Imperium Romanum II

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Imperium Romanum II

Post autor: Silver »

Chciałbym zaprezentować grę "Imperium Romanum II".
Nie mam talentu pisarskiego ale przede wszystkim nie mam wystarczającej ilości czasu więc pod koniec postu już uprzedzam że zamieszczam odnośniki skąd można pobrać materiały o grze i jej część.
Jest chyba ona nieznana szerszemu gronu wielbicieli planszówek.
Jest to stara gra a ja jej absolutnie nie stworzyłem.
Ja sam tylko dwa razy grałem w szerszym gronie w klubie gier z Pałacu Kultury chyba z 10-15 lat temu – mam nadzieję że będę mógł zagrać za jakiś czas w większym gronie. Mam 2 kolegów którzy znają przepisy i tylko potrzeba jeszcze czwartego (ale nie do brydża) a może znajdzie się piąty a jak będzie 6 to już full wypas.
Zrobiłem wtedy lata temu ksero z tej gry by ćwiczyć w domu strategię.
Potem już grałem sam z sobą poświęcając na to długie nocne godziny.
Przy okazji przeczytałem wiele książek historycznych by wczuć się w realia.
Gra rozgrywana jest za lata 88BC do 540AD i podzielona na kilkadziesiąt scenariuszy może zająć człowieka (najlepiej ludzi) na wiele wiele dni.
Na mapie cała Europa, cześć Azji i Afryki z uwzględnieniem zmian czasowych w kolejnych scenariuszach (istniejące lub nie miasta itd).
Dyplomacja, wydarzenia, strategia, taktyka, granie uzurpatorami, barbarzyńcami – ta gra jest niepowtarzalna.

Wiele lat temu mapę na czarno-białym ksero pokolorowałem farbkami a żetony na kolorowym ksero co kosztowało wtedy fortunę.
Teraz (w 2004 roku) udało mi się w Corelu stworzyć mapę 115x55cm mapę co za 60zł wydrukowałem w studiu graficznym na grubym jednolitym papierze a następnie za ok. 35 zł zafoliowałem elastyczną matową folią tak że można zwinąć ją w rulon.
Zrobienie Imperium Romanum jednolitego w kolorze na ploterze tyle kosztuje jak i tyle kosztowałoby ksero kolor A0.
Następnie stworzyłem 5 kartek A4 z awersami i rewersami żetonów (druk i zafoliowanie samoprzylepną folią po 4zł za arkusz) - wyglądają jak w oryginale.
Można wyciąć z tektury lub PCV kwadraciki i nakleić na nich te zabezpieczone obrazki.
Może taniej byłoby drukowanie na kilku A3 (lub teraz ksero kolorowe A3 z tej wydrukowanej mapy) i sklejenie ze sobą ale potem i tak zafoliować.

Mam też swoje tłumaczenie przepisów - kilkanaście stron w Wordzie wraz z tabelkami.
Pisałem to tłumaczenie dla siebie i nie jest ono dosłowne – są najważniejsze rzeczy.
Może być niezrozumiałe dla kogoś kto nie styknął się z tą grą – ciekawy jestem jak to odbierze.
Mogę zrobić skany-fotografie instrukcji po angielsku.
Zrobiłem też skromne tłumaczenie pierwszych scenariuszy ale bez rozstawienia jednostek – są one na. skanach scenariuszy. Warto tam też przeczytać notki o realiach historycznych danego scenariusza.
Nie miałem czasu dalej ciągnąć.

Przesyłam parę zdjęć zrobionych grze Imperium Romanum po wydruku.

Zamieszczam obok tych moich tłumaczeń (180kB i 70kB) także skany tabelek i niektóre skany ze stron ze scenariuszami w pliku skompresowanym rarem – 1,9MB (bo wszystkie to 7MB) i żetony (1MB). I jeszcze kawałek mapy 1,4MB.
Jeśli ktoś będzie chciał to mogę przesłać np. kawałki mapki 6x1,5MB lub cała 15MB (tylko jak ją prześlę onetem)
Nie zamieszczam tego wszystkiego tu bo zajmują dużo i nie mógłbym umieścić na moim koncie internetowym tego wszystkiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

instr
scen
mapa
skany
żetony
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Silver, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ładnie to wygląda i czasy heroiczne gier planszowych się przypominają, gdy technika poligrficzna nie była jeszcze tak zaawansowana i wiele trzeba było samemu. Ale pięknie to wygląda i widac rękę pasjonata :) .

Co do rozgrywek, to myślę, że główny problem stanowic może jednak czas jednej gry, bo sama długośc przepisów czy, że jest to po angielsku jest teraz do przeskoczenia dla większości.

