System średniowieczny

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Zeka

System średniowieczny

Post autor: Zeka »

Można powiedzieć: "Stirling" jakie jest każdy widzi (a przynajmniej część)... Z średniowiecza mamy jeszcze wiekowy "Grunwald" i to wszystko... Chyba czas najwyższy pomyśleć nad odpowiednim opracowaniem tej epoki, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż pewna osoba ma jakieś plany w tym kierunku (nie ja) :wink:
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10558
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2095 times
Been thanked: 2825 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

I dobrze, bo niby dlaczego tak ciekawy okres w historii ma być olewany?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Na razie zbieram literaturę do Hattin :)
Mam już szkic mapy na malych wydrukwanych heksikach.
Niestety boję sie, ze jak ruszy mi sesja to, jesli nie bedzie kampanii wrzesniowej ;), mogę zacząć żetony i przepisy coś koło wakacji.

Ale na razie mapa, ratuje mnie ospretowskie cudenko z serii campaign, garść infrmacji rzuca Michałek, z kolei hattin z Bellony żywcem zjechany z Ospreya i cześciowo Ruscimana.

Mapa 40x60 heksów, chciałbym aby żetony zmiesciły sie w liczbie dwustu, lacznie z dowództwami, chorągwiami.
Bitwa o tyle ciekawa, iz, gdyby krzyzowcy mieli wystarczajacą ilość wody, to majac "zaledwie" dwukrotnie mniej sił, mogli spokojnie rozbić Muzułmanów, piszę zaledwie, bo taka przewaga nad krzyzowcami to zadna przewaga, biorac pod uwage ze w armii Króla Jerozolimy bylo 2000 ciezkiej jazdy i 5000-7000 zawodowych sierżantów, czyli bardzo dobrze uzbrojonej piechoty krzyżowców, krzyzowcy wygrywali nie raz z kilkukrotnie silniejszymi armiami arabskimi.

W bitwie walczyło łącznie około 21000 krzyżowców i ponad 40 000 ludzi w Armii Sal -ah -Din'a.
Myslę nie tyle o odwzorowaniu w jednostkach elitarnych "siły" liczebnościa ale i też jakością, ale i tak liczba ludzi w żetonie bedzie blizsza Grunwaldowi niż, powiedzmy Kircholmowi.
Bardzo byłbym wdzięczny za pisanie w tym temacie o wszelkich, nawet luźnych, pomysłach na przepisy, jak rozwiazanie problemu ostrzału z łuków, oszczepów, problem stosunku ilosci do jakości, rzecz b. wazna w średniowieczu, w ogóle sekwencji ruchów i ataków jazdy piechoty i łuczników, mam nadzieje ze np Ryś mi w tym pomoze i zarzuci pomysłami chociażby z Ostrołęki ;) ...
No włąsnie jak rozwiazać sprawe niesamowitego zmeczenia (opcjonalnie) armii jerozolimskiej, czy moze poprzez zmniejszenie punktów ruchów i obnizonego morale, powiedzmy poza 1 atakiem, gdzie mozna by dodać nawet "furię" ?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Zastanawiam się nad tym czy to jest dobrze dobrany temat do pierwszej bitwy z nowego sytemu. Zdaje się ,że z uwagi na wybór miejsca starcia , warunki terenowe i stosunek sił pod Hattin rzeczywista gra była do jednej bramki niestety .To osłabianie sił chrześcijańskich nie jest atrakcyjne z punktu widzenia grajacego ta strona i jak w końcu nasi mają wygrać tę bitwę ? :wink: Im bardziej symulacja będzie zbliżona do prawdy historyczniej tym bardziej będziemy mieli do czynienia z niezbalansowaną grą.Wobec tego trzeba byłoby zacząć od założeń tej gry jak osiągnąć to zbalansowanie . Czy jednak takie zbalansowanie ma sens jeśli chodzi o Hattin .( Obawiam sie czy nie przypomina to hipotetycznej gry Kampania Wrześniowa dającej Polsce szanse na zdobycie Berlina w 10 turze ...) :?:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Hattin to ciekawa opcja, ale zastanawiam się nad zbalansowaniem i jak to ewentualnie pogodzić z historycznością.
Co prawda wojsko Franków walczyło dzielnie, ale przy odpowiednim działaniu Saladyna nie miało szans. Chyba że przyjęlibyśmy inny początek bitwy i jakieś elementy skali operacyjnej, żeby można było inaczej się ustawić i zacząć.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Pewnie macie rację, grę można zrobić, problem jest taki, żeby była grywalna, oddająca realia historyczne no i ładna ;)
Może rzeczywiście Hattin na 1 rzut byłby za ciężki, nie wiem, nigdy nie zrobiłem poważnej gry.
Wiec jaki tytuł? Tylko może taki, co ma dużo źródeł...
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Tylko nie naszych Słowian już proszę na pierwszy ogień- nie lubie tego okresu i uważam że były ciekawsze walki na zachodzie :)
To tyle tytułem wstępu.
Oczywiście mogę spróbować zająć się stroną plastyczna gry- w miarę możliwości.
I mam przeogromną nadzieję, że grze nie będzie blisko do Stirlinug- to jest bezsensowane przesówanie kilkudziesięciu żetonów... to jest nudne i nie ciekawe. Prosiłbym autora gry o zapoznianie sie z czymś naprawdę dobrym- np. z GBOH :]
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Teufelku co do mnie nie ma sprawy, wsparcie zapewnione 8-) .

Jak zacznie to przyoblekać kształty, to i nowy dział założymy.

Co do tematu, to podpisuję się pod uwagami Strategosa: staraj się szukać jakiejś zbalansowanej bitwy, bo Wrzesień już jeden jest i wystarczy :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Zastanawiam się co by polecic, żeby było bardziej zbalansowane i nieoklepane...

Wojna stuletnia - to pewnie na zachodzie mają i to w nadmiarze.
Może spojrzec na wschód.

Ta bitwa na jeziorze Pejpus w XIII w. (chyba 1242), gdy się pod krzyżacką jazdą lód zaczął łamac :wink: - efekty specjalne zapewnione.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Wojpajku, zgadzam się z twoim postem w całej rozciągłości:
Moje propozycje na bitwę:
- Las Navas se Tolosa (ale źródła źródła)
- jezioro Pejpus
- Dyrrachium 1071
- Bouvines
...

Heh właśnie zauważyłem post Raleena :) Jezioro Pejpus świetny temat, chociaż zaj... ciężki teren dla jazdy z jednej strony las, z drugiej mokradła no i jezioro...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

- jezioro Pejpus
Proszę, czytam w myślach ostatnio :D

A Mantizekirt?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Manzikert hmm czy nie bedzie za duzy?
No wiec moze jakas ankieta?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Sam przemyśl i zdecyduj, nikt za Ciebie tego nie zrobi. Głosy i opinie są ważne i należy je brac pod uwagę, ale demokracja tu nie do końca się sprawdza; takie przynajmniej moje zdanie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Wojpajek pisze:Tylko nie naszych Słowian już proszę na pierwszy ogień- nie lubie tego okresu i uważam że były ciekawsze walki na zachodzie :)
To tyle tytułem wstępu.
Oczywiście mogę spróbować zająć się stroną plastyczna gry- w miarę możliwości.
I mam przeogromną nadzieję, że grze nie będzie blisko do Stirlinug- to jest bezsensowane przesówanie kilkudziesięciu żetonów... to jest nudne i nie ciekawe. Prosiłbym autora gry o zapoznianie sie z czymś naprawdę dobrym- np. z GBOH :]
Ciekawsze na Zachodzie! W 967 Wichman wpadł w piękną zasadzkę. Po stronie polskiej była przewaga w kawalerii (w tym oddział czeski), Wichman miał elitarny oddział jomsborskich wikingów, poza tym piechotę wielecką, U Mieszka byli i łucznicy i tarczownicy.
Kto decydował o atrakcyjności bitew wtedy na Zachodzie? Wikingowie (Normanowie)! No to mamy i wikingów nad Wartą!
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

A co sądzicie o Crecy? Moim zdaniem świetny temat o tyle, że można wykazać się nowatorstwem spojrzenia, a zarazem wyzwanie jak to zrobić, żeby ci Francuzi mieli szansę, i żeby jednocześnie było historycznie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”