Pluton (Dragon Hobby)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

FrankGiovanni pisze: tabelek do 2 cz. tez nie zaobserwowałem.
Przecież są trzy formaty (i jeden diagram z orientacją stron) z których dwa pierwsze to tabelki do części 2. Ostatni format jest potrzebny do scenariusza.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Post autor: FrankGiovanni »

Za niedopatrzenie musze przeprosić :] w przeglądarce Windows explorer ich nie ma ale już w Firefoxie jest :).
Może i tabelki z pierwszej części też w tym formacie zamieścić
Pozdrawiam.
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

FrankGiovanni pisze:Za niedopatrzenie musze przeprosić :] w przeglądarce Windows explorer ich nie ma ale już w Firefoxie jest :).
W przeglądarkach explorer trzeba chyba jakąś funkcje odblokować i też będą. Nie pamiętam jaką, bo korzystam z Firefoxa.
FrankGiovanni pisze: Może i tabelki z pierwszej części też w tym formacie zamieścić
Można, bo i takie rozwiązanie jest poręczniejsze (łatwiej to od razu drukować). Trzeba się zwrócić do Raleena żeby to załatwił, a jak będzie to wrzucimy na stronę.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Można dać skany tabel z części 1 zamiast tego co zrobił Gonzo, chociaż tamtą wersję też bym zachował. Zwłaszcza jeśli Marek twierdzi, że są błędy. Jak będzie skan, to będzie dokładnie tak jak w czasopiśmie. Przy przepisywaniu zawsze można się pomylić, a przerabianie tabel ręcznie na html jest masakryczne, chyba że są niewielkich rozmiarów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

W opisie Plutonu cz.1 znalazły się tabelki w formie obrazka. Starsza wersja też została.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Cuban
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 10 czerwca 2007, 18:56
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Cuban »

Witam! Czy gdzieś jeszcze system jest osiągalny do zdobycia? Chętnie bym go liznął... :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 19:26 przez Cuban, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Zasady są na naszym portalu - patrz linki w tym wątku.

Ale rozumiem, że chodzi raczej o planszę i żetony - tutaj pozostaje niestety handel wtórny póki co, czyli głównie allegro. Ewentualnie jeśli jesteś z Warszawy albo okolic, można się umówić na rozgrywkę w klubie Agresor na Politechnice.
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 marca 2011, 21:04 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Post autor: FrankGiovanni »

Witam.
Mam chęć stworzyć nowe zasady dla pociągów pancernych.
Moje pytanie, którą potyczkę z polskim pociągiem pancernym zobrazować w scenariuszu.
Jeśli ktoś dysponuje danymi dla takiej potyczki to będe rad.
Pozdrawiam fanów "Plutonu"
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Zaktualizowaliśmy linki i materiały do systemu na portalu. Obecnie jest on zarówno do ściągnięcia w wersji pierwotnej w ŁADOWNI, jak i w formie artykułu. Wymieniliśmy także w artykule tabelki tak, żeby było jednolicie - tabelki są z czasopisma. Jednocześnie zachowaliśmy tabelki do walk w wersji html, które zrobił kiedyś Gonzo.

Dwie osoby się mnie ostatnio dopytywały o system, więc odświeżam wątek. Być może niektórych zainteresuje. Autor jest (niezmiennie) z nami na forum, także można w razie czego popytać o to i owo, podyskutować, kto co sobie życzy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Aldrin
Sergent
Posty: 110
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 11:35
Been thanked: 14 times

Re: Pluton (Dragon Hobby)

Post autor: Aldrin »

Odświeżę ten wątek. Mam kilka pytań odnośnie zasad i uwzględnionych jednostek.

Jak funkcjonuje kawaleria? Nie dopatrzyłem się jej, choć w tabeli charakteryzującej teren występuje (kolarze poruszają się chyba jak kawaleria?). Jaką mają ruchliwość? Czy mają jakieś ułatwienia/utrudnienia (np. kolarze mają: szybsi na drogach, są bardziej wrażliwi w ruchu)? Do tego nie rozumiem dlaczego przejście przez rzeczkę kosztuje więcej niż piechotę. Czy jest uwzględnione spieszenie kawalerii (odejście koniowodnych).

Czy granatniki zostały celowo pominięte? Uwzględniono karabiny ppanc., natomiast wsparcie granatników nie jest uwzględnione. U Niemców stanowiły chyba organiczne wyposażenie plutonu piechoty, natomiast w WP były wydzielone do drużyny granatników. Domyślam się, że zostały one uwzględnione w sile plutonów piechoty.

