Grunwald 1410 (Dragon)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Konnica pod Grunwaldem uzbrojona w kusze? Nie jest to niemożliwe, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Nie znaliśmy taktyki walki taką bronią. Wyobrażacie sobie chorągiew szarżującą na Krzyżaków, zatrzymującą się nagle 150 metrów przed wrogiem i zaczynającym ostrzał z lekkich kusz? W jednym momencie doszło by do kontrszarży i rozbicia stojących w luźnym szyku konnych kuszników zanim zdążyli by cokolwiek zrobić. To była by rzeź. Zresztą prowadzenie walki na dystans wymagało by niesamowitego wyszkolenia, organizacji i dyscypliny.

Tylko częsc jeźdźców uzbrojona była w kusze - zwykle pachołkowie towarzyszący rycerzom, sami rycerze ich zwykle nie używali. Pachołkowie włączali się z kuszami do walki jak doszło do skruszenia kopii i zwarcia, gdy chorągwie stały przez pewien czas w miejscu.
Z tego co wyczytalem na niemieckich stronach wedle niem. historykow wojsko zakonne mialo ok. 4000 rycerzy, 3000 konnych i 4000 kusznikow oraz artylerie.
To rozróżnienie na konnych i rycerzy to pewnie odróżnienie Prusów od rycerzy zakonnych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Kusza rozprzestrzeniała się już wówczas jako broń pomocnicza jazdy, tak że jazda mogła być w nią również uzbrojona.
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Post autor: Maćko »

Tak oczywiście, znana jest mi taktyka ostrzału nawiją ale w z tego co się orientuję popularna stała sie w drugiej połowie XV wieku kiedy pewna ilość rycerzy na koniach uzbrojona była w kusze (zajmowali głównie ostatnie szeregi). Taktyka ostrzału nawiją wykorzystywana była głównie przez piechotę.
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Maćko, czytałeś wzmiankowaną książkę Nadolskiego? On tam wyraźnie pisze o konnych kusznikach pod Grunwaldem i o nawiji. A facet siedzi w temacie od lat, tak więc chyba wie co pisze.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Leo pisze:A facet siedzi w temacie od lat, tak więc chyba wie co pisze.
Jeśli nie mylę osób, to niestety już nie siedzi, bo zmarł w 1993 roku.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Myślę, że niezależnie od Nadolskiego, warto by poszperać w jakiejś literaturze niemieckiej. Może to by dało jakieś nowe efekty.
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Post autor: Gonzo »

Nie wiedziałem gdzie to napisać.
Ale odnośnie spisu Raleena na stronie :

Brakuje :

Krzyżacy
M. Szczytna (7/5-8)

a w zamian jest jeszcze K.Szczytna której u mnie nie ma ... - to chyba się Raleenowi majdnęło.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Brakuje :

Krzyżacy
M. Szczytna (7/5-8)

a w zamian jest jeszcze K.Szczytna której u mnie nie ma ... - to chyba się Raleenowi majdnęło.
Gratuluję, po raz kolejny niestety okazało się, że nie jestem nieomylny :twisted:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gonzo
Podpułkownik
Posty: 974
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:20
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Post autor: Gonzo »

Raleen pisze:
Brakuje :

Krzyżacy
M. Szczytna (7/5-8)

a w zamian jest jeszcze K.Szczytna której u mnie nie ma ... - to chyba się Raleenowi majdnęło.
Gratuluję, po raz kolejny niestety okazało się, że nie jestem nieomylny :twisted:
Ja tylko drąże i poszukuje prawdy.
Awatar użytkownika
Antek
Tesserarius
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 11:42
Lokalizacja: Limanowa-Kraków

Post autor: Antek »

Moje pytanie nie tyczy się TiSowskiego Grunwaldu, ale jego protoplasty sprzed kilkunastu lat, otóż wygrzebałem u siebie tę grę i naszła mnie ochota, żeby w nią zagrać, niestety zawieruszyły mi się gdzieś przez te lata zasady. Ma ktoś z was może skany zasad lub coś w tym guście? Byłbym bardzo wdzięczny, proszę o odp. na forum ew. kontakt na PW.
Fortuna non fallus, in manus non receptus...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Chyba będę mógł Ci pomóc...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Post autor: Paweł Sulich »

Nico pisze: http://www.grognard.com/info/gruntext.txt <- zasady do Dragonowego Grunwaldu 1410 po angielsku!!
Antek - raczej Cię to nie urządzi, ale ważne jest, że ta wersja podaje początkowe usytuowanie jednej z krzyżackich chorągwi, nie zaznaczone na mapie.
Ostatnio zmieniony piątek, 27 lipca 2007, 13:37 przez Paweł Sulich, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek
Tesserarius
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 11:42
Lokalizacja: Limanowa-Kraków

Post autor: Antek »

Hmm w sumie to ostatnio czytuje nie mniej po angielsku niż po polsku więc instrukcja nie powinna sprawić mi problemu ;) tak że czuję się "urządzony" :) niemniej jak ktoś ma wersję polską to też będę wdzięczny
Fortuna non fallus, in manus non receptus...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorami recenzji są Leszek Kozłowski i Robert Sypek.

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorem recenzji jest Raleen.
Ostatnio zmieniony piątek, 25 lutego 2011, 21:36 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Post autor: Paweł Sulich »

Pozwalam sobie odświeżyć wątek - już za nieco ponad 350 dni mamy 600 rocznicę zwycięstwa, więc, Panowie, kostki w dłoń - trzeba to uczcić! ;D
najlepiej szukaniem nowych adeptów dla naszego hobby - ta gra pasuje do tego w sam raz. Ja swoją dziś z szafy wyciągam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”