Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 21 października 2017, 01:18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Time of Crisis (GMT)
PostNapisane: poniedziałek, 12 czerwca 2017, 11:56 
Adjudant-Major

Nowość z GMT. Gdyby była tańsza i nie trzeba czekać miesiąc na dostawę, to może już bym kupił. Akurat tematycznie czytam o "Zmierzchu Cesarstwa Rzymskiego" Gibbona. Pewnie nikt jeszcze nie grał i nie wie nic o tej grze? :)

https://boardgamegeek.com/boardgame/164949/time-crisis

http://youtu.be/mkga5VM5aY0

http://www.youtube.com/watch?v=yw7c0RmrrSo

Tytuł: Re: Time of Crisis
PostNapisane: poniedziałek, 12 czerwca 2017, 12:49 
Lieutenant

Coś tam wie. Od dawna czekam na tą grę i od początku czytałem raporty autora z testów lecz oczywiście jeszcze nie grałem. Dla mnie to "must have" i Republic of Rome w krótszej, lżejszej wersji.

Amboss oder Hammer sein.

Tytuł: Re: Time of Crisis (GMT)
PostNapisane: czwartek, 15 czerwca 2017, 12:46 
Major

Bardzo jestem ciekaw wrażeń z rozgrywek - zwłaszcza, że brak dostępnej w necie instrukcji nie pozwala samemu wyrobić sobie zdania o grze. W moim przypadku jest to ambiwalencja o silnych amplitudach - z jednej strony gra nieomal wstrzela się w mój okres zainteresowań zawodowych (IV-V w.), jest przy tym prosta i być może na tyle szybka, że dałoby się ją zastosować dydaktycznie na zajęciach ze studentami, ma jak na razie zupełnie dobre oceny, z drugiej - akurat RoR jest chyba najmniej podchodzącą mi grą z tych, z którymi miałem do czynienia, a pewne ogólne uwagi w opisie mogą sugerować, że gra eufemistycznie mówiąc bardzo swobodnie podchodzi do realiów historycznych epoki. Tak więc, reasumując, będę bardzo wdzięczny za wszelkie wzmianki na Forum czy, tym bardziej, recenzje na Portalu, jeśli zaś gra fizycznie pojawi się na którymś z konwentów, z pewnością próba sił w walce o panowanie nad Cesarstwem będzie dla mnie jednym z priorytetów. ;)
PS. Dostałem już pdf instrukcji od bardziej inteligentnego Kolegi (RyTo), jednak prośba o podzielenie się wrażeniami z rozgrywki pozostaje niezmiennie aktualna. :)

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 10:59 
Adjudant-Major

I jak tam z wrażeniami z gry? Ja tylko obejrzałem recke Marcowargamera. Marco zachwala grę ale ona mi się wydaje dość sucha. Mało się dzieje na planszy chyba.

http://youtu.be/mkga5VM5aY0

http://www.youtube.com/watch?v=yw7c0RmrrSo

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 16:43 
Général de Division Commandant de place

Marco zachwala każdą recenzowaną grę, więc żadna z niego wyrocznia.

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 16:58 
Legatus Legionis

Mapa - tragedia. Karty nie wyglądają zachęcająco. Grał już ktoś?

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 18:29 
Lieutenant

Dlaczego tragedia? Wyszło coś w procesie produkcji?

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 19:12 
Legatus Legionis

Powiedzmy, że wyobrażam sobie tytaniczne starcia na przestrzeni kilku mln. kilometrów kwadratowych inaczej niż na 12 lokacjach 8-) nawet RoR miał jakieś sensowne prowincje.
I te frakcje (jakieś dynastie) graczy wzięte nie wiadomo skąd...

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 19:53 
Lieutenant

Ach czyli z mapą wszystko w porządku i jest tak ładna jak na zdjęciach. A już się wystraszyłem :)

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 22:03 
Major

1) Mapa mi absolutnie nie przeszkadza
2) Walka "dynastii" jest bez sensu, nie wiadomo, co niby przedstawia (od biedy pasuje albo do okresu 235-238, albo do walki z Cesarstwem Galijskim i Państwem Palmyreńskim, ale oba przedstawione są akurat w grze inaczej). Poza tym walka o władzę w tym okresie była 1 na 1.
3) W mechanice gry w ogóle nie ma za wiele historyczności, ale może być dużo na kartach, i to pierwszy powód, dla którego chcę grze dać szansę.
4) Sama mechanika zaś wydaje się prosta, zgrabna, elegancka, trudno mi ocenić, na ile oryginalna, i to drugi powód, by w grę choć raz zagrać.
5) I w niczym nie przypomina mi RoR i to, nie ukrywam, powód trzeci :twisted:
Natomiast jeśli chodzi o grę w tematyce rzeczywiście symulacyjną, to nie ukrywam, że pociąga mnie pewien bardzo stary tytuł, mianowicie "Imperium Romanum", które w przyszłym roku ma się ukazać w trzeciej odsłonie. Choć może oznacza to przyznanie, iż dziwaczeję na starość, zapytam, czy ktoś z weteranów Forum miał styczność z tym tytułem? :)

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 22:32 
Lieutenant

Samuel napisał(a):
1) 2) Walka "dynastii" jest bez sensu, nie wiadomo, co niby przedstawia (od biedy pasuje albo do okresu 235-238, albo do walki z Cesarstwem Galijskim i Państwem Palmyreńskim, ale oba przedstawione są akurat w grze inaczej). Poza tym walka o władzę w tym okresie była 1 na 1.

