Bitwa pod Kadesz - gra która powinna powstać

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Bitwa pod Kadesz - gra która powinna powstać

Post autor: Strategos »

Usermaatre Setepenre ( sprawiedliwość jest potężna) Ramsses Meriamon znany jako Ramzes II Wielki od 5 lat zasiadający na tronie Obojga Krajów odbywający swjoą drugą kampanię wojenną na terenie Azji " obudził się rześki w swoim ktrólewskim namiocie na górskim grzbiecie na południe od Kadesz i ukazał się w chwale niczym jasność słońca gdy wdział zbroje Montu" Gdy zblizył się do brodu na rzece Orontes dwóch ludzi zamieszkujacych tereny należace do beduińskiego plemienia Szosu zjawiło sie pprzed Jego Majestatem składając propozycje podporządkowania Egiptowi swoich rodaków ,wodzów niezadowolonych z hetyckiego panowania . Ramzes spytał gdzie są owi wodzowie .Skwapliwie udzielona odpowiedż ucieszyła króla gdyż wynikało z niej , iż wodzowie wraz z władcą Hatti znajdują się daleko na północ pod Aleppo gdzie udali się ponoc w pośpiechu z obawy przed mocarnym Ramzesem.Król nie zadał sobie niestety trudu dokładnego sprwadzenia tych radosnych wieści i ruszył niezwłocznie z korpusem Amona przez bród w kierunku równiny Kadesz.Pozostałe siły rozczłonkowanej armii :korpusy Re , Ptaha i Seta znajdowały się kolejno w tyle jeden za drugim w dość znacznych odstępach na południu .
Kadesz było jednym z celów wyprawy . Król spodziewał się bez trudu zdobyć je nastepnego dnia.Rozpoczęto zakładnie obozu. Król na złotym tronie oczekiwał na nadejście pozostałych sił .
Ramzes miał ze sobą sztab , być może też gwardię , którą stanowili uzbrojeni w długie miecze okrągłe tarcze i mający na głowie hełmy z rogami Szerdanowie . Kiedyś ci piraci za czasów panowania ojca Ramzesa zostali osaczeni w pułapce i zmuszeni do poddania i zaciagnięcia do egipskiej armii.Jego Majestat był w znakomitym nastroju do czasu kiedy patrol zwiadowców armii egipskiej natknał się na dwóch hetyckich szpiegów ,którzy uświadomili królowi ,że armia Hetycka w rzeczywistosci w pełnej sile znajduje się w pobliżu. Podstęp przebiegłego króla Hetytów Muwatalisa udał się.Egipcjanin wściekły na wywiad i być może z powodu własnej nieroztropności nie stracił zimnej krwi i podjął kilka istotnych decyzji . Do przyszłego pola walki zbliżał się co prawda korpus Re ale posłańcy królewscy otrzymali zadanie natychmiastowego poinformowania o zagrożeniu ,w jakim znalazł sie król , wezyra dowodzącego będącym jeszcze daleko korpusem Ptaha. Królwska rodzina wraz z synem Ramzesa została odesłana w bezpieczne miejsce.
