Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 18 sierpnia 2018, 19:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)
PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:38 
Général de Division Commandant de place

Obrazek

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:41 
Sous-lieutenant

RAJ napisał(a):
dixie75 napisał(a):
Taktycznie, to była jedna taka jednostka ErGr210 na mietkach 110, która zawyżała statystyki skuteczności bombardowań. Nie pamiętam jak bardzo, ale zauważalnie, co jest symptomatyczne uwzględniając udźwig takiej "110" z Do17 czy He111 dowolnych dostępnych wtedy wersji.

Napisz coś więcej.

Co tu pisać? Była sobie taka grupa doświadczalna, która kombinowała, jak by tu "zrobić, żeby się nie narobić" i jeszcze do domu wrócić. Nie zdziwię się jeśli to na podstawie ich doświadczeń wdrożono JABO na "109". W sumie to naturalne, bo skoro podobny efekt można osiągnąć kilkunastoma myśliwcami na niskim pułapie w ataku z zaskoczenia, co widocznym z daleka całym Geschwader na kilku tysiącach, to wnioski nasuwają się same...
W dodatku załogi też miały być na wyższym poziomie wyszkolenia, niż w regularnych pułkach.
Tyle przynajmniej wyczytałem. Problem w tym, że ta wiedza jest rozstrzelona po książce i osobiście nie trawię tej maniery (a co czytam anglosasa, to taki bardziej gawędziarz niż historyk), bo pozbieranie tego do kupy w tabelkę przyprawia o nerwicę lub wymioty.
Natomiast u systematycznego p. Kutznera i nie mniej skrupulatnych panów Śliżewskiego, Sojdy, Hodyry wyczytałem, że ta specbrygada miała pecha spotykając któregoś dnia polskich pilotów w powietrzu. Od tamtego momentu musiano skrócić listę płac.

Oftopic'owo trochę: Czytałem opinię o książkach p. Kutznera, że to nudna buchalteria z przedrukami raportów itp.
Jak widać na przykładzie niniejszego wątku, takie właśnie ujęcie historii jest bardziej pożyteczne, bo można łatwo znaleźć potrzebne dane. Książki pisane przez gawędziarzy "sprawiają wrażenie", że coś się już wie, ale w którym to miejscu napisano??? Bez robienia notatek na bieżąco nie ma szans. ale nie po to do jasnej @#$!*(^% kupuję książkę, żeby ją przepisywać.
Złośliwym będąc dodam, że prace syntetyczne ukazujące się od kilku lat raczej nie podobają się młodzieży (???) wychowanej na "Dywizjonie 303". Im spodobają się opowiastki np.Stephena Bungaya. Nie twierdzę, że złe, bo czytałem z zainteresowaniem, ale "im dalej w las tym więcej grzybów" :( Niby jest bibliografia i przypisy, ale bez krytyki źródeł, do czego przyzwyczaili mnie rodzimi autorzy.
Ja już od pewnego czasu dryfuję w obszar dokumentów i analiz o nie opartych, dlatego irytuje mnie sytuacja w której nie mogę się w danej chwili podeprzeć konkretną liczbą lub faktem. I tak jest właśnie w przypadku ErGr210 :(
Musiałbym jeszcze raz książkę przeczytać i chyba to zrobię, żeby odpocząć od rzetelnych monografii z naszego podwórka :P

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:48 
Colonel Général

clown napisał(a):
Obrazek

Super fotka. Dzięki za podzielenie się nią :)

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:51 

Dixie75 - absolutnie się zgadzam. Zresztą, żeby daleko nie szukać, czytałem swojego czasu dziennik projektanta "Steel Wolves", Briena Millera, który przegryzał się przez masę danych statystycznych dotyczących Ubootów. Mnie od samego czytania zrobiło się słabo od ogromu wiedzy, który musiał zostać przerobiony na potrzeby gry. Kawał porządnej roboty.

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:51 
Général de Brigade

Rzućcie nazwiskami do zdjęcia bo nie kojarzę twarzy.

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:52 

The panel of umpires included Adolf Galland, Admiral Friedrich Ruge, Air Chief Marshal Sir Christopher Foxley-Norris, Rear Admiral Edward Gueritz, General Heinz Trettner and Major General Glyn Gilbert.

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:55 
Général de Brigade

Dzięki, tak to jest jak odkłada się zapoznanie z tekstem na później.

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 13:15 

A przy okazji warto przeczytać:
https://ospreypublishing.com/we-march-against-england
Przy czym tezy są dość "kontrowersyjne" :idea:

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 14:18 
Lieutenant

Dzięki, clownie, świetna rzecz!

Co do Briena Millera, wątek poświęcony Steel Wolves oraz jego inne wątki i notki w dzienniku są niesamowite (z wątku SW biorę czasem zdjęcia i ciekawostki - polecam dziennik z wojny pisany co dzień od 2009 do 2015 przez Stephena Jacksona). Ilość pracy, którą Brien Miller wkłada w coś takiego jak gra planszowa... wolę nie szukać na to określenia :) (Tym ciekawszy jestem jego Grunwaldu).

Wracając do tematu. Gdzieś czytałem, że w zasadzie Hitler nie był zwolennikiem inwazji i raczej by do niej nie doszło nawet przy założeniu, że RAF wycofałby się na lotniska wgłąb wyspy. Zbyt wielu ludzi z Kriegsmarine (i pewnie nie tylko) odwodziło go od tego i pokazywało mu trudności, więc był w pełni świadomy karkołomności tego planu.

PostNapisane: poniedziałek, 3 lipca 2017, 11:18 
Chasseur

Witam.

Tłumaczę flipbooka i zaciąłem się na brytyjskim wykrywaniu, ktoś pomoże? Bardziej zależy mi na wytłumaczeniu skąd się biorą te modyfikatory ze znakiem zapytania.

Raid Step 2: British Detection
• Roll the die. Add: (rzuć kością K6. Dodaj:)
+2 for each undamaged radar net listed on the Target Card (+2 za każdy radar znajdujący się na karcie Target Card)
+OCV value per the weather: Clear/Patchy/Broken (+wartość OCV w zależności od pogody: Clear/Patchy/Broken - z karty)
+3 for a Major Raid and Luftwaffe Depletion Level 0 or 1 (+3 za Major Raid i wskaźnik Luftwaffe Depletion Level wynosi 0 lub 1)
+1 for a Major Raid and Luftwaffe Depletion Level 2 (+1 za Major Raid i wskaźnik Luftwaffe Depletion Level wynosi 2)
+1 for a Follow-Up Raid (?)
ADVANCED: −2 if Target is a Forward Airfield (Zasady zaawansowane: -2 jeśli celem jest ??? lotnisko)
If the fighter group HQ is damaged (Group 10 = Box; Group 11= Uxbridge), the detection die roll for raids against a target in
that fighter group is halved (rounded up). (?)
If Stanmore HQ is damaged, the entire detection modifier is halved. (Jeśli HQ w Stanmore jest uszkodzona cały modyfikator jest zmniejszony do połowy)
If Stanmore HQ AND a Group HQ are damaged at the same time, no detection modifier. (Jeśli HQ w Stanmore i HQ 10 i 11 grupy są uszkodzone w tym samym czasie nie ma modyfikatora wykrywania)
• Move the Detection Marker to the resulting value on the Detection Track. (Przesuń żeton Detection na torze Detection Track na uzyskany wynik).

Ostatnio edytowano wtorek, 4 lipca 2017, 11:02 przez remik_l, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: poniedziałek, 3 lipca 2017, 14:05 
Adjudant

Follow-up Raid
Powtórny/Ponowny/Następujący Raid. Chodzi o to, że w krótkim odcinku czasu przeprowadzony jest ponowny rajd na ten sam cel (czego obrońcy mogą się nie spodziewać)

Forward Airfield
Wysunięte lotnisko (tak mniemam :))

that fighter group is halved (rounded up)
ta grupa myśliwska jest zmniejszona o połowę (zaokrąglenie w górę)

pozdr,
farm

PostNapisane: poniedziałek, 3 lipca 2017, 19:04 
Lieutenant

farmer napisał(a):
Follow-up Raid
Powtórny/Ponowny/Następujący Raid. Chodzi o to, że w krótkim odcinku czasu przeprowadzony jest ponowny rajd na ten sam cel (czego obrońcy mogą się nie spodziewać)

Forward Airfield
Wysunięte lotnisko (tak mniemam :))

that fighter group is halved (rounded up)
ta grupa myśliwska jest zmniejszona o połowę (zaokrąglenie w górę)

pozdr,
farm

Dokładnie tak. Ponowny rajd/ wysunięte lotnisko/

PostNapisane: wtorek, 4 lipca 2017, 11:01 
Chasseur

Witam.

Dziękuję. W razie problemów będę pytać dalej.

If Stanmore HQ AND a Group HQ are damaged at the same time, no detection modifier.

Czy w tym zdaniu chodzi o to, że wszystkie 3 HQ muszą być uszkodzone czy tylko HQ w Stanmore i jedna z grupy (10 lub 11)?

PostNapisane: środa, 22 listopada 2017, 13:05 
Chasseur

Witam.

Walczę dalej z tłumaczeniem Flipbooka i mam pytanie odnośnie bombardowania.

Kiedy bombardujemy myśliwcami radary, miasta, dowództwa i bazy wojskowe zmniejsza się o połowę siła bombardowania myśliwcom Me110s. (pkt 11.1 instrukcji).
Jakie cele kryją się pod pojęciem bazy wojskowe?

Dzięki.

PostNapisane: środa, 22 listopada 2017, 15:27 
Błędny rycerz

"Miltary Targets" pojawiają się jako cele drugorzędne (Secondary target) na karach celów (Target Cards). Pod tym pojęciem nic się nie kryje - to jest zwyczajnie taki "ogólny" cel, za ich bombardowanie po prostu tracisz VP.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 358 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]