Jak wygląda zwalczanie stanowisk wroga (nie wozów bojowych) przez działka kalibru 20-37mm? Niemcy (sądząc choćby bo liczbie zużytej amunicji odłamkowej) używali działek 37 mm do zwalczania celów nieopancerzonych. Czy jest to uwzględnione w przepisach? Ja odniosłem wrażenie, że nie.

Pozdrawiam
Aldrin
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Pluton (Dragon Hobby)

Post autor: anonim »

To nie są skończone zasady a tylko część niezbędna do rozegrania dwóch bitew wydanych w Dragonie. W obydwu bitwach nie było kawalerii więc i zasad do niej nie ma. Pluton wyszedł w dwóch ostatnich numerach Dragona więc autor nie zdążył wydać wszystkich zasad przed upadkiem gazety. Ilość granatników w kompaniach polskich i niemieckich I fali jest taka sama tylko organizacja jest inna, ale dla uproszczenia można przyjąć, że każdy polski pluton tak jak niemiecki ma granatnik, a wtedy można je w grze pominąć. Z karabinami przeciwpancernymi jest inaczej, bo tylko Polacy ich używali. Oczywiście granatniki pewnie też by były opisane w dalszej części instrukcji, której nie ma.
Aldrin
Sergent
Posty: 110
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 11:35
Been thanked: 14 times

Re: Pluton (Dragon Hobby)

Post autor: Aldrin »

Zdaję sobie sprawę, że przepisy nie są kompletne. Miałem jednak nadzieję, że może gdzieś zostały rozpatrzone sprawy kawalerii, skoro uwzględniono ją w tabeli. Granatniki rzeczywiście można pominąć. Natomiast można ewentualnie uwzględnić 37 mm armaty ppanc. (w zasadzie niemieckie, bo polskie nie wykorzystywały amunicji odłamkowej) przy zwalczaniu piechoty. Skuteczność nie powinna być duża.
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Pluton (Dragon Hobby)

Post autor: FrankGiovanni »

Tak to tylko część zasad które były tworzone pod czasopismo na bieżąco. Zakończenie czasopisma było tez końcem systemu. W planach była w następnym numerze Kawaleria i potyczka pod Krojantami [szarża]. W kolejnym miały być poruszone fortyfikacje [obrona odcinka fortyfikacji mławskich] i dodane lotnictwo [głownie niemieckie, samoloty Ju-87]. W dalszych planach miał być też zbiór zasad do pociągów pancernych...

Kawaleria jako taka miała mieć dwa żetony [kawalerzystów i konie, oddzielnie]. Mogła się poruszyć wierzchem i jako spieszona oraz walczyć jako piechota lub kawaleria. Oczywiście szarżowanie lub nawet dostanie się w marszu konno na linie ognia broni maszynowej groziło dużymi stratami i bardzo łatwym rozbiciem.
Co do amunicji odłamkowo-burzącej dla armatek p-panc. 37 mm, fakt nie zostało to przedstawione w zasadach. Sam bój pod Parzymiechami nie sprzyjał do takiego użycia baterii p-panc.
Granatniki zostały uwzględnione w sile ognia plutonu piechoty.

Pozdrawiam i dziękuję za pamięć o "Plutonie".
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Aldrin
Sergent
Posty: 110
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 11:35
Been thanked: 14 times

Re: Pluton (Dragon Hobby)

Post autor: Aldrin »

Mam jeszcze jedno pytanie (zacząłem testować Pluton z synem) dotyczące ostrzału pośredniego. Mimo, że w drugiej części przepisów uwzględniono walkę broni pancernej, jest problem z interpretacją sytuacji, w której pojazdy pancerne dostają się pod ostrzał pośredni. Co wtedy robić, raczej nie da się zastosować tradycyjnego podejścia. Prawdopodobieństwo trafienia pojazdu jest bardzo małe. Z drugiej strony nie można pominąć pewnej wrażliwości samochodów pancernych, czy pojazdów z odkrytym przedziałem (pancerz dach = 0). Co proponujecie w przypadku ostrzału artyleryjskiego wozów pancernych?
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Pluton (Dragon Hobby)

Post autor: FrankGiovanni »

Ostrzeliwując Samochody pancerne zawsze z modyfikatorem -4 a czołgi z górnym pancerzem "0" z modyfikatorem -5, bez względu na teren na jakim się znajdują. Proste rozwiązanie. To dobra uwaga że samochody są wrażliwe choćby z powodu opon.
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”