Nagle za rzeką jeden po drugim zaczeły się ukazywać się ciężkie rydwany kraju Hatti . Ten wydawało się nieskończony szereg został rzucony do ataku na na widoczny już w oddali maszerujacy szybko korpus Re . Opowiadaja ,że rydwanów tych było 2 500 . Uderzenie zostało wymierzone w sam środek kolumny egipskiej i jego impet bez trudu rozciął ja na dwie części .Korpus egipski liczył etatowo 5 000 wojowników którym towrzyszyło 25 lekich rydwanów. Egipskie rydwany miały woźnicę i jedego żołnierza " na pokładzie" hetyckie wiozły oprócz masztalerza dwóch żołnierzy.Bedący pod opieką Boga Słońca Re nie byli w stanie stawić jakiegokolwiek oporu szybko doszło do załamania i masakry połączonej paniczną ucieczką w kierunku rozbijających obóz , nieprzygowtowanych do walki ,oddziałów Amona.Wszystko rozgrywało się błyskawicznie . Hetyci otoczyli obóz a korpus Amona zaczął ulegać demoralizacji.Jednak najważniejszy człowiek wśród Egipcjan okazał wtedy chrakter lwa. Gdy rozpoczęło się całe zamieszanie Ramzes narzucił szybko na siebie rynsztunek, wydał rozkazy wożnicy i wskoczył na rydwan. Pzre z jakiś czas bezkutecznie namawiał ogarnięte paniką oddziały do walki . Wspominał poźniej: "Jak sam Menna , mój Nosiciel Tarczy ujrzał ogromną ilośc okrążających mnie nieprzyjacielskich rydwanów, pobladł i zaczął tzrąśc się ze strachu . Zawołał do mnie Panie mój , potęzny książe zostalismy sami wśród nieprzyjaciół. Spójrz, piechota i rydwany uciekają. Dlaczego zostajesz by ich ratować . wydobądżmy się stąd , ratuj nas Usermaatre. Rzekłem wówczas do niego : Bądź silny, uspokój się mój Nosicielu Tarczy . Oto spadne na nich jak sokół , zabijając , miażdżąc i powalając ich na ziemię'
Tak powiedział ale przecież tylko cud mógł uratować króla i jego armię...
I cud się zdarzył !Król wraz z gronem najbliższych towarzyszy przystapił do desperackiego kontrataku a jego osobisty przykład poderwał żołnierzy do bohaterskiej walki Zyskano rzecz bezcenną - czas. Oto na polu bitwy pojawiły się bowiem niespodziwanie oddziały posiłkowe ze znajdujacego sie na wybrzeżu wasalnego państewka Amurru złozone w wiekszości z obcego kontygentu uzupełnionego rodowitymi Egipcjanami .
Na widok nadciagajacych egipskich posiłków Hetyci postanowili przegrupować się na południe od obozu i atak został na jakiś czas wstrzymany . Wykorzystał to sokoli Ramzes do ostatecznego przejęcia inicjatywy . Rydwany Hetytów zostały zepchniete na pozycje wyjsciowe .
Król Hetytów nie zdązył wpowadzić do walki własnej piechoty gdyż nadciągnęł właśnie oczekiwany długo korpus Ptaha , który rozwiał ostatecznie marzenia Muwatalisa o zwycięstwie . Teraz Hetyci wpadli w popłoch . Ksiaże Aleppo połknał tak dużo wody podczas odwrotu przez rzekę ,że jego giermkowie odwrócili go do góry nogami i trzymając za kostki wytrząsali wodę.
Pozostali na placu boju Egipcjanie przystapili do rutynowego liczenia zabitych wrogów czego tradycyjnie dokonywano przez odciecie od każdego ciała dłoni.Rozbite oddziały korpusu Re i Amona powracały do obozu mieszając się z korpusem Ptaha.
Ramzes napisze potem " Moje wojska przybyły by oddać mi pokłon olśnione tym czego dokonałem"

