[W-39] Pomysły na nowe przepisy

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: WP »

Raleen pisze:Dragon był dekadę wcześniej. Potem gry Dragona nie były już promowane, nie miały dalszych ciągów w postaci dodatków (wszystko zamarło wraz z czasopismem "Dragon Hobby"). Zalewski lansował najbardziej, jeszcze w "Dragonie", II wojnę światową i systemy, które potem sam rozwijał. I mimo tego, mimo tej olbrzymiej promocji, której te starsze gry nie miały, to gracze jak mogli wybierać, to woleli te starsze gry Dragona. To jest raczej kwestia ile można grać w tą samą grę? Co innego jak mamy serię i wychodzą kolejne tytuły, dodatki... Gry Dragona na ogół nie miały serii, poza nielicznymi dodatkami. Ile wyszło różnych gier i scenariuszy do gier w czasopiśmie do B-35, WB-95, W-39, a jak graczy obeznanych z tematem i znających wszystkie gry, niezasklepiających się tylko w ramach II wojny światowej, się spyta to i tak na ogół powiedzą, że najlepsze były "Tannenberg 1914", "Kircholm 1605" i/lub "Waterloo 1815".
To były niestety inne czasy. Byliśmy młodsi (i niektórzy byli również szczuplejsi - mowa o mnie :) ).
Odnośnie cytowanej wypowiedzi to sorry ale "Waterloo 1815" Dragona to dla mnie masochizm czystej wody. :)
Gra dla ludzi w wieku emerytalnym (czyli posiadających dużą ilość czasu potrzebnego do rozrywki).
Proszę ich nie mieszać z szacownymi "Tannenbergiem 1914" i "Kircholmem 1605". :)
Wspaniałość dzisiejszych czasów polega na tym, że każdy gra w to co chce. :)
si vis pacem, para bellum
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: TommyGn »

dixie75 pisze: Nie liczył bym na zbyt wiele, a już na pewno nie prędko. Pomorze, Suwalszczyzna (z Linią Wisły i G. Świętokrzyskimi) oraz Bzura już wyszła. Reszta jest do kupienia z poprzedniej edycji. Zresztą wydawnictwo skupiło się teraz na reedycji innych systemów.
Moim zdaniem to ma sens tylko dla garstki pasjonatów i nikt z tego powodu nie będzie wznawiał całej serii. To się nie zwróci, o zarobku nie wspominając. I nie ważne jak wzniosłe uczucia patriotyczne stały by po stronie argumentacji (bo i z takowymi się spotkałem :? ), to na końcu dochodzi do głosu rachunek ekonomiczny. SORRY. Tłumaczyłem już to na forum TIS'u, ale mam wrażenie, że nie dotarło.
Chyba, że Zalewski powołując się na [...], uzyska dofinansowanie np. z IPNu i za nie wyda jakąś złotą edycję. Którą będą obowiązkowo kupować szkoły w ramach promowania rzeczywistej polityki historycznej.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Raleen »

WP pisze:Odnośnie cytowanej wypowiedzi to sorry ale "Waterloo 1815" Dragona to dla mnie masochizm czystej wody. :)
Gra dla ludzi w wieku emerytalnym (czyli posiadających dużą ilość czasu potrzebnego do rozrywki).
Proszę ich nie mieszać z szacownymi "Tannenbergiem 1914" i "Kircholmem 1605". :)
Jeśli ktoś nie daje rady z czasem rozgrywki, to zawsze można wziąć na warsztat rozszerzenia: "Quatre Bras" albo "Powrót Grouchy'ego".
Na pewno mają czas rozgrywki krótszy, a w najgorszym razie porównywalny do "Tannenbergu 1914" i "Kircholmu 1605".
Ostatnio grałem też w scenariusz połówkowy do "Waterloo 1815". Jak ktoś sprawnie gra to idzie całkiem szybko.
Ja natomiast wymieniłem je w jednym rzędzie ze względu na zasady (mechanikę).
Oczywiście czasy są inne i tu pełna zgoda, że świat poszedł do przodu. Nie będę rozwijał tematu, wiadomo :) Zresztą pisaliśmy tu o tym wcześniej. Trudno też zachęcać do grania w stare ograne tytuły tych, którzy je znają, gdy wychodzi obecnie wiele nowych dobrych gier.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: dixie75 »

TommyGn pisze:
dixie75 pisze: Nie liczył bym na zbyt wiele, a już na pewno nie prędko. Pomorze, Suwalszczyzna (z Linią Wisły i G. Świętokrzyskimi) oraz Bzura już wyszła.[...].
Chyba, że Zalewski powołując się na [...], uzyska dofinansowanie np. z IPNu i za nie wyda jakąś złotą edycję. Którą będą obowiązkowo kupować szkoły w ramach promowania rzeczywistej polityki historycznej.
Zakładam, że to ironia 8-) Bo znana (przynajmniej mi) rzeczywistość (i to nie wirtualna) wyklucza taką opcję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”