AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Raleen »

Niedawno trafiła w moje ręce naprawdę antyczna gra. Tytuł jak podałem wyżej, podtytuł "Klubowa gra historyczna dla 4 osób".

Rok wydania: 1982
Wydawca: Zarząd Główny Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZG ZSMP)

Tak naprawdę odpowiedzialna za ten tytuł była Groteka.

Ktoś z weteranów kojarzy? Ktoś miał okazję w nią grać w zamierzchłej przeszłości?

Zasady liczą sobie wszystkiego 22 strony.
Plansza jest na tekturce, kolorowa, heksagonalna, przedstawia imperium rzymskie pod koniec jego istnienia.

Ciekawostka, która zwróciła moją uwagę na tylnej okładce instrukcji: "Opracowanie wersji polskiej: GROTEKA" - co może sugerować: 1) że była wersja obcojęzyczna tzn. że nasi zrobili taką wersję, ale 2) może też sugerować, że ta gra nie była w pełni oryginalną produkcją. Nie wiem jak było, więc nie chcę niczego przesądzać ani sugerować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Szary »

Wow, możesz napisać o tej grze coś szerzej? Retro czwórka o upadku Imperium Romanum? Brzmi bardzo fajnie.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Neoberger »

Raleen - Ja mam gdzieś Księcia i Ave.
Chyba jeszcze mam, bo po ostatnich porządkach nie wiem gdzie to leży.
Ave było jak zwykle kopią zachodniej gry (Książe podobnie).
Księcia znalazłem:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/286/machiavelli

Ave pierwowzór tez kiedyś znalazłem, ale teraz nie mogę.

A jak przeglądam gry z przełomu 70 i 80-tych to mi się łezka kręci. Ależ my w te gry graliśmy. :-)

Dziadek Urbanowicz nie dbał o takie szczegóły, poza tym to były inne czasy, a potem tez inne firmy tak robiły.
Berger
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Neoberger »

Berger
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Samuel »

A ja mam ze swojej strony pytanie - czy ktokolwiek pamięta taką obszarową grę "Barbarzyńcy u bram". Była przeznaczona dla pięciu osób: ze strony rzymskiej cesarstwo wschodnie i zachodnie, z barbarzyńskiej Wandalowie, Goci i Hunowie. Barbarzyńcy mieli (chyba) tylko kawalerię, Rzymianie kawalerię i piechotę, ponadto były okręty i machiny bojowe, które mogły zmieniać właściciela. Nieźle były wycenione prowincje w poszczególnych diecezjach (ktoś musiał trochę poczytać o gospodarce imperium w tym czasie), od ceny zależały zdolności mobilizacyjne. Może to trochę jak "kraj lat dziecinnych", ale wspominam grę jako naprawdę jedną z najlepszych tego czasu. Niestety, nie byłem właścicielem i nie potrafię dziś zidentyfikować nawet jednego egzemplarza.
Przepraszam, że tak wtrąciłem do wątku, ale pierwsza reakcja była, że oto ktoś wreszcie to odnalazł, a tu się okazuje, że znowu nie to. :(
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Neoberger »

Samuel - ależ te kolory walą po oczach. Mam ją i muszę powiedzieć, że często w tę grę grałem.

A w ogóle to była chyba podróba tej gry:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... e-and-fall
Berger
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Samuel »

Oj, chyba to jednak nie pierwowzór, już przy pierwszym rzucie oka na zdjęcia widzę masę różnic.
Serdeczne dzięki! - miewałem momenty, kiedy mi się wydawało, że gra tylko mi się przyśniła :) Jeślibyśmy się mieli spotkać na konwencie, przywieź proszę egzemplarz, chętnie zagram albo choć rzucę okiem ze wzruszeniem na "starą przyjaciółkę" :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Raleen »

Ja postaram się rozwinąć temat jak się zapoznam (ostatnio dużo rzeczy naraz się dzieje niestety). Tymczasem mam nadzieję, że Berger jeszcze napisze coś o swoich wrażeniach (wspomnieniach?) z dawnych czasów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Neoberger »

To było równo 30 lat temu.
Plansza gruba, powlekana folią. Żetony takie jak w amerykańskie wersji. Duże.
Cała rozgrywka rozbijała się o to co zrobią gracze germańscy. Got musiał na początku walnąć w cesarstwo zachodnie bo nadchodzili Hunowie. Potem to już czysta polityka.
Z tego co pamiętam najgorzej mieli Goci i Cesarstwo Zachodnie (oczywiście jest jeden gracz rzymski, ale myśmy szybko przerobili na dwa cesarstwa).
Hunowie w rozgrywkach robili straszne zamieszanie. Wszyscy się ich bali.
Gra prosta i bardzo przyjemna.
Ale jak to ja zrobiłem sobie bardziej realne żetony w duchu reformy konstantyńskiej. :-)
Berger
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Neoberger »

Gra kosztowała 3,75 funta. :-) Gdzie te czasy.
Berger
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Leliwa »

Gdzie te funty?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Samuel »

A ja z kolei pamiętam stały motyw "Pontica Corps", wysyłanego przez Gotów za Morze Czarne :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Raleen »