Cytaty za " Ramzes Wielki i jego czasy " Kenneth Kitchen PIW Warszawa 2002.


Czyż nie jest to doskonały materiał na grę planszową - powiedzmy w sytemie GBoH ? :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja pamiętam, jak w ramach wymiany "korespondencji dyplomatycznej" między królem Hetytów i faraonem faraon starał się o to by Hetyci podzielili się z nim swoim wynalazkiem - umiejętnością wytopu żelaza.
Król oczywiście odmówił tłumacząc, że tajemnicę tą powierzyli mu bogowie Hetytów i zabronili pod srogimi karami rozpowszechniac :D .

Co do systemu dla czasów starożytnych, Archanioł zapowiadał kiedyś stworzenie własnych reguł. Może akurat by mu podeszło :?:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

Dla mnie pierwszorzędna - tylko jest małe "ale". Autor musiałby sporo pofantazjować jeśli chodzi o rozstawienie wojsk, siły korpusów, teren... ale od biedy dałoby pewnie radę, wszak dokumentacja jest i po stronie egipskiej (reliefy w Ramesseum w Tebach) jak i po stronie hetyckiej.

http://www.bluffton.edu/~sullivanm/egyp ... sseum.html

http://alain.guilleux.free.fr/ramesseum ... amses.html

I coś z obrazkami :-) http://touregypt.net/featurestories/kadesh.htm

http://nefertiti.iwebland.com/ramseskadeshcampaign.htm
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

A to najlepsza polska strona :)

http://www.narmer.info/
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Bardzo dobra strona. Bitwa pod Kadesz niewątpliwie zasługuje na uwagę choćby ze względu na to, że to pierwsza bitwa w historii na temat przebiegu której zachowały się jakieś bardziej szczegółowe informacje. O tyle mogłaby wzbudzić zainteresowanie.
Awatar użytkownika
Antek
Tesserarius
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 11:42
Lokalizacja: Limanowa-Kraków

Post autor: Antek »

Hmmm wg mnie odzwierciedlenie (sensowne) bitwy pod Kadesz jest niemopzliwe i tak jeszcze przez dlugio czas pzoostanie. No chyba ze ktos chce bazowac na zrodlach egipskich , ale wtedy zeton faraona musialby byc niesmiertelny! :twisted: cos jak Sauron w LOTR :lol: oddanie specyfiki manewrow rydwanowych tez byloby trudne. Wiadomo znajac taktyke harcowania tych jednostek bojopwych trzebaby ja wprowadzic. Szarze rydwanow w tamtym okresie nie mogly miec miejsca, byly to wowczas lekkie jednostki bojowe :]. Reliefy tez nie dostarczaja zbyt wiele wiadomosci. Fakt widac na nich jaktaki rydwan wygladal, ale niestety nie wiemy ile DOKLADNIE bylo rydwanow pod Kadesz.

Moj wniosek jest wiec taki: poki mozna mowic o robieniu tej gry ale nie da sie chyba jej zrobic na dobrym. Zbyt wiele jest niejasnosci, jakakolwiek opcje tworzenia gry przyjmiecie i tak spotka sie z krytyka...
Fortuna non fallus, in manus non receptus...
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Tak ale jeśli nie podejmie się żadnych prób to nigdy nie zagramy egipskimi żołnierzami z okresu świetności Nowego Państwa, Hetytami itp
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Antek
Tesserarius
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 11:42
Lokalizacja: Limanowa-Kraków

Post autor: Antek »

Hmm ale czy w ogole mozliwe jest stworzenie takiej gry na szczeblu taktycznym? Strategicznie moze i byloby to mozliwe.. ale hmmm bo np jaka sile przyznasz jednemu zetonowi piechoty egipskiej? Jesli juz to postanowisz to skad wiedziec czy w jednemu zetonowi rydwanow przypisac 10 czy 20 zaprzegow? Ostatecznie jak sprawic zeby po takim przydzieleniu zachowany zostal realizm? W koncu skad mozemy wiedziec czy 20 rydwanow zmiecie 100 piechociarzy czy tez 100 piechurow zniszczy wozy bojowe? A i trzeba uwzglednic ze rydwany prowadzic moga tylko walke na dystans ew poscigi co jest chyba dosc klopotliwe. Hmm sorki ze tak fochuje ale mam xywke Antek czyli z zalozenia jestem Anty :twisted: Chociaz sam pomysl stwrzenia gry mi sie podobajednak zanim powstanie jakikolwiek projekt trzeba chyba by sie nameczyc. A i jeszcze problem lokalizacji bitwy... historycy nie potrafia precyzyjnie zlokalizowac miejsca najwiekszej batalii starozytnosci Kann wciaz scieraja sie koncepcje min. Krmayera, Goldsworthego, Puescha czy polska Kecieka a coz dopiero mowic o wskazaniu miejsca starcia pod Kadesz...
Fortuna non fallus, in manus non receptus...
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

http://strategie.net.pl/viewtopic.php?t=853 I to nawet z polską instrukcją...
Zeka

Post autor: Zeka »

Czy pomysł ostatecznie zmarł, czy jednak są osoby chętne do dalszej jego kontynuacji?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Pomysł jest ale czasu na realizacje niestety chronicznie w tej chwili brak ...
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”