Fief (Academy Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Fief (Academy Games)

Post autor: Neoberger »

A poprzednio mógł oddać każdy tytuł i dawał 5 punktów złota.
Berger
Kadzik

Re: Fief (Academy Games)

Post autor: Kadzik »

Graliśmy w zeszły piątek, ekipa 4 osoby - dla wszystkich była to pierwsza rozgrywka.

Na początku pojawił się pierwszy sojusz małżeński (Nosek i Alek), ale przez śmierć jednej postaci rozpadł się. Zmieniła się również sytuacja na planszy i za żonę wziąłem "wesołą wdówkę" Alka, na co w odpowiedzi Nosek i Krypton też zawarli sojusz. Niestety dostałem solidne wklepy, Nosek miał papieża i królową, Krypton króla. Ja dogorywałem z jedną babeczką i 2 knechtami, Alek jakoś jeszcze dawał radę. Grę niespodziewanie zakończył Krypton zabijając królową, dzięki czemu wybił się z sojuszu i został z 3 VP, wygrywając samodzielnie.

Wrażenia bardzo pozytywne, ale też doszliśmy do wniosku, że gra w 4 osoby mija się z celem. Następna rozgrywka będzie już w pełnym składzie.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Fief (Academy Games)

Post autor: RAJ »

Czytając opisy Fiefa odniosłem wrażenie, że ma dużo wspólnego z Republic of Rome.
Mógłby ktoś to zweryfikowac? Jak się ma Fief do RoR?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Fief (Academy Games)

Post autor: Neoberger »

RAJ - Inna mechanika gry.
Fief gra o zabawnej tematyce, bez zacięcia, do towarzyskiej zabawy.
RoR to cięższy kaliber. Więcej można zaplanować i przewidzieć. Sojusze też mają głębszy wymiar.
Berger
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Fief (Academy Games)

Post autor: Silver »

Zagrałem ze znajomymi w tą grę w mieszanym płciowo towarzystwie i rozgrywka o dziwo obyła się bez bitew ale nie ze względu na mieszane płciowo towarzystwo.
Ja jako głowę rodu wylosowałem chyba najbardziej szpetną kobietę. Przez długi czas starałem się ją wydać za mąż ale nikt się na nią nie połaszczył.
W końcu po urodzeniu kolejnej dziewoi udało mi się zawrzeć układ z koleżanką by w zamian za mianowanie moją kartą jej biskupa kardynałem spowodować wybór kolejnego jej mężczyzny na króla a finalnie pożenić go z młoda kobietą z mego rodu.
Miałem więc królowa i dodatkowe dochody więc bardzo szybko nasze rody pozyskały kolejne lenna i wygraliśmy grę.
Przeciwnikom a właściwie 1 z nich nie szczęściło się z mego powodu bo powodowany chęcią zysku 2 razy zwiększał pobór podatków i 2 razy z mojej ręki wyskakiwała karta buntu i to skutecznego – ukamienowany został nawet 1 biskup.
Instrukcja nieco rozwlekła ale po sporządzeniu własnej wersji gra jest czytelna i powinno się w nią następnym razem jeszcze szybciej zagrać.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Fief (Academy Games)

Post autor: Indar »

Zagrałem i jestem pozytywnie zaskoczony. Nie skupiałem się za bardzo na realiach historycznych bo akurat nie o to w tej grze chodzi - ale odebrałem ją bardzo przyjemnie. Niestety graliśmy w 4 osoby i widać było że jest to niepełny skład, mapa jest zbyt duża.
Mam jednak kilkawątpliwości - ile młynów mogę kupić w fazie zakupów? Tyle na Ile mi wystarczy kasy z założeniem max 2 na wieś?
15 dostępnych młynów dla wszystkich na całą grę to bardzo mało.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
yanoo
Sergent
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:15
Has thanked: 1 time

Re: Fief (Academy Games)

Post autor: yanoo »

Indar pisze:Mam jednak kilkawątpliwości - ile młynów mogę kupić w fazie zakupów? Tyle na Ile mi wystarczy kasy z założeniem max 2 na wieś?
15 dostępnych młynów dla wszystkich na całą grę to bardzo mało.
Tak, możesz kupić na ile cię stać, ale max 2 mogą stać w jednej lokacji.

Dlatego też istotne jest, by na początku inwestować w młyny - póki są ;) A potem same lokacje z młynami mają znaczenie strategiczne.
Edek Leszczyk
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 3 października 2017, 09:14
Lokalizacja: Gniezno

Re: Fief (Academy Games)

Post autor: Edek Leszczyk »

Gra jest dobra. Graliśmy na 4 osoby tylko po to, by ją "wybadać". Następnie na 5 i 6 osób. Obie wersje się sprawdzają. Na 5 osób często jest tak, że 2 ścierające się frakcje zabiegają o "głos" lub popracie gracza bez sojuszu, co może on wykorzystać na własną korzyść. Choć zwycięstwa w pojedynkę w tej opcji nie widzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”