Melthoen (ARX)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

MOge tu zacytować pierwsze słowa z Władcy Pierścieni: Świat się zmienia.... :wink:
Caellan
Piechur
Posty: 49
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Caellan »

Ja mam takie dwa pytania do autora (lub kogoś, kto wie):

W przepisach o angażowaniu (8.2) są dwa odwołania do nieistniejącego paragrafu 8.7. O który paragraf chodzi? (czy może miało być więcej ósemek, tylko z nich autor zrezygnował?)

W paragrafie 9.11 nie są wymienione winnice. Czy to znaczy, że nie mają modyfikatora obrony? Zawsze je traktowaliśmy jak zarośla w tym względzie :)
"Zabijcie wszystkich, Bóg pozna swoich!"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W przepisach o angażowaniu (8.2) są dwa odwołania do nieistniejącego paragrafu 8.7. O który paragraf chodzi? (czy może miało być więcej ósemek, tylko z nich autor zrezygnował?)
Właśnie o to się już pytałem trochę i nie potrafiono mi wyjaśnic za bardzo o co chodzi. Też tego nie rozumiem, jak już pisałem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Caellan pisze:Ja mam takie dwa pytania do autora (lub kogoś, kto wie):

W przepisach o angażowaniu (8.2) są dwa odwołania do nieistniejącego paragrafu 8.7. O który paragraf chodzi? (czy może miało być więcej ósemek, tylko z nich autor zrezygnował?)

W paragrafie 9.11 nie są wymienione winnice. Czy to znaczy, że nie mają modyfikatora obrony? Zawsze je traktowaliśmy jak zarośla w tym względzie :)
1) Być może, ale w takim razie trzeba i chyba można coś razem ustalić w tym względzie.

2) Nie wiem w zasadzie jaka dla walki jest istotna różnica między winnicą, a krzakami. Chyba takie traktowanie winnic byłoby w porządku. Ale też wypadałoby spytać autora co miał na myśli.
BlackMoon
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 6 listopada 2006, 20:57

pytanko

Post autor: BlackMoon »

hmmm tak sie wlasnie zastanawiam....

właśnie tak naprawdę przejrzałem sobie wątki jakie jeszcze istnieją na tym forum odnośnie Hannibala, Peryklesa, Melthoen... naprawdę miło widzieć że jeszcze ktoś o nich pamięta i w nie gra... choć sami autorzy (o dziwo sam Robert S. tego nie wymyślił ;) ) już powoli o nich zapominają i... może z pewnych przyczyn się lekko przekwalifikowali - choć z grami mają jeszcze jakiś tam kontakt ;)

a odnośnie tytułu ... jakimi rodzajami gier bylibyście zainteresowani? czy rzeczywiście chcielibyście kontynuację Melthoen i Peryklesa? a może jednak wolicie coś w tym rodzaju ale... na sieci?;)
WiedzminGarcia
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 12:56

Post autor: WiedzminGarcia »

To ja się zapytam. Kiedy ta gra została wydana i jakie są jeszcze możliwości jej kupna?
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Druga połowa lat 90. Szukaj na Allegro lub na giełdach forumowych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Melthoen – wprowadzenie i charakterystyki jednostek:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120

Autorem artykułu jest Robert Sypek.

Melthoen – fragment opowiadania ze scenariusza „Złota moneta”:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120

Autorem opowiadania jest Leszek Kozłowski.

Scenariusz „Książęca wdzięczność” (Melthoen):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=122

Autorem scenariusza jest Robert Sypek.

Był publikowany w Dragonie Hobby jeszcze jeden scenariusz w klimatach fantasy, z armią szkieletów. Jednak póki co nie mam kontaktu z autorem. Jeśli uda mi się nawiązać kontakt, to opublikujemy go na portalu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 12:24 przez Raleen, łącznie zmieniany 3 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorem recenzji jest Raleen.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 12:16 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Zasady gry do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Instrukcję zamieszczamy za zgodą Roberta Sypka.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 marca 2011, 19:19 przez Raleen, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
kuba084
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 11:25
Lokalizacja: Tychy

Post autor: kuba084 »

Witam. Wątek nieco zakurzony :P, ale może ktoś jeszcze ma tą gierkę.

Miałem ją kiedyś, i niedawno nabyłem ponownie; mam małe pytanie odnośnie zasad, nie łapię w ogóle o co łazi z tym angażowaniem, ja rozumiem to tak: oddział, który angażuje wroga nie musi z nim walczyć. Po co to i na co nie wiem.

Kolejną niewiadomą jest walka: wg instrukcji jeden oddział może być atakowany tylko raz w fazie walki: czyli jak otoczę jeden oddział 4 moimi to może atakować tylko jeden?!

Z tego wynika, że zdobycie takich zabudować jak klasztow jest niemożliwe, gdy siedzi tam kilka oddziałów, gdyż ich siła się sumuje.

Albo czegoś nie zrozumiałem, mam właśnie rozłożoną planszę, ale nawet nie wiem jak zacząć, bo nie kapuję instrukcji.
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Petru Rares »

Grę miałem, ale dosyć dawno, postaram się jednak udzielić odpowiedzi.

Angażujesz po to, aby nie musieć atakować silniejszego od siebie przeciwnika. Generalnie bowiem musisz atakować oddziały znajdujące się w Twoich strefach kontroli.

Natomiast jeśli otoczysz przeciwnika kilkoma swoimi oddziałami to sumujesz ich siłę i traktujesz to jak jedno starcie, jeden atak.

Co do zabudowań, rzeczywiście dziwne wydawać się może to, że może w byle chlewiku pomieścić się tyle luda :lol2: Najlepiej byłoby chyba puścić z dymem budynek, albo otoczyć go i kupą mości panowie.
kuba084
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 11:25
Lokalizacja: Tychy

Post autor: kuba084 »

Dzięki za odpowiedź, w sumie niemożliwość atakowania kilkoma oddziałami byłaby głupia :P
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Melthoen Gra Strategiczna

Post autor: Silver »

Miałem tą grę około 15 lat temu i wtedy nie spodobała mi się zbytnio.
Gra hexowa.
Niewiele pamiętam jakieś oddziały chłopów, ciężkiej piechoty i inne.
Coś przypomina mi się że była możliwość wywołania pożarów.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Melthoen Gra Strategiczna

Post autor: Anomander Rake »

Nigdy nie grałem, ale pamiętam, że ludziom którzy w to grywali gra bardzo się podobała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”