Perikles

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
dezerter
Sergent
Posty: 134
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 09:26

Post autor: dezerter »

no proszę, czerpiemy łyczki historii z podobnych źródełek!
Biorąc pod uwagę:
1) dotychczasowe doświadczenia z grą
2) dobre recenzje krajowe i światowe
3) oczekiwania graczy co do dalszych rozgrywek
postaram się bywać jak najczęściej z Peryklesem w klubie

Specjalne podziękowania dla Sosny za sprowadzenie gry!
dezerter
Sergent
Posty: 134
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 09:26

Post autor: dezerter »

Czytałem ostatnio recenzję Peryklesa na BGG. Dość pozytywna, 7,5 na 10, z przystawką marudzenia historycznego w tle. Z jednym się zgadzam - na temat tego konfliktu Aten ze Spartą z cichym współudziałem Koryntu można by było stworzyć grę wojenną w stylu GMT albo Columbia (vide Hellenes), ale mechanizm zaproponowany przez Wallace'a jest niesamowicie udanym połączeniem wojny i polityki w bardzo przystępnym opakowaniu. Ostatnio udało mi się (chyba...) wytłumaczyć zawiłości zasad gry w niecałe pół godziny. Gra turłała się całkiem sprawnie, tylko jak to u strategów bywa, najwięcej czasu zajmowały debaty o tym, jak duże siły wysłać i gdzie. Sparta trochę oberwała, ale i tak sprawiła się dzielnie. Biedne Argos po kilku bitwach zostało praktycznie bez armii. Musieliśmy grę przerwać przed czasem, ale uznaję ją za zakończone sukcesem manewry. Nadszedł czas na prawdziwe boje...
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Miałem okazję zagrać po raz pierwszy. Gra mi się spodobała, oceniam ją wysoko. Ma klimat, daje dużo możliwości, nie jest przewidywalna itd. Cieszę się, że ją poznałem.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Hudson
Sous-lieutenant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Jeden z Polskich sklepów sprzedaje Periklesa w promocji za 80zł.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Ty nie pisz jeden z..., ty napisz który :)
Toż to informacja o strategicznym znaczeniu jest, a nie reklama....
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Aldarus, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Wczoraj czterech strategosów tj Paulos, Teufeles, Wujawes i Zekas rozegrali swoją pierwszą batalię o dominację w Helladzie. Grało się naprawdę świetnie, Paulus wygrał choć miał najmniej punktów zwycięstwa z bitew, ale udało mu się obsadzić członkami swojej frakcji największą ilość miast. Pomimo losowości bitew dobrze oddano siłę poszczególnych Poleis na lądzie i morzu. Jakbym był fanem eurogier ta pozycja byłaby zapewne jedną z moich ulubionych gier - szybka, bardzo klimatyczna, jest element wojskowości negocjacji pomiędzy graczami no i daje bardzo dużo emocji.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Ale się odciąłeś "jakbym był fanem eurogie..." :lol: .
Rzecz w tym, że jak byś był fanem eurogier to byś wolał co innego. :)
Dla porządku dodaję, że moim wspólnikiem był cdc9 Junior walczący z tym pseudonimem na forum bydgoskim, czyli lepiej go nazwę Strategos Kubos.
Według mnie Perykles jest wyjątkowo ciekawą grą, w której autor zadbał, aby każdy element mechaniki miał jakieś historyczne odniesienie.
Miałem okazję zagrac w większośc eurostrategii z popularnymi Mare Nostrum i Shogunem na czele i nie ma porównania.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

wujaw pisze:Dla porządku dodaję, że moim wspólnikiem był cdc9 Junior walczący z tym pseudonimem na forum bydgoskim, czyli lepiej go nazwę Strategos Kubos.
Wierzę, że poprzez takie rozgrywki zadbasz o to by nie zeszedł na złą drogę i do nas z czasem dołączył :wink:

Co do Periklesa, z zewnątrz wygląda jak eurogra - zwłaszcza te charakterystyczne drewniane klocuszki, ale w środku ma sporo ze strategii. Duszę ma dobrą :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Post autor: adalbert »

ta... na rebelu jest za 70 zł do końca stycznia. warto? czytałem trochę krytyki co do sposobu toczenia bitew. pytam, bo nie wiem co ewentualnie najlepsze: kutuzov, men of iron, czy to
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Mi się podobał, bardzo dobra gra, chociaż w zestawieniu z powyższymi nie wiem co bym Ci polecił.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Post autor: adalbert »

no własnie :f
co z ta "dziwnością" bitew?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie mam pojęcia. A napisali na czym ta "dziwność" ich zdaniem polega? Prawdę mówiąc sam dawno nie grałem. Jeśli chodzi o nasze środowisko, ekspertem od tej gry jest dezerter, tak że najlepiej jeśli jego przepytasz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Musisz się spieszyć bo promocja do końca stycznia ;)
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Post autor: adalbert »

Polecam tę grę; rozgrywka co prawda przerwana po 2 turach (osobiście miałem kiedyś okazję rozegrać 1 zapoznawczą turę) ale wrażenia wszystkich b dobre: euro polityka i bitwy w stylu Wallace'a - czyli niebanalnie i z dobrym osadzeniem w temacie.
Różnorodność i wzajemne relacje sposobów zdobywania PZ rodzi we mnie podejrzenie, że to "gra, która potrzebuje odpowiednich graczy", aby dobrze się bawić oraz pytanie o ewentualna możliwość psucia rozgrywki - świadomego bądź mimowolnego; do zbadania, może też uwag bardziej doświadczonych graczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”