Wrocław 1945 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Raleen chyba trochę sie czepiasz. Rosjanie w 1945r. mieli około 90 samodzielnych DP, więc może to są właśnie te? A co jagdpanzerów to jak mieli oddać siłę pancerza, skoro nie ma czegoś takiego w WB? Dobrze, że JagdTiger jest mocniejszy od Nashorna i wszystko gra.
Wg. mnie nie to jest głównym problemem systemu, a określanie warunków zwycięstwa, oraz zwykła przepychanka na planszy, bo wiem do tego się gra sprowadza, większa na początku, ponieważ któraś ze stron zwykle przeważa, a w miarę gry przewaga ta jest w jakiś sposób niwelowana (umocnienia posiłki) i nastepuje nieprzyjemna stagnacja. Doświadczyłem tego wielokrotnie (Ardeny, Bagration, Normandia, Budapeszt, Alzacja) grając w system i to jest jego główna bolączka. Stalingrad jest tu chlubnym wyjątkiem, ale z kolei już jego dodatek to kompletna porażka.
Btw gdzie ta recka Ardenów bo ciekaw jestem:)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Teufel pisze:Dobrze, że JagdTiger jest mocniejszy od Nashorna i wszystko gra.
Teufel-u, Rysiek pisze że Jagdtiger jest słabszy od Nashorna :/
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Rzeczywiście :oops: pozostaje jedna kwestia ile JgdT było w batalionie. Może to było przesłanką. Zaraz sprawdzę.
No tak w monografii pojazdu z Militarów nie ma nic o jednostkach JgdT na Śląsku, tyle, że 512 bat. sformowany z personelów rozbitego w Polsce 424 bat. czołg. cięż., którego 1 kompania walczyła na zachodzie. A reszta 512 - tj. 24 pojazdy? To jest właśnie ta jednostka z gry?
88 SchwPzJgabt miał 46 Nashornów w 1945r - dane z Ksiązki "Brummbar-Nashorn-Hummel" z Militariów nr 016, więc jeśli JagT bylo tylko 24 sztuk, to autor jest usprawiedliwiony.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Nashorn to typowy ersatzowy niszczyciel czołgów z działem 88mm na walkę na odległość powyżej kilometra. Do niego należy rekord zniszczenia T-34 (zapewne model z działem 76mm) z odległości prawie 4km.
Jagdtiger - to typowy bunkier na gąsienicach. Jego działo 128mm ma lepsze właściwości balistyczne (podobno) niż 88mm na Nashornie. Aczkolwiek sprawdzę to dokładnie w środę/czwartek w literaturze ;)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dyskusja o 653 batalionie niszczycieli czołgów i kolorowych gwiazdkach oraz wszystkim co z tą jednostką związane została wydzielona w osobny wątek:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 208#108208

Wkrótce mam nadzieję uda mi się rozegrać z Andrzejem Wrocław, więc pojawi się jakaś relacja. Jeśli ktoś z Was ma już jakąś rozgrywkę za sobą, zapraszam również do podzielenia się wrażeniami.

Ponieważ ostatnio mocno zboczyliśmy z tematu, niech ten wątek służy samej dyskusji o tej grze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: Wrocław 1945 (TiS)

Post autor: Gracz_82 »

Hey
Co do tego JagdTiger żetonu w TiS 24 to jednostka to dodruk do zupełnie innej gry.
Lotnictwo to 2PS w ataku i 1PS w obronie, nie trzeba filozofa na żetonie jest 2 a to jest siła ataku, dziwie się dyskusje na forum TiS.
Jestem po dwóch rozdaniach scenariusza 1.
Dwie całkowicie inne gry może w skrócie.
1 gra - Niemcy kontra 20DPanc na pd-wsch od Wrocka odciągniecie znacznych sił sowieckich w ataku okrążającym później stabilizacja frontu Niemcy utrzymali korytarz do końca gry.
2 gra - Sowieci w pierwszych kluczowych atakach mieli takiego farta, że wszystkie wycofania na poziomie B4, Niemcy pogubili się w rozbiciu zgrupowania Rybałko, w 9 etapie gry sowieci okrążyli Wrocław.
W obu grach sowieci wprowadzili 2 korpusy Rybałko w 1 etapie gry
Jak wasze rozdania?
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”