Ale może byłaby to dobra gra na jakiś konwent :?: Np. takie manewry w Lublinie trwają 3 dni. To tylko moja sugestia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

No niestety mogę tylko pozazdrościć takich zjazdów wielodniowych.
Ja niestety juz nie mogę sobie na takie coś pozwolić.
A czy w Warszawie znaleźliby sie chetni?
Np na Smolnej w klubie byłem raz i tam też czasem chodzi dwóch kolegów którzy umieja grac w tę grę.
Tam konkretnie spotkania są w piatki od 16 do 22.
Jeśliby każdy znał przepisy i byłby uzgodniony wcześniej scenariusz to można byłoby od 17 myślę rozegrać pewnie z 1/2 lub 3/4 scenariusza i dokończyć następnym razem.
Można oczywiscie spotkać się gdzie indziej w Warszawie (mówię oczywiście o takim spotkaniu z moim udziałem bo nie mogę nigdzie indziej jeździć).
Aby rozegrac scenariusz to myślę że warto wcześniej spotkać się i w praktyce pokazać ruchy i inne na planszy. Choc jak ja zaczynałem grac w tą grę w Pałacu Kultury to o ile pamietam wstęp do gry był krótki a przepisy jeszcze podawane w czasie rozgrywki.
Taki "zielony" gracz moze być grać np. barbarzyńcami - prostrza strategia (oczywiscie wczesnymi barbarzyńcami a nie takimi "późniejszymi" co barbarzyńcy są główną frakcją i np. rządzą Italią).
Jeden z mych kolegów ma wydrukowaną mapę tylko w formie kilku cześci A3 wydrukowanych na kolorowym laserze oraz żetonów.
Kazdy kto chce to mogę mu przesłać pliki z mapą itd.
I taką to nawet wydrukować na czarno-białej drukarce by sie samemu wstepnie z tym zapoznać.
Mogę tu odpowiadac na pytania dot. tej gry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja i tak się tam wybieram, więc może się spotkamy. Nie w ten weekend, ale myślę, że możnaby jeszcze przed świętami, ale gry nie znam, powiem od razu bez bicia :roll: .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Ja też nie mogę w ten piatek ale tez i w następny dopiero kolejny ale swietnie byłoby juz wtedy rozegrać jakis scenariusz.
Alternatywnie tam pokazałem gierkę Britania.
Tez mało znana i najlepiej w nia grać na 4-5 osób.
To gierka strefowa - rozgrywka róznymi plemionami zamieszkujacymi wyspy brytyjskie oraz rzymianami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W sumie to w praktyce najwcześniej wchodzi w grę po świętach, ale to i tak nie od razu bo do połowy stycznia mogę byc bardziej zajęty...

Manewry lubelskie to jednak najlepsze rozwiązanie dla takich gier.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Post autor: Leliwa »

Tak, szkoda, że nie możesz przyjechać do Lublina.
Chętnie bym sobie to wszystko pooglądał.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

No nie mogę bo mam małą rodzinkę a zycie nie rozpieszcza.
Nawet do klubu nie mogę co tydzień.

Na Smolnej kolega okazał gierkę ale akurat niestety bedący tam mieli zaklepane inne gry i nie wykazali jeszcze większego zainteresowania.
Nie byo wszystkich.
Może w jakimś innym klubie albo nie klubie można byłoby to rozegrać.
Czy jest ktoś chetny w Warszawie?
Awatar użytkownika
Wallenstein
Sergent-Major
Posty: 172
Rejestracja: środa, 26 kwietnia 2006, 09:13
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Imperium Romanum II

Post autor: Wallenstein »

Silver pisze: mapa
Mapa chyba nie jest kompletna.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Nie pamiętam jaką wtedy mapę prezentowałem.
Dlaczego miałaby byc niekompletna?
Dawno nie posługiwałem się tą grą ale w domu mam plik chyba kilkanaście MB do wydruku.
I pamiętam było kilka kosmetycznych poprawek i jest zgodna.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Sergent-Major
Posty: 172
Rejestracja: środa, 26 kwietnia 2006, 09:13
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: Wallenstein »

Obejmuje tylko część Italii i Afryki
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W najbliższym czasie, jak to się mówi, jak Bóg da, planuję z Silverem zorganizować w końcu jakąś rozgrywkę w tą grę. W związku z tym informuję, że dzięki Silverowi dysponuję poszczególnymi elementami gry w wersji elektronicznej (tak zrobiliśmy ze względu na to, że ogólnie jest ona trudna do dostania). W takiej wersji jestem również w stanie udostępnić grę wszystkim zainteresowanym, zwłaszcza tym, którzy chcieliby w nią pograć w klubie AGRESOR, tak żeby mogli się przygotować (ale nie tylko). Wszystkich, którzy byliby ewentualnie zainteresowani zapraszam na priva.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Post autor: Silver »

Czy jest ktoś kto ta grę zna/grał i jest chętny na rozgrywkę?
Prawie jestem pewien, że w najbliższym czasie odbędą się rozgrywki ale najprawdopodobniej w dni weekendowe bo każda będzie pewnie trwać powyżej 6 godzin.
Ewentualnie można rozgrywać zapisując stan.
Znam 3 osoby, które znają ale najciekawsze według mnie są scenariusze na 4-6 osób.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Cieszę się, że plany rozgrywki się krystalizują.
Od 2008 roku, kiedy planowaliśmy zagrać, jak do tej pory nie udało się zebrać ekipy, a po drodze było wiele innych gier i tak jakoś zeszło.
Faktem jest, że gra nie należy do szybkich i krótkich.
Również mam nadzieję, że uda się zainteresować grą nowe osoby.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
putro
Tiro
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 12 listopada 2010, 08:17
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: putro »

Linki wygasły. Proszę o nowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”