Republic of Rome (AH)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
KubaP
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 8 lipca 2012, 19:13

Re: Republic of Rome (AH)

Post autor: KubaP »

Partia faktycznie przednia. Dodam od siebie tylko, że w ciągu czterech rund gry moi senatorowie ginęli 5 razy, w tym jeden trzy razy. Okrutna gra, indeed :)
Miskof
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 22 września 2016, 22:02

Re: Republic of Rome (AH)

Post autor: Miskof »

Moi drodzy, studiuję (inaczej tego się chyba nazwać nie da...) zasady Republic of Rome i mam kilka wątpliwości. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi je objaśnił :)

1/ Jeśli w Revenue Phase dodatkowe inicjatywy (przy mniej niż 6 graczach) są licytowane, to nabywca inicjatywy płaci pieniądze do jakiej puli? Skarbu państwa, HRAO czy poza grę (do banku)?
2/ Czy dobrze rozumiem, że Popularity służy wyłącznie do State of the Republic Speech, do obrony przed oskarżeniami przez Public Appeal i do odwoływania Land Bills?
3/ W przypadku skrytobójstwa w Senate Phase, jakie są skutki udanego zabójstwa ostatniego dopuszczalnego kandydata na urząd? Np powiedzmy, że mają być wybrany Konsulowie, inni kandydaci zostali już odrzuceni, więc nie mogą ponownie kandydować, zostaje ostatnia możliwa para "legalnych kandydatów" i ciach, mamy skrytobójstwo i jeden z nich zostaje zabity. Co się dalej dzieje? Nie ma konsulów? Wybory toczą się od nowa?
4/ Co się dzieje z czarnymi (Family) kartami senatorów, którzy giną jako rebelianci? Czy idą do Repopulating Rome?
5/ Konsekwencje śmierci dla family card, na której lezy znacznik Faction Leader - czy dobrze rozumiem, że taka karta nie jest odkładana do Repopulating Rome, a jedynie "czyszczona" ze wszystkich znaczników oprócz Faction Leader i zostaje w partii, gdzie była przed śmiercią?

PS. 6/ Licytacja "nadwyżkowych" inicjatyw, wg instrukcji, odbywa się "once around clockwise, starting with HRAO". Tymczasem np. w tym wątku pojawiły się informacje, że licytacja trwa do czasu, aż wszyscy spasują - czyli obiegów wokół stołu może być kilka. Jak to jest? Czy źle rozumiem treść instrukcji?
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Republic of Rome (AH)

Post autor: Anders »

Poniższe odpowiedzi to tylko wnioski z mojej praktyki:
1/ Jeśli w Revenue Phase dodatkowe inicjatywy (przy mniej niż 6 graczach) są licytowane, to nabywca inicjatywy płaci pieniądze do jakiej puli? Skarbu państwa, HRAO czy poza grę (do banku)?
Wydaje mi się, ze licytacja następuje w fazie forum. Ja grałem tak, że pieniądze szły poza grę (do banku). Na pewno odrzuciłbym opcję HRAO.
2/ Czy dobrze rozumiem, że Popularity służy wyłącznie do State of the Republic Speech, do obrony przed oskarżeniami przez Public Appeal i do odwoływania Land Bills?
Chyba tak... ale to nie jest mało.
3/ W przypadku skrytobójstwa w Senate Phase, jakie są skutki udanego zabójstwa ostatniego dopuszczalnego kandydata na urząd? Np powiedzmy, że mają być wybrany Konsulowie, inni kandydaci zostali już odrzuceni, więc nie mogą ponownie kandydować, zostaje ostatnia możliwa para "legalnych kandydatów" i ciach, mamy skrytobójstwo i jeden z nich zostaje zabity. Co się dalej dzieje? Nie ma konsulów? Wybory toczą się od nowa?
Nie ma głosowania nad ostatnią możliwą parą, więc moim zdaniem ostatnia para zostaje konsulami, a następnie jeden z nich zostaje zamordowany. Następuje ewentualny proces, a potem obrady kontynuuje żyjący konsul.
4/ Co się dzieje z czarnymi (Family) kartami senatorów, którzy giną jako rebelianci? Czy idą do Repopulating Rome?
Nie wiem. Nie dograłem nigdy do rebelii :/ Na ile kojarzę grę i historię, logiczne byłoby repopulating Rome.
5/ Konsekwencje śmierci dla family card, na której lezy znacznik Faction Leader - czy dobrze rozumiem, że taka karta nie jest odkładana do Repopulating Rome, a jedynie "czyszczona" ze wszystkich znaczników oprócz Faction Leader i zostaje w partii, gdzie była przed śmiercią?
Tak. Kolejny z rodu staje na czele ;)
6/ Licytacja "nadwyżkowych" inicjatyw, wg instrukcji, odbywa się "once around clockwise, starting with HRAO". Tymczasem np. w tym wątku pojawiły się informacje, że licytacja trwa do czasu, aż wszyscy spasują - czyli obiegów wokół stołu może być kilka. Jak to jest? Czy źle rozumiem treść instrukcji?
Obiegów może być kilka (przynajmniej tak grałem).
fluor
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 8 lipca 2007, 21:08

Re: Republic of Rome (AH)

Post autor: fluor »

Anders pisze:Poniższe odpowiedzi to tylko wnioski z mojej praktyki:
6/ Licytacja "nadwyżkowych" inicjatyw, wg instrukcji, odbywa się "once around clockwise, starting with HRAO". Tymczasem np. w tym wątku pojawiły się informacje, że licytacja trwa do czasu, aż wszyscy spasują - czyli obiegów wokół stołu może być kilka. Jak to jest? Czy źle rozumiem treść instrukcji?
Obiegów może być kilka (przynajmniej tak grałem).
Pierwsza edycja nie miała tego doprecyzowanego, natomiast w drugiej zapisano, że jest tylko jedna runda licytacji na każdą wolną inicjatywę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”