Zapoznałem się z zasadami. Generalnie nie są zbyt trudne. To jeszcze nie czasy "rasowych" card driven games, gry raczej robiono z myślą o masowym odbiorcy, który mógł sobie pograć np. na imprezie. Objętościowo niby 23 strony, ale małego formatu książeczka, więc tak naprawdę dużo mniej. W grze występuje 4 graczy, kierujących plemionami: 1) Rzymianie, 2) Goci, 3) Wandalowie, 4) Hunowie. Każde plemię ma swoje jednostki (armie) o różnej sile. Armie różnią się siłą i minimalnie ruchliwością. Bardziej zróżnicowani są w zasadzie tylko Rzymianie - występują tam jednostki comitatenses i limitanei, a także "federaci", czyli sprzymierzone jednostki barbarzyńców. Armie, jak to w tego typu grach, służą do walczenia i zajmowania terytorium. Walczy się w oparciu o stosunki sił i tabelkę. Celem Germanów jest wdarcie się do imperium i opanowanie wartościowych obszarów, a następnie czerpanie z nich dochodów. W ogóle drugim istotnym, chyba najistotniejszym, aspektem rozgrywki, są zasoby pieniężne, czyli każde z plemion pobiera dochody za kontrolowane obszary, za nie buduje armie i płaci za ich utrzymanie. Pieniędzmi można operować także na inne sposoby - płacić sobie trybut i zawierać różne układy, które obejmują wzajemne rozliczenia, np. płacić za przejście przez terytorium innego plemienia. Na koniec także okazują się decydujące środki pieniężne - wygrywa po prostu ten, kto ma ich najwięcej, a posiadane armie i inne elementy też przelicza się na pieniądze. Możliwe jest wcześniejsze zakończenie - jeśli wyeliminowany zostanie jeden z graczy: Rzymianin albo Hun. Eliminacja któregokolwiek spośród graczy germańskich nie powoduje zakończenia rozgrywki. Poza armiami występują jeszcze floty, służące głównie do przerzutów wojsk z wykorzystaniem Morza Śródziemnego, a także dowództwa (po jednym na stronę, jedynie Rzymianie mają dwa). Z elementów dalszych: zasady przewidują podział Rzymu na wschodni i zachodni. Wiąże się to z powołaniem osobnych stolic. Rzymianie mają też stolicę, a po podziale dwie - można je złupić, co jak nietrudno się domyślić, jest bardzo bolesne dla właściciela (a dla łupiącego oczywiście może być bardzo owocne). Można też plądrować miasta, Rzymianie mogą przekształcać armie polowe w oddziały limitanei, zaznaczono obecność na północy plemion skandynawskich i jeszcze kilka drobnych aspektów. Spektakularnym zagraniem, możliwym do wykonania przez każdego z graczy raz na całą rozgrywkę, są modły do bogów. Procedura jest losowa, ale przy sprzyjających wiatrach mogą one odwrócić bieg rozgrywki, np. eliminując znaczną część armii jednego z graczy. Sekwencja ruchów i walk jest taka, że najpierw gracz wykonuje ruch, potem walkę i potem jeszcze raz ruch, czyli ruch-konflikt-ruch. Tyle w ramach ogólnego wprowadzenia.

Gdybyście byli chętni do zagrania w Agresorze, dajcie znać na PW to możemy pomyśleć o jakimś terminie, ale przydałoby się, żeby się nas zebrała czwórka, bo gra jest na 4 osoby, nie mniej i nie więcej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: polo »

Jako stary weteran Groteki grałem w tę grę całe 30 lat temu.
Sympatyczna gra dla 4 osób.
Był jeszcze wydany Książę, czyli Machiavelli z 1977 r. Prawami autorskimi, to się chyba nikt specjalnie wtedy nie przejmował ...
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Re: AVE - Upadek Cesarstwa Rzymskiego (Groteka/ZSMP)

Post autor: Aldarus »

Samuel pisze:A ja mam ze swojej strony pytanie - czy ktokolwiek pamięta taką obszarową grę "Barbarzyńcy u bram". Była przeznaczona dla pięciu osób: ze strony rzymskiej cesarstwo wschodnie i zachodnie, z barbarzyńskiej Wandalowie, Goci i Hunowie. Barbarzyńcy mieli (chyba) tylko kawalerię, Rzymianie kawalerię i piechotę, ponadto były okręty i machiny bojowe, które mogły zmieniać właściciela. Nieźle były wycenione prowincje w poszczególnych diecezjach (ktoś musiał trochę poczytać o gospodarce imperium w tym czasie), od ceny zależały zdolności mobilizacyjne. Może to trochę jak "kraj lat dziecinnych", ale wspominam grę jako naprawdę jedną z najlepszych tego czasu. Niestety, nie byłem właścicielem i nie potrafię dziś zidentyfikować nawet jednego egzemplarza.
Przepraszam, że tak wtrąciłem do wątku, ale pierwsza reakcja była, że oto ktoś wreszcie to odnalazł, a tu się okazuje, że znowu nie to. :(
Też mam - niestety nie wiem, czy zachowały się wszystkie żetony.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”