę tematu i o to myślę, że nie ma co WZ męczyć. Za to jak by się można kiedyś dowiedzieć coś więcej o tym jak tamto było dystrybuowane, bo Anomander pisał tu o wersji zachodniej. Dla samej historii planszówek w naszym kraju i historii rozwoju tej gry byłoby ciekawe, bo ta gra jest jedną z nielicznych, które przeszły przez wszystkie etapy rozwoju rynku planszówkowego w naszym kraju.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Raleen pisze:Dla samej historii planszówek w naszym kraju i historii rozwoju tej gry byłoby ciekawe, bo ta gra jest jedną z nielicznych, które przeszły przez wszystkie etapy rozwoju rynku planszówkowego w naszym kraju.
I tylko dlatego jeszcze nie wyrzuciłem jej do śmietnika...
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Zeby bylo smieszniej to "Arnhem" NEU-MAN-a mialo bardziej prawdziwa mape od mapy do Dragonowskiego Arnhem, przynajmniej jezeli chodzi o rzeki; co prawda troche im sie skala rozjechala na drugiej czesci mapy, ale i tak bylo w sumie lepiej niz w Dragonowskim.
Z jednostkami - cóz, szczególnie u Niemcow to byl problem, bo jak to wychodzilo to materialów w Polsce bylo bardzo malo i trzeba bylo kombinowac. IIRC to ja sie chyba potem bawilem w dorabianie jednostek, troche korygowanie mapy (pare dodatkowych dróg)...
Skala czasu byla troche inna niz w B-35, bo 4 etapy na dzien; no i wypadalo skreslic 1. etap 17 wrzesnia, bo sie okazywalo, ze Niemcy wjezdzaja na strefy zrzutu i juz tam czekaja :D
Ale zabawa byla przednia i motywy wychodzily nieziemskie; walki o "korytarz" i "groble" potrafily byc naprawde zazarte.

Ergo: "badziewiem" bym tego nie nazwal. Edytorsko bylo kiepsciutkie (a pamietacie jeszcze samodzielnie wycinane zetony do B-35, drukowane razem z mapami w "Magii i Mieczu"?) - ale wezmy poprawke na to, ze ta gra wyszla, jak chodzilem jeszcze do liceum, czyli jakies 16 lat temu!
Lezy to u mnie gdzies pokryte kurzem i przywoluje wspomnienia.
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Post autor: Wilk »

Jeśli już przy zachodnich wersjach Arnhem jesteśmy, to czy widzieliście to?

http://boardgamegeek.com/game/15369

Nie powiem, robi wrażenie (cena niestety również).
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Przy obecnej wartości złotego cena nie jest taka straszna. Gorzej, że pewnie nie byłoby jak w to zagrać. Przynajmniej w pełną operację.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Darth Stalin pisze: Ergo: "badziewiem" bym tego nie nazwal. Edytorsko bylo kiepsciutkie (a pamietacie jeszcze samodzielnie wycinane zetony do B-35, drukowane razem z mapami w "Magii i Mieczu"?) - ale wezmy poprawke na to, ze ta gra wyszla, jak chodzilem jeszcze do liceum, czyli jakies 16 lat temu!
Lezy to u mnie gdzies pokryte kurzem i przywoluje wspomnienia.
A ja bym nazwal (i nadal podtrzymuje swoje zadanie o najwiekszym badziewiu XX wieku)... gra jest ewidentnie kalka gry komputerowej, która mialem na SUPER SPRZECIE (ówczesnych lat oczywiscie) pn. Sinclair ZX Spectrum i nazywala sie Arnhem (swiadcza o tym m.in. mapa, jednostki i podzial dnia na cztery tury)... Czy co? Jeszcze mam w tej kwestii wyjasnic :roll: zetony to maly pikus.... :lol:
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”