Medieval Battle (Alchemicus.pl)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Medieval Battle (Alchemicus.pl)

Post autor: Antypirx »

Ciągle postępujące rozwinięcie MB:tC obejmie także możliwość ustawienia oddziału w pożądanym szyku, właściwym dla rodzaju jednostki. Dostępne będą następujące formacje:

- linia (piechota),
- ściana tarcz (piechota),
- krąg kantabryjski (konni łucznicy),
- schiltron (pikinierzy),
- głowa dzika (piechota, pikinierzy)
- klin (kawaleria).

Ponadto łucznicy konni i piesi wyposażeni w krótkie łuki będą mogli strzelać nawiją.

Poza "głową dzika" i "klinem", wszystkie pozostałe formacje powodują spowolnienie oddziału przemieszczającego się w szyku. Oddział ustawiony w odpowiedniej formacji zazwyczaj zyskuje w starciu, aczkolwiek zaskoczony atakiem może ponieść większe niż zwykle straty.

Analogie: linia=falanga, ściana tarcz=żółw(testudo)

Obrazki nadejdą.
Pożądana darmowa informacja zwrotna w postaci krytycznych komentarzy.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Medieval Battle (Alchemicus.pl)

Post autor: Antypirx »

W paru przypadkach mam wątpliwości i będę wdzięczny niezwykle za komentarze i uwagi.

Z kręgiem kantabryjskim wiążę bonus do obrony przed ostrzałem dla oddziału ustawionego w takiej formacji. Czy taka formacja dawała Waszym zdaniem także korzyść w ataku?

Czy formację "ściana tarcz" bardziej należy utożsamiać z linią, czy żółwiem? W pierwszym przypadku to bonus do obrony podczas walki wręcz, a w drugim przy ostrzale.

Formacja "foulkon" pojawia się w literaturze w dwóch odmiennych znaczeniach. Czy bardziej właściwe byłoby jej przypisanie pikinierom jako odpowiednika schiltronu/jeża, czy tarczownikom (żółw)?
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Medieval Battle (Alchemicus.pl)

Post autor: Antypirx »

Konkretny przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=as7x0SybpFc
Jak nazwalibyście formację ustawianą w 1`20``?
Chwilę po niej wikingowie, tfu aktorzy udający wikingów, ustawiają formację podobną, ale jednak trochę inną (bez daszka). Formacją wikingów jest ewidentnie falanga, którą m.in. niejaki Philip Line wprost utożsamia ze ścianą tarcz.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
kolosm
Caporal
Posty: 73
Rejestracja: sobota, 5 marca 2016, 20:20
Lokalizacja: Rybnik, Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times

Re: Medieval Battle (Alchemicus.pl)

Post autor: kolosm »

Witam i jak idą prace nad rozszerzeniem?
Pzdr
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Medieval Battle (Alchemicus.pl)

Post autor: farmer »

Antypirx pisze:W paru przypadkach mam wątpliwości i będę wdzięczny niezwykle za komentarze i uwagi.

Z kręgiem kantabryjskim wiążę bonus do obrony przed ostrzałem dla oddziału ustawionego w takiej formacji. Czy taka formacja dawała Waszym zdaniem także korzyść w ataku?
Jedyna korzyść, jaką dawała taktyka kręgu (czy później, karakołu) to swego rodzaju ostrzał ciągły ofiary.
Celność była nędzna, jednak krąg mógł "poruszać" się wraz z ofiarą ciągle zasypując ją pociskami.
Korzyść: spowolnienie przeciwnika (ciągle chroniącego się przed ostrzałem) i niewiele poza tym.
Antypirx pisze:Czy formację "ściana tarcz" bardziej należy utożsamiać z linią, czy żółwiem? W pierwszym przypadku to bonus do obrony podczas walki wręcz, a w drugim przy ostrzale.
Kurczę, za cienki jestem ze średniowiecza, żeby wypowiadać się ostatecznie, jednak formacja typu testudo w ogóle mi tu nie pasuje. W walkach o mury (choćby jako ochrona taranu) jak najbardziej, ale na polu bitwy?
Ścianę Tarcz należy rozumieć dosłownie - jako ścianę tarcz.
Formacja nieco podobna do falangi, jednak pełniąca inne funkcje - ściśle obronne (przed ostrzałem). Z uwagi na typowe uzbrojenie (miecze), słabo sprawdzała się w ataku.
Falanga, jako formacja, była przede wszystkim ofensywna (średnio lub źle znosiła ostrzał, ale dzięki włóczniom/pikom mogła być potężna w ataku).
Antypirx pisze: Formacja "foulkon" pojawia się w literaturze w dwóch odmiennych znaczeniach. Czy bardziej właściwe byłoby jej przypisanie pikinierom jako odpowiednika schiltronu/jeża, czy tarczownikom (żółw)?
Raczej jako żółw - czyli formacja "oblężnicza".

Antypirx pisze:Konkretny przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=as7x0SybpFc
Jak nazwalibyście formację ustawianą w 1`20``?
Chwilę po niej wikingowie, tfu aktorzy udający wikingów, ustawiają formację podobną, ale jednak trochę inną (bez daszka). Formacją wikingów jest ewidentnie falanga, którą m.in. niejaki Philip Line wprost utożsamia ze ścianą tarcz.
Mur tarcz.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Medieval Battle (Alchemicus.pl)

Post autor: Antypirx »

kolosm pisze:Witam i jak idą prace nad rozszerzeniem?
Pzdr
Ja bardzo przepraszam, ale wyskoczyła mi misja wyp... w kosmos, albo przynajmniej do ambasadorowania w Gujanie Ziobry ze Święczkowskim, którzy przemycili do systemu prawa tego nieszczęśliwego kraju regulacji, która aktem niższego rzędu (§ 383 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 160508.pdf) wyłączyła określoną grupę zawodową z odpowiedzialności i trybu określonych ustawami, dotyczącymi pozostałych (system kastowy).
Do tego dorzucili właśnie pod koniec stycznia projekt nowelizacji k.k., która przewiduje rok odsiadki za ujawnienie występów sędziego wyłączonego ze sprawy prowadzonej w oparciu o przepisy postępowania w sprawach nieletnich, który pomimo wyłączenia i przekazania sprawy do referatu innego sędziego przechwytuje przez kolejnych kilka lat pisma i dalej wydaje orzeczenia pod parasolem prokuratorów, którym Godżilla daje awanse.
Więc, tego.... jest rozgrywka o wyższym priorytecie i prace nad dodatkiem się na razie sypnęły były :/
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Medieval Battle (Alchemicus.pl)

Post autor: Antypirx »

farmer pisze:
Antypirx pisze:W paru przypadkach mam wątpliwości i będę wdzięczny niezwykle za komentarze i uwagi.

Z kręgiem kantabryjskim wiążę bonus do obrony przed ostrzałem dla oddziału ustawionego w takiej formacji. Czy taka formacja dawała Waszym zdaniem także korzyść w ataku?
Jedyna korzyść, jaką dawała taktyka kręgu (czy później, karakołu) to swego rodzaju ostrzał ciągły ofiary.
Celność była nędzna, jednak krąg mógł "poruszać" się wraz z ofiarą ciągle zasypując ją pociskami.
Korzyść: spowolnienie przeciwnika (ciągle chroniącego się przed ostrzałem) i niewiele poza tym.
Antypirx pisze:Czy formację "ściana tarcz" bardziej należy utożsamiać z linią, czy żółwiem? W pierwszym przypadku to bonus do obrony podczas walki wręcz, a w drugim przy ostrzale.
Kurczę, za cienki jestem ze średniowiecza, żeby wypowiadać się ostatecznie, jednak formacja typu testudo w ogóle mi tu nie pasuje. W walkach o mury (choćby jako ochrona taranu) jak najbardziej, ale na polu bitwy?
Ścianę Tarcz należy rozumieć dosłownie - jako ścianę tarcz.
Formacja nieco podobna do falangi, jednak pełniąca inne funkcje - ściśle obronne (przed ostrzałem). Z uwagi na typowe uzbrojenie (miecze), słabo sprawdzała się w ataku.
Falanga, jako formacja, była przede wszystkim ofensywna (średnio lub źle znosiła ostrzał, ale dzięki włóczniom/pikom mogła być potężna w ataku).
Antypirx pisze: Formacja "foulkon" pojawia się w literaturze w dwóch odmiennych znaczeniach. Czy bardziej właściwe byłoby jej przypisanie pikinierom jako odpowiednika schiltronu/jeża, czy tarczownikom (żółw)?
Raczej jako żółw - czyli formacja "oblężnicza".

Antypirx pisze:Konkretny przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=as7x0SybpFc
Jak nazwalibyście formację ustawianą w 1`20``?
Chwilę po niej wikingowie, tfu aktorzy udający wikingów, ustawiają formację podobną, ale jednak trochę inną (bez daszka). Formacją wikingów jest ewidentnie falanga, którą m.in. niejaki Philip Line wprost utożsamia ze ścianą tarcz.
Mur tarcz.

pozdr,
farm
Oczywiście, że uwzględnię i wykorzystam :)
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”