Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 17 stycznia 2018, 13:10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 09:23 
General

Dla mnie to jest logiczne - siłę piechoty podwajasz, a bonusy za sztandar i dowódcę dodajesz - nigdy nie miałem co do tego wątpliwości :)

Tytuł: Re: Grunwald 1410 (Dragon)
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 11:09 
Lieutenant

9.34 Jednostka rozproszona, która na początku własnej fazy walki znajduje się w strefie ataku wrogiego oddziału, automatycznie uzyskuje rezultat AU. W tym przypadku pościg jest dozwolony.

W ostatniej partii miałem kilka przypadków pewnej sytuacji.

Atakowałem jednostkę przeciwnika, która została rozproszona i wykonała ucieczkę. Wykonałem pościg. Kolej na ruchy drugiej strony. Do mojej jednostki podchodzi z boku odział i w swojej fazie ataku przegrywa i wycofuje się o jedno pole. Mogę wykonać pościg. Wybieram pościg za jednostką rozproszoną zgodnie z 9.34 a nie za wycofującą się.
Dodatkowo można być zmuszonym wykonać pościg z uciekającym jeśli linia dowodzenia jest odpowiednio długa.Czy graliście tak samo?

A co jeśli wynikiem walki jest brak efektów? Należy wykonać zwrot w kierunku atakującego a uciekającego ignorować?

PostNapisane: środa, 5 sierpnia 2015, 21:02 
Podporucznik

Szykuje mi się partia w Grunwald :) Odświeżałem sobie dziś zasady i mam do Kolegów pytanie:
faza walki zaczyna się od ucieczki własnych oddziałów stojących w strefie kontroli przeciwnika, potem przechodzimy do zwykłych ataków.

1. Co z własnymi jednostkami stojącymi we wrogiej strefie ataku? Dokładnie to samo?
2. Czy przeciwnik niedowodzony ma obowiązek ścigać takie jednostki? Jeśli stoją w jego strefie ataku to oczywiście tak, ale jeśli tylko w strefie kontroli? Moim zdaniem nie, ale proszę o opinie.

PostNapisane: czwartek, 6 sierpnia 2015, 09:09 
Adjudant

Według mnie:

AD 1) Jednostki te otrzymują automatyczny rezultat AU, ale w trakcie rozstrzygania walki - tak jakby to był jej rezultat, w przeciwieństwie do jednostek na pozostałych heksach strefy kontroli, które uciekają na początku fazy, przed jakąkolwiek walką
AD 2) W strefie ataku - TAK, w strefie kontroli poza strefą ataku - NIE (pościg jest nie tyle nieobowiązkowy, co w ogóle niemożliwy)

Źródło - angielski przekład instrukcji (do polskiej nie mam w tym momencie dostępu):

Cytuj:
[9.33] All disordered units that, at the beginning of their own combat phase, find themselves in enemy zones of control, must before any combat is resolved, rout (an automatic AD result) – in such circumstances, no enemy pursuit is allowed.

[9.34] A disordered unit that, at the beginning of its own combat phase, finds itself in an enemy attack zone, automatically suffers an AD result - in such circumstances, enemy pursuit is allowed.

PostNapisane: czwartek, 6 sierpnia 2015, 09:25 
Colonel Général

Dokładnie tak jak napisał Dajmiech. Zajrzałem do wersji polskiej i powyższe tłumaczenie się z nią pokrywa.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: niedziela, 18 grudnia 2016, 22:43 
Adjudant-Major

Rozegrałem ze swoim Synem partię w Grunwald 1410. To była druga heksówka, do której wspólnie usiedliśmy i świetnie się przy niej bawiliśmy! Pokusiłem się o relację z tej partii, okraszoną 31 zdjęciami:

Grunwald 1410: relacja z rozgrywki

Zapraszam do lektury!

PostNapisane: środa, 21 grudnia 2016, 21:17 
Lieutenant

Trochę zazdroszczę grania z synem. Mam nadzieję, że zagram kiedyś ze swoim.
Życzę kolejnych zacieśniających więzi partyjek.
Pozdrawiam
Kristo.kk

PostNapisane: środa, 21 grudnia 2016, 22:06 
Adjudant-Major

Kristo.kk napisał(a):
Trochę zazdroszczę grania z synem. Mam nadzieję, że zagram kiedyś ze swoim.
Życzę kolejnych zacieśniających więzi partyjek.
Pozdrawiam
Kristo.kk

Dziękuję! Zdecydowanie tak będzie
:)

PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 09:16 
Adjudant-Major

Była relacja z partii, a teraz jest również recenzja. Zapraszam do lektury tekstu na Board Times:

Grunwald 1410, czyli zakon krzyżacki na kolanach. Recenzja

Cytuj:
Grunwald 1410 to gra, która na dzień pisania niniejszego tekstu ma już 24 lata. To szmat czasu i od momentu jej wydania w świecie wojennych gier planszowych wiele się zmieniło. Mimo tego na wspomnienie tego tytułu wiele osób reaguje niezwykle pozytywnie, a są i pasjonaci (sam się do nich zaliczam – nie ukrywam tego), którzy lubią rozłożyć ją na stole i od czasu do czasu rozegrać partię.

PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2017, 12:34 
Adjudant-Major

Wideorecenