Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT Games

Post autor: Samuel »

Dziś kolejny krok w stronę upadku - umawianie się w pięciu na czteroosobową rozgrywkę okazało się tak skomplikowane, że na miejsce dotarło ostatecznie trzech... :lol: No i chyba na złość fatum zdecydowaliśmy się jednak partię rozegrać, ja pokierowałem łączonymi fakcjami Rzymian i Eduów i dostałem tak w skórę od Wally'ego i Brata-nowicjusza (nie chodzi o nowicjat zakonny lecz zaznaczenie faktu, ze dla Brata była to właściwe gra szkoleniowa), że właściwie całą grę to oni byli na krawędzi zwycięstwa, w drugą zimę wygrał Brat Arwernami. Co zdumiewające, grało się świetnie, choć może balans był naruszony przez psychologicznie zrozumiałą tendencję wspólnej walki przeciw (rzekomo) najsilniejszemu. Ergo, choć oczywiście lepiej w czwórkę, jeśli kolejnym razem zgromadzi się nas tylko trójka, nie będzie to powodem do szukania innego tytułu. :P
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT Games)

Post autor: Szary »

Zagrałem i dużo bardziej przypomina wojnę galijską niż się spodziewałem, z pewnością jeszcze do gry wrócę.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT Games)

Post autor: Raleen »

Dziś widziałem kolejną rozgrywkę w klubie. Napisz Marku jak tam Twoje wrażenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

Falling Sky – gramy scenariusz The Reconquest of Gaul (53 BC)

To była bardzo wyrównana i ciekawa walka o dominację nad Galią. Falling Sky nigdy nie zawodzi, jeżeli chodzi o bardzo interesującą, asymetryczną rozgrywkę. Krótka relacja poniżej - miłej lektury!

LINK: Falling Sky – Playing The Reconquest of Gaul (53 BC) scenario

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: Raleen »

Jakie masz wrażenia co do gry na tle innych COINów?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

Raleen pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 18:17 Jakie masz wrażenia co do gry na tle innych COINów?
Na pewno jedna z najbardziej klimatycznych i odpowiadających mechanice COIN gier. Asymetria bije po oczach i dobrze wpasowuje się w cała koncepcję.
Bardzo podoba mi się, że mniej więcej wiemy kiedy będzie zima i nie jesteśmy zupełnie zależni od losu tutaj (jak np. w pierwszych tytułach).

Commands i Special Actions nie są jakoś przekombinowane i dosyć intuicyjne. Trzy scenariusze dają szeroka gamę możliwości gry - ja polecam krótki (52 BC) i średni (53 BC) jako najlepsze.

Jak na razie to mój ulubiony tytuł, ale jeszcze nie wszystkie COIN widziałem :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: Raleen »

A podział na cztery frakcje nie jest sztuczny dla tej kampanii?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

Hej,

możliwe, że nie ma co porównywać sukcesu Rzymu (podbój Galii) z sukcesem Aedui (najwięcej miast pod ich kontrolą) pod względem czysto militarnym. Każdy miał trochę inny cel - niektórzy przeżyć, niektórzy podbić a niektórzy - znaleźć to specjalne miejsce niezastąpionych dla zwycięzców sojuszników czy satelitów. Mechanicznie sprawdza się to jednak dobrze.

PS. Grałem dwa razy w w rozszerzenie Arioivisuts, gdzie można grać Germanami zamiast Arverni. To jest bardzo ciekawe przedstawienie kolejnego konfliktu w Galii, tuż przed tym o czym mówi wersja podstawowa gry.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

COIN Falling Sky – Explained!Z dużą przyjemnością zaczynam dzisiaj serię poradników do gry Falling Sky. Rozpoczynamy od omówienia ogólnej mechaniki gier COIN, komponentów, tła historycznego i interesujących szczegółów. W kolejnych epizodach skupimy się na poszczególnych frakcjach w tej grze.

LINK: COIN Falling Sky – Explained!

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

Falling Sky Factions Materials: Belgae

W naszej serii poradników do Falling Sky skupiamy się dzisiaj na walecznych Belgach - omawiając ich mocne i słabe strony, warunki zwycięstwa, strategie i ciekawe wydarzenia. Zapraszam!

LINK: Falling Sky Factions Materials: Belgae

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

COIN Falling Sky Strategies: Aedui

Z wielką przyjemnością zapraszam do kolejnego artykułu o Falling Sky. Dzisiaj poznajemy specyfikę Eduów (Aedui)!

LINK: COIN Falling Sky Strategies: Aedui

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

COIN Falling Sky Strategies: Arverni

Zapraszam dzisiaj do kolejnego materiału o Falling Sky - omawiam jak grać Arvenami, jakie mają mocne / słabe strony, warunki zwycięstwa i ciekawe wydarzenia. Miłego oglądania!

LINK: COIN Falling Sky Strategies: Arverni

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

COIN Falling Sky Strategies: Rome

Dzisiaj kończymy serię materiałów o tym jak grać każdą z frakcji w COIN Falling Sky. Na deser omawiamy Rzym. Zapraszam!

LINK: COIN Falling Sky Strategies: Rome

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

Falling Sky - scenario analysis

W ostatnim materiale odnoście gry Falling Sky, analizujemy scenariusze zawarte w tej pozycji, różnice między nimi jak i przydatność dla konkretnych trybów rozgrywki. Zapraszam!

LINK: Falling Sky - scenario analysis

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 758
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar (GMT)

Post autor: mk20336 »

COIN Falling Sky – strategy materials selection

Falling Sky - opowiadające o rewolcie Galów przeciw Juliuszowi Cezarowi - to zdecydowanie moja najczęściej grana i ulubiona planszówka z typu COIN (COunter INsurgency). Stworzyłem dla niej serię materiałów, odnośnie tego jak grać w ten tytuł i jakie strategie wydają się ciekawe do rozważenia. Zapraszam!

LINK: COIN Falling Sky – strategy materials selection

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”