Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: killy9999 »

Znajomy dziewczyny zagadnął mnie dzisiaj o gry planszowe. Wyjaśniłem co i jak (akurat miałem ze sobą H:RvC więc nawet pokazałem), a że on jest historykiem z zawodu więc postanowiłem zarzucić mu jakiś tytuł o bliższej mu tematyce. I tutaj nastąpił zonk, bo znajomy rzucił dwa tematy: a) średniowieczne Bałkany (tym się zajmuje na co dzień); b) podboje arabskie (tym się nie zajmuje ale uznał to za ciekawą tematykę). Nie znam żadnych gier które osadzone byłyby w tych realiach. Możecie coś podrzucić?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43392
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2524 times
Kontakt:

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: Raleen »

Też mi się wydaje, że łatwo nie będzie i z tych dwóch tematów prędzej da się znaleźć coś o średniowiecznych Bałkanach. Mamy tu jednego kolegę kompetentnego :) . O podbojach arabskich żadnych gier nie kojarzę.

Ale, dobrze, że ten temat poruszyłeś. Twój znajomy ma rację, że to są ciekawe z historycznego punktu widzenia tematy i o takich Arabach można zrobić interesującą grę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: Leliwa »

Jest gra Martina Wallace'a "Byzantium" pokazująca własnie ów podbój przez Arabów ziem Cesarstwa i Persji. Co ciekawe i typowe dla Wallace'a nie wcielamy się tam w dwie przeciwne strony tylko w kilka rodów mających wpływy po obu stronach miecza, czy też szabli.

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/19348/byzantium
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: wujaw »

Grałem kilka razy przed laty i mogę polecić. Osobiście specjalnie nie gustuję w takich grach - sympatyczna abstrakcja, ale klimatyczna i łatwa do zagrania. I chyba nie ma specjalnie konkurencji w tym temacie.
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 343
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 28 times
Kontakt:

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: gocho »

Wniosek z tego taki, że nie tylko historię piszą zwycięzcy, ale również oni tworzą gry planszowe (a że wolą o sobie albo o swoich korzeniach europejskich ..... ) ;)
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: Samuel »

gocho pisze:Wniosek z tego taki, że nie tylko historię piszą zwycięzcy, ale również oni tworzą gry planszowe (a że wolą o sobie albo o swoich korzeniach europejskich ..... ) ;)
O, to mam wrażenie, że o arabskich podbojach powinno być jednak dużo :) Mam wrażenie jednak, że nasi bracia muzułmanie wolą się zajmować zwycięstwami w realu, a na planszy rozgrywają raczej trik traka czy jak się to tam zwie :) Ale wracając do tematu - poszukując w internecie dojrzałem grę raczej bardziej typu euro niż "Bizancjum" Wallace'a, w której przez całe wczesne średniowiecze grę toczą cztery strony, niezupełnie ściśle utożsamione z szyitami, sunnitami, łacinnikami i bizantyńczykami. W sumie gra wydawała mi się tak daleka od historyczności, że nawet nie zanotowałem danych, ale jeśli trzeba będzie, to spróbuję raz jeszcze jej poszukać, jak tylko znajdę trochę czasu (powiedzmy w okresie wokołoświątecznym).
Zeka

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: Zeka »

Jest jeszcze "The Last Crusade" R. Berga (wydane pod szyldem BSO Games w 1999 r.) przedstawiające bitwę pod Nikopolis w 1396 r. Swoją drogą, jest to - jak się zdaje - protoplasta serii Men of Iron.
Raleen pisze:Też mi się wydaje, że łatwo nie będzie i z tych dwóch tematów prędzej da się znaleźć coś o średniowiecznych Bałkanach. Mamy tu jednego kolegę kompetentnego :) .
Dziękuję, o ile to o mnie, za reklamę ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43392
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2524 times
Kontakt:

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: Raleen »

Zeka pisze:Dziękuję, o ile to o mnie, za reklamę ;)
O Tobie jak najbardziej, jakichś gier planszowych jugosłowiańskich nie ma? :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: killy9999 »

Dzięki za odpowiedzi. Faktycznie bida jakaś. Szczególnie te podboje arabskie mogłyby być ciekawe.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2074
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 194 times

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: adalbert »

Samuel pisze: poszukując w internecie dojrzałem grę raczej bardziej typu euro niż "Bizancjum" Wallace'a
Rozumiem, że "jeszcze bardzej", bo Wallace tworzy eurogry (przyznam, że nie grałem w Bizancjum, ale założę się, że to jest eurogra).
Kiedyś R. Knizia mówił o róznym podejściu do tworenia gier: bodaj "symulacyjnym" i "naukowym" (ja bym go chyba nazwał syntetycznym) - z tego drugiego tworzą się właśnie eurogry o tematyce hstorycznej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43392
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2524 times
Kontakt:

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: Raleen »

adalbert pisze:Kiedyś R. Knizia mówił o różnym podejściu do tworzenia gier: bodaj "symulacyjnym" i "naukowym" (ja bym go chyba nazwał syntetycznym) - z tego drugiego tworzą się właśnie eurogry o tematyce historycznej.
Cudzysłów przy "naukowy" w tym przypadku wydaje się bardzo uzasadniony ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 343
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 28 times
Kontakt:

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: gocho »

O, to mam wrażenie, że o arabskich podbojach powinno być jednak dużo
No tak :) ale chodzi o współczesnych historycznym planszówkom zwycięzców (hegemonów)

Tak mi się nasunęło z wczoraj przeczytanego Ospraya o Wielkiej Armadzie - padło tam fajna sugestia, że gdyby jednak lądowanie Hiszpanów w Anglii się powiodło to historia świata wyglądałaby zupełnie inaczej. Dla mnie najpoważnieszjym efektem zwycięstwa Filipa II byłby .... brak Hollywoodu ;)
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Zeka

Re: Pomóżcie znaleźć mi gry o tematyce...

Post autor: Zeka »

Raleen pisze:
Zeka pisze:Dziękuję, o ile to o mnie, za reklamę ;)
O Tobie jak najbardziej, jakichś gier planszowych jugosłowiańskich nie ma? :)
Niestety, ale przeważnie są jakieś abstrakcyjne (euro)gry. Z tego co udało mi się zaobserwować to tam grają, jeżeli chodzi o gry historyczne, w planszówki zachodnie oraz różne systemy bitewne (np. FoG).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”