Onward Christian Soldiers (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

1. 6 startowych surowców - moim zdaniem do wszystkiego to do wszystkiego (co jest gdziekolwiek dozwolone w instrukcji).
2. Balans gry. generalnie panuje opinia, że Krzyżowcy sa bez szans. no tylko takie opinie graczy widziałem. mam nadzieję, że aż tak źle nie jest, ale jak ktoś ma zamiar postawić na Sycylijczyków to chętnie się założę. :D
Swoją szansę widzę w tym, że jestem teoretycznie najmniej groźnym przeciwnikiem, więc marnować na mnie swoje siły, gdy inni są mocni to marnotrawstwo.. Tylko czy gracze zechcą zauważyć tą oczywista prawdę? Zły Kerboga-gej (czy bej) nie widział. ;-)
3. lider może poruszać się dowolnie, ale może zostać schwytany (teoretycznie - pod miastem obsadzonym przez wrogą armię).
4. tego zestakowania to nie łapię. Jak rozumiem chodzi o to czy część może być na mapie, a część w boksie dowódcy? Ale to pytanie byłoby już odpowiedzią. ;-)
niby nie ma możliwości płacenia zasobami za straty marszowe
Jest taka możliwość, ale musisz zatrzymać się w danym mieście. ponieważ 6 początkowych zasobów jest wszędzie i możesz używać ich w dowolny dopuszczalny sposób to odpowiedź jest na tak.

Na resztę widzę odpowiedziałeś, ale już nie będę kasował swoich odpowiedzi (odpowiadałem w miarę czytania).
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Z "zestakowaniem" (ładne słowo) chodziło pewnikiem Jaszowi o to, czy na danym polu wódz może dowodzić tylko częścią stojących na nim sił, lub wręcz nie dowodzić nimi wcale? Tak.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Z tym Cyprem jest bez sensu.
Myśle, że trzeba wprowadzić historyczny HR, że Fatymidzi nie walczą z Bizancjum i na Cyprze nie lądują; inaczej marnie widze pływanie Krzyżowaców jesli zamontuj się Fatymidów na Cypr Sea zone z bazą na Cyprze.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Dowódca ma własny box dla jednostek którymi dowodzi. Ci co na mapie to są jakby poza jego dowodzeniem.
p.s.
Dzięki za zmianę posta w czasie gdy na niego odpowiadałem. :P
p.p.s
HR dla Fatymidów podoba mi się.
Ostatnio zmieniony środa, 31 stycznia 2007, 09:27 przez Anomander Rake, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Nie o ten box mi chodziło tylko np. o Mosul Turk Box.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Nie wydaje mi się, żeby można było dropować jednostki w Mosul Turk Boxie. Nie jest to chyba ani Town, ani miasto.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Co do początkowych zasobów uważam, ze Andreasie nie masz racji; tak jak pisałem właściwie nie mają innego zastosowania.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Nie sprzeczam się, może i można i powinno się używać tych zasobów do minimalizowania strat marszowych.
Ale jesli chodzi o inne wykorzystania - to np. przekupywanie Ormian i negowanie strat po założeniu oblężeń miast w pierwszym etapie.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Właśnie autor (jeden z..) potwierdził na ConsimWorld, że można tymi punktami płacić za straty marszowe. Ale to i tak moim zdaniem wynikało z przepisów. Inne użycia też są ok.

Mam pytania dotyczące Ormian:
1. Na jak długo przekupuje się Ormian? Do czasu zagranie jakiejś karty?
2. Czy Ormianie, albo ktokolwiek inny, mogą podnosić samodzielne punkciki ormianskie rozstawione po miastach?

p.s.
Jeszcze jedno. Jeżeli Krzyżowiec przechwyci karawanę to co się dzieje z tym 10-15 punktami które ta przewozi? Gdzieś sie je stackuje, są do natychmiastowego wykorzytsania, coś innego?
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Pamiętajcie ze Ormian mogą też kupować muzułamanie a Ci maja więcej zasobów więc bym na za wiele nie liczył.
Ormianie są Twoi dopóki ktoś inny ich nie przekupi i tak w nieskończoność.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Mają więcej zasobów do czasu. Z drugiej strony jak psubraty zuzyja zapasy z jakiegoś miasta to warto je oblec. Poza tym, zeby muzułmanie uzywali ormian to musieliby mieć wojsko w pobliżu bo inaczej nie warto.
A jak jest z tym wolnymi punktami Ormian? Można je zabierać np. Ormiańskim kacykiem?
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Wodzowie Ormiańscy pozostają przy danej frakcji, dopóki inna ich nie przekupi.
Tak, ich wodzowie mogą zabierać niedowodzone siły.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Valmont
Adjudant
Posty: 219
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Valmont »

Moim zdaniem do przekupienia Ormian można użyć zasobów tylko z jednego, wybranego miasta, a nie zbierac punkciki z kilku miast. Wyraźnie napisana jest liczba pojedyńcza a nie mnoga. Podobnie jak w przypadku negowania strat wynikających z oblęgania.
Wpieriod!
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Pewnie tak, ale jak jest w końcu z tymi karawanami, o które pytałem?
Awatar użytkownika
Valmont
Adjudant
Posty: 219
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Valmont »

Anomander Rake pisze:Pewnie tak, ale jak jest w końcu z tymi karawanami, o które pytałem?
Punkty z karawany pojawiaja się w konkretnym mieście. Jesli to miasto zostanie zdobyte do końca bieżącej tury, to moim zdaniem zdobywa się także te punkty zasobów. Z drugiej strony, takie miasto to tylko szturmem można zdobyć, bo z 15 punktów zasobów, to zanegujesz sobie 7,5 straty jednostek ze Siege attrition.
Wpieriod!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”