Można sobie dopowiedzieć że było to starcie Karusów, Waleriuszów, Gordianów i gasnących Sewerów. Z tą walką 1 na 1 też średnio (team Gordian-Walerian kontra Maksymin Trak) było sporo tymczasowych przymierzy w III wieku.

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 22:36 
Général de Brigade

W Imperium Romanum 2 zagrałem pierwszy raz więcej niż ze ćwierć wieku temu w klubie gier i tak mi się spodobała że skopiowałem ją na czarno-biało (pokolorowałem potem kredkami), a żetony za bajońskie sumy na ksero kolorowym które było rarytasem w tamtych czasach.
Potem rozgrywałem ze sobą wszystkie batalie.
Na początku tego wieku zrobiłem sobie mapę do tej gry w Corelu i dałem do studia graficznego.
Niestety zagrałem chyba tylko raz lub dwa ze znajomymi którzy akurat męczyli się przy uwzględnianiu zaopatrzenia czy wielkości stosów itd.
Ja bardzo cenię tą grę też za mnóstwo scenariuszy na różną ilość osób, ale często nie są one na sztywno przeznaczone dla danej liczby graczy.
Wspaniale, że ktoś odważy się odświeżyć tą grę.

PostNapisane: środa, 5 lipca 2017, 23:29 
Major

Volkh napisał(a):
Można sobie dopowiedzieć że było to starcie Karusów, Waleriuszów, Gordianów i gasnących Sewerów. Z tą walką 1 na 1 też średnio (team Gordian-Walerian kontra Maksymin Trak) było sporo tymczasowych przymierzy w III wieku.

Volkh, wybacz, nie do końca rozumiem Twoją myśl - Sewerowie "zgaśli" w 235, Maksymin Trak w 238, generalnie nie jestem specjalistą od III wieku i zakulisowej roli poszczególnych rzymskich rodów, ale tak na pierwszy rzut oka Twój wywód zupełnie rozchodzi mi się chronologicznie. Gdybym nie musiał na gwałt pisać artykułu o historiografii kościelnej V wieku poszperałbym w szczegółowych opracowaniach tematu, ale postaram się przygotować do dyskusji w Brańszczyku. Tym ciekawsza będzie rozgrywka. :)
Silver - cudownie, że jest ktoś, kto nie tylko zna "Imperium Romanum", ale ma do tej archaicznej gry tak pozytywny sentyment, na pewno zarzucę Cię z czasem pytaniami (w imieniu swoim i Brata, który w kwestii jej nabycia jest inicjatorem), a kiedy z czasem nauczymy się grać, na pewno miło będzie umówić się na jakiś wieloosobowy scenariusz. :)

PostNapisane: czwartek, 6 lipca 2017, 01:24 
Lieutenant

Zamiast Sewerów można wziąć jedną z gałęzi Aureliuszy lub inną wpływową rodzinę. Chodzi mi o to że ta gra w sposób abstrakcyjny prezentuje to co się działo podczas kryzysu III wieku i nie trzeba przypisywać konkretnych dynastii graczom.
Przykład Maksymina Traka rzuciłem jako pierwszy z brzegu aby pokazać że rodziny/stronnictwa (w tym przypadku Gordianie i Waleriuszowie) potrafili współpracować w walce ze wspólnym wrogiem i nie zawsze to było "1 na 1".
Na dyskusję jestem zawsze chętny ale też będę musiał się przygotować - interesuję się bardziej V wiekiem na Zachodzie.

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: czwartek, 6 lipca 2017, 11:29 
Major

Hm, mi się zawsze wydawało, że w III wieku trudno pojmować walczących uzurpatorów jako reprezentantów paru walczących rodów, jak było w Republice Rzymskiej, często byli to (relatywnie) parweniusze, dochodzący do potęgi dzięki objęciu znaczącego urzędu czy dowództwa wojskowego. "Typowa" uzurpacja w tym czasie to bunt dowódcy armii przeciw legalnemu cesarzowi, a więc walka 1 na 1, szybko zresztą rozstrzygana (czasem wręcz błyskawicznie - przez morderstwo cesarza). Dłuższe wojny, sytuacje kilku walczących równocześnie pretendentów to raczej wyjątki, zdarza się natomiast trwające nieco dłużej odpadnięcie całych prowincji tyle, że to ujęte jest w grze, jak rozumiem, przez wprowadzenie trzech niezależnych od graczy cesarzy-uzurpatorów. Tak wygląda ogólny ogląd wydarzeń, czy towarzyszyły temu sojusze klik lub rodów, długotrwałe budowanie pozycji w prowincjach i podskórne przygotowywanie buntu? - nie wiem, czy temat taki jest przebadany i czy w ogóle daje się zbadać (na podstawie dostępnej bazy zródłowej), muszę spojrzeć do prac Agaty Kluczek i Roberta Suskiego, w dalszej kolejności prac zagranicznych (niestety, przed wrześniem nie planuję wyjazdu do żadnej biblioteki, a ściąganie książki za 50 funtów tylko na użytek dyskusji konwentowej jest ponad miarę wytrzymałości krakowskiego centusia :D ).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]