KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: Raleen »

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy XVIII edycję naszego forumowego konkursu, w którym do wygrania są książki i inne publikacje wydawnictwa Osprey.

Zasady konkursu są takie jak w przypadku Konkursu Historycznego Forum Strategie - odsyłam do regulaminu I edycji konkursu, czyli krótko mówiąc, ci, którzy odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań, mają szansę zdobyć nagrodę. O tym, komu ostatecznie przypadnie nagroda, zdecyduje losowanie - oczywiście losować będziemy spośród tych osób, które prawidłowo odpowiedzą na największą liczbę pytań.

W związku z wątpliwościami co do kwestii uczestnictwa w naszym forum, informuję, że posiadanie aktywnego konta na naszym forum jest warunkiem uczestnictwa w konkursie. Powyższy wymóg uwarunkowany jest tym, że musimy mieć możliwość jakiejkolwiek weryfikacji osób, które biorą udział w konkursie.

1. Pytania konkursowe

1) W szturmie na Redutę Ordona, odbywającym się podczas pierwszego dnia szturmu Warszawy (6-7.IX.1831 r.), poległ w walce jeden z dowódców rosyjskich pułków (w stopniu pułkownika), które wzięły udział w ataku. Po latach jego prawnuk, który doszedł do wysokich stanowisk dowódczych, prowadził wojska, które również atakowały Warszawę. Jak nazywali się ów poległy w szturmie Reduty rosyjski oficer i jego prawnuk?

2) Pytanie dotyczy epoki napoleońskiej, a konkretnie lat 1812-1815 i rosyjskich pułków kirasjerów (zakres problematyki poruszanej w pytaniu jest szerszy, ale celowo zawężamy, by wyeliminować potencjalne wątpliwości). Otóż w pułku kirasjerskim nie wszyscy żołnierze nosili kirysy. Jacy biorący udział w walce żołnierze nie nosili kirysów (dla ułatwienia dodajmy też, że nie chodzi tu o oficerów)?

3) Władca ten stwierdzić miał, że ratując Wiedeń popełnił ten sam błąd co polski król Jan III Sobieski. O kogo chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: raleen@gmail.com do dnia 8 listopada 2012 r.

Autorem pytań jest Raleen.

2. Nagroda

Zwycięzca będzie mógł sobie wybrać dowolną książkę wydaną nakładem wydawnictwa Osprey w 2011 bądź 2012 r. (może być to także książka będąca w zapowiedziach), której wartość nie przekracza kwoty 105 złotych. Niżej kilka przykładowych pozycji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sponsorem konkursu jest militarna księgarnia internetowa WOJENNA:

http://www.wojenna.pl

prowadzona przez dobrze znanego bywalcom forum jabu, który wraz ze mną jest współorganizatorem konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: Raleen »

Prawidłowe odpowiedzi

1) W szturmie na Redutę Ordona, odbywającym się podczas pierwszego dnia szturmu Warszawy (6-7.IX.1831 r.), poległ w walce jeden z dowódców rosyjskich pułków (w stopniu pułkownika), które wzięły udział w ataku. Po latach jego prawnuk, który doszedł do wysokich stanowisk dowódczych, prowadził wojska, które również atakowały Warszawę. Jak nazywali się ów poległy w szturmie Reduty rosyjski oficer i jego prawnuk?

płk Aleksander Tuchaczewski i gen. Michaił Tuchaczewski

2) Pytanie dotyczy epoki napoleońskiej, a konkretnie lat 1812-1815 i rosyjskich pułków kirasjerów (zakres problematyki poruszanej w pytaniu jest szerszy, ale celowo zawężamy, by wyeliminować potencjalne wątpliwości). Otóż w pułku kirasjerskim nie wszyscy żołnierze nosili kirysy. Jacy biorący udział w walce żołnierze nie nosili kirysów (dla ułatwienia dodajmy też, że nie chodzi tu o oficerów)?

Trębacze

3) Władca ten stwierdzić miał, że ratując Wiedeń popełnił ten sam błąd co polski król Jan III Sobieski. O kogo chodzi?

Car Mikołaj I

Nagroda: po losowaniu nagrodę otrzymuje xardas12r.

Zwycięzca dokona w najbliższym czasie wyboru tytułu książki przewidzianej na nagrodę.

Gratulacje! Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie.

Wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję, podczas której będzie okazja wygrania następnych Osprey'ów.

Jabu
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: AWu »

Nie znalazłem tego Mikołaja
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: xardas12r »

W liceum chyba mi się coś o uszy na Historii obiło, skojarzyłem Wiosnę Ludów, sprawdziłem jaki car wtedy rządził i dla pewności na wiki sprawdziłem cytaty ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: Raleen »

Tak, Mikołaj I miał dokładnie powiedzieć, że "Ja i Jan III Sobieski popełniliśmy to samo głupstwo - uratowaliśmy Wiedeń". To w związku z interwencją Rosji w 1848 r. na rzecz Austrii, która pomogła jej stłumić powstanie węgierskie. Paskiewicz wkroczył wtedy z dużą armią rosyjską na Węgry (chyba nawet liczebnie większą niż siły, które wysłali sami Austriacy). Zaś po stronie węgierskiej walczył tam gen. Józef Bem, który pod koniec powstania był wodzem naczelnym Węgrów. Jeden z najlepszych przykładów jak Rosja spełniła rolę "żandarma Europy".

Z kolei 5 lat później, jak zaczynała się wojna krymska (1853), to Austria stanęła po stronie Anglii i Francji - wspierających Turcję, stąd też pochodzi inne stwierdzenie Mikołaja o rażącej niewdzięczności Austriaków - za tą wcześniejszą pomoc w 1848 r.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: pablo8019 »

AWu pisze:Nie znalazłem tego Mikołaja
A ja trębaczy ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: Raleen »

Odkujecie się mam nadzieję niedługo. Najprawdopodobniej będzie konkurs o husarii i postaram się, żeby była więcej niż jedna książka do wygrania.

A z trębaczami sam miałem trochę problem, akurat nie z tym, że nie nosili kirysów - bo nie nosili. Pytanie wydawało mi się bardziej na logikę, bo jak oni dmuchali stale w te trąbki, to kirys mógł być dla nich z tego względu niewygodny.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: AWu »

Your google fu is weak :)

Trębacze byli bardzo łatwi w wydataminowaniu ;)

A o Tuchaczewskiego chyba było kiedyś pytanie w konkursie.
Ostatnio zmieniony środa, 14 listopada 2012, 12:13 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: Raleen »

Pytanie o Tuchaczewskiego było moim zdaniem fajne, jako ciekawostka.

Wziąłem je z niedawnej lektury "Reduty Ordona" Tomasza Strzeżka, w każdym razie było wiadomo gdzie szukać, jak już gdzie indziej nikt nie mógł znaleźć, a miał trochę czasu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: clown »

Ja co prawda udziału nie brałem, bo na żadne pytanie bym nie odpowiedział, ale szukałem tych trębaczy w książce Żmodikowa o armii rosyjskiej i o dziwo albo coś przegapiłem, albo wzmianki o braku kirysów tam nie ma.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XVIII edycja

Post autor: Raleen »

Powiem na czym się oparłem: Marcin Baranowski "Bitwa pod Kaliszem". A niezależnie ode mnie Xardas znalazł informację o tym, że nie nosili kirysów w którymś z Osprey'ów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”