Manewrowość falangi greckiej

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Manewrowość falangi greckiej

Post autor: RyTo »

Zapytać się chciałem o zdanie szanownych czytelników w kwestii poruszonej w tytule.
Na podorędziu mam kilka nieco zaskakujących historyjek, którymi się zrewanżuję :D
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Według ogólnej opinii była niska. Za Aleksandra, gdy wyszkolenie wojsk macedońskich stało na wysokim poziomie była wyższa, potem gdy poziom wyszkolenia i morale był zwykle niższy, manewrowosc spadła.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Pytanie moje jest podchwytliwe a może nawet źle sformułowane.

Kiedy bowiem porównujemy jeden "klocek" falangi i odpowiadający mu "klocek" rzymskich legionistów - wnioski w sprawie manewrowości są oczywiste. Podobnie jeśli porównamy greckiego hoplitę z żołnierzem Aleksandra.

Ja jednak niezupełnie o tym. Ilu ludzi zdaje sobie sprawę z powiązań pomiędzy ruchami falangi a tańcem?

Proszę nie robić zdziwionych min. W pismach historycznych natknąć się można na określenie "tanecznia Aresa". Jeden z manewrów falangi - rodzaj zwrotu o 180 stopni określany jest nawet greckim słowem oznaczającym "taniec".

Wystarczy wspomnieć jeszcze auletów przygrywających do rytmu i... rzeczywiście pole bitwy pełne ciężkozbrojnych zmienia się w salę balową boga wojny.

O tańcach naśladujących walkę chwilowo pomilczę.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Wg jednego z naszych dawnych generałów jest to menuet...
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”