Mesopotamia (gra do ściągniecia z sieci w całości)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Mesopotamia (gra do ściągniecia z sieci w całości)

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

Ostatnio buszując po serwisie boardgamegeek natrafiłem na taką rzecz: http://www.boardgamegeek.com/game/4199 tj. Mesopotamię . Jest ona o tyle ciekawa gdyż:

a) Można ją sobie za darmo ściągnąć z sieci http://www.archsoc.com/games/Mesopotamia.html a konkretnie z tego adresu -> http://www.archsoc.com/games/getgames.html . Do ściagniecia są przepisy, żetony oraz plansza.

b) z pierwszego oglądu zdjęć na stronie boardgamegeek wygląda na to iż jest to gra dotycząca całej czasoprzestrzeni BWschodu z przyległościami grecko-egipskimi, od Sumerów po Persów. Czyli coś mniej więcej jak gra Britannia.

Grę już sciągnąłem, własnie się wczytuje w przepisy, jesli uda mi się je wydrukować to przyniose ja na Smolną...
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Raubritter »

Ten sam facet wyprodukował też, jak zauważyłem na stronie inne darmowe gry: "Henry VIII" czy "Bloody Mary". Może warto się zainteresować? Stoi tam, że są proste, krótkie i fajne...
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

Na razie ściagnąłem Mesopotamie. Jest bardzo, bardzo prosta. Britania to przy niej szczyt komplikacji. W sumie polega to na tym: dostajesz losową nację i odpowiednią ilość "rodów", dodatkowo każda z nacji ma specjalną właściwość. Walki beznadziejnie proste - obrońca rzuca jedną kostką, atakujący dwiema (wybiera wyższy wynik) - przegrany usuwa swój żeton-ród. Wraz z upływem czasu wkraczają nowe nacje. Grywalnośc duża, szybkość przyswojenia wiedzy o bliskowschodnich migracjach - wysoka. Taka "jurogejm" z solidnymi podstawami historycznymi...
Jak będzie toto grywalne, to może by i to jakoś porządniej wydrukować, podobnie jak i Henia i Marysię...

Henryk VIII i Krwawa Mary są grami podobnymi do siebie grami, pod względem mechaniki a całość tyczy się przepychanek na tronie angielskim. Nawet plansze mają niemal identyczne. Sporo kart wydarzeń, postaci etc. Rozbudowane przepisy (25 stron). Też polecam do Klubów "Smolna" i "Manhattan".
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Przyjemna gierka. Z chęcią w nią zagram jak ją wydrukujesz.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Zeka

Post autor: Zeka »

Do środy lub czwartku powinienem mieć całą grę wydrukowaną i przygotowaną (zapewnie w spartański sposób) do gry. Wtedy także, wspołnie ze znajomimi, przetestuję jej grywalność...
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Ze trzy miesiące temu miałem okzaję zagrać w tę grę. Jest fajna - ma duży walor edukacyjny i jest przy niej dużo zabawy. Oczywiście dominuje w niej "kostkologia" a nie wyfrafiowana strategia, ale jako lekki przerywnik jest w sam raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”