RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Raleen »

clown pisze:Obrazek
Super fotka. Dzięki za podzielenie się nią :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: clown »

Dixie75 - absolutnie się zgadzam. Zresztą, żeby daleko nie szukać, czytałem swojego czasu dziennik projektanta "Steel Wolves", Briena Millera, który przegryzał się przez masę danych statystycznych dotyczących Ubootów. Mnie od samego czytania zrobiło się słabo od ogromu wiedzy, który musiał zostać przerobiony na potrzeby gry. Kawał porządnej roboty.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: RAJ »

Rzućcie nazwiskami do zdjęcia bo nie kojarzę twarzy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: clown »

The panel of umpires included Adolf Galland, Admiral Friedrich Ruge, Air Chief Marshal Sir Christopher Foxley-Norris, Rear Admiral Edward Gueritz, General Heinz Trettner and Major General Glyn Gilbert.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: RAJ »

Dzięki, tak to jest jak odkłada się zapoznanie z tekstem na później.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: clown »

A przy okazji warto przeczytać:
https://ospreypublishing.com/we-march-against-england
Przy czym tezy są dość "kontrowersyjne" :idea:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: cadrach »

Dzięki, clownie, świetna rzecz!

Co do Briena Millera, wątek poświęcony Steel Wolves oraz jego inne wątki i notki w dzienniku są niesamowite (z wątku SW biorę czasem zdjęcia i ciekawostki - polecam dziennik z wojny pisany co dzień od 2009 do 2015 przez Stephena Jacksona). Ilość pracy, którą Brien Miller wkłada w coś takiego jak gra planszowa... wolę nie szukać na to określenia :) (Tym ciekawszy jestem jego Grunwaldu).

Wracając do tematu. Gdzieś czytałem, że w zasadzie Hitler nie był zwolennikiem inwazji i raczej by do niej nie doszło nawet przy założeniu, że RAF wycofałby się na lotniska wgłąb wyspy. Zbyt wielu ludzi z Kriegsmarine (i pewnie nie tylko) odwodziło go od tego i pokazywało mu trudności, więc był w pełni świadomy karkołomności tego planu.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: stary gracz »

Witam.

Tłumaczę flipbooka i zaciąłem się na brytyjskim wykrywaniu, ktoś pomoże? Bardziej zależy mi na wytłumaczeniu skąd się biorą te modyfikatory ze znakiem zapytania.

Raid Step 2: British Detection
• Roll the die. Add: (rzuć kością K6. Dodaj:)
+2 for each undamaged radar net listed on the Target Card (+2 za każdy radar znajdujący się na karcie Target Card)
+OCV value per the weather: Clear/Patchy/Broken (+wartość OCV w zależności od pogody: Clear/Patchy/Broken - z karty)
+3 for a Major Raid and Luftwaffe Depletion Level 0 or 1 (+3 za Major Raid i wskaźnik Luftwaffe Depletion Level wynosi 0 lub 1)
+1 for a Major Raid and Luftwaffe Depletion Level 2 (+1 za Major Raid i wskaźnik Luftwaffe Depletion Level wynosi 2)
+1 for a Follow-Up Raid (?)
ADVANCED: −2 if Target is a Forward Airfield (Zasady zaawansowane: -2 jeśli celem jest ??? lotnisko)
If the fighter group HQ is damaged (Group 10 = Box; Group 11= Uxbridge), the detection die roll for raids against a target in
that fighter group is halved (rounded up). (?)
If Stanmore HQ is damaged, the entire detection modifier is halved. (Jeśli HQ w Stanmore jest uszkodzona cały modyfikator jest zmniejszony do połowy)
If Stanmore HQ AND a Group HQ are damaged at the same time, no detection modifier. (Jeśli HQ w Stanmore i HQ 10 i 11 grupy są uszkodzone w tym samym czasie nie ma modyfikatora wykrywania)
• Move the Detection Marker to the resulting value on the Detection Track. (Przesuń żeton Detection na torze Detection Track na uzyskany wynik).
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 lipca 2017, 11:02 przez stary gracz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: farmer »

Follow-up Raid
Powtórny/Ponowny/Następujący Raid. Chodzi o to, że w krótkim odcinku czasu przeprowadzony jest ponowny rajd na ten sam cel (czego obrońcy mogą się nie spodziewać)

Forward Airfield
Wysunięte lotnisko (tak mniemam :))

that fighter group is halved (rounded up)
ta grupa myśliwska jest zmniejszona o połowę (zaokrąglenie w górę)

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: ghostdog »

farmer pisze:Follow-up Raid
Powtórny/Ponowny/Następujący Raid. Chodzi o to, że w krótkim odcinku czasu przeprowadzony jest ponowny rajd na ten sam cel (czego obrońcy mogą się nie spodziewać)

Forward Airfield
Wysunięte lotnisko (tak mniemam :))

that fighter group is halved (rounded up)
ta grupa myśliwska jest zmniejszona o połowę (zaokrąglenie w górę)

pozdr,
farm
Dokładnie tak. Ponowny rajd/ wysunięte lotnisko/
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: stary gracz »

Witam.

Dziękuję. W razie problemów będę pytać dalej.



If Stanmore HQ AND a Group HQ are damaged at the same time, no detection modifier.

Czy w tym zdaniu chodzi o to, że wszystkie 3 HQ muszą być uszkodzone czy tylko HQ w Stanmore i jedna z grupy (10 lub 11)?
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: stary gracz »

Witam.

Walczę dalej z tłumaczeniem Flipbooka i mam pytanie odnośnie bombardowania.

Kiedy bombardujemy myśliwcami radary, miasta, dowództwa i bazy wojskowe zmniejsza się o połowę siła bombardowania myśliwcom Me110s. (pkt 11.1 instrukcji).
Jakie cele kryją się pod pojęciem bazy wojskowe?

Dzięki.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Indar »

"Miltary Targets" pojawiają się jako cele drugorzędne (Secondary target) na karach celów (Target Cards). Pod tym pojęciem nic się nie kryje - to jest zwyczajnie taki "ogólny" cel, za ich bombardowanie po prostu tracisz VP.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: stary gracz »

Dzięki.
Nakierowałeś mnie.

W pkt.14 instrukcji jest napisane że pozostałe typy celów poza tymi z Target Priority Track (czyli military bases i headquarters) nie posiadają żetonów i pojawiają się na Target Cards tylko jako Secondary targets.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: stary gracz »

Witam.

Zbliżam się powoli do przetłumaczenia flipbooka dla wersji Lion.
Jednak mam jeszcze pytanie odnośnie wymiany eskadr z puli posiłków na 2 punkty doświadczenia pilotów.

15.6 British Stabilization Scheme
During Step 5 of the Calendar Update Phase of the first
Raid day on or after September 8, all reinforcement squadrons
not yet taken are converted into experienced pilot points.

Czy wg tego punktu od pierwszego dnia raidów (11 August) mogę zamieniać nie zakupione eskadry (jedną lub dwie) na doświadczenie pilotów?
Czy jednak chodzi o to, że 8 września wszystkie eskadry których nie zakupiłem zamieniam na doświadczenie pilotów?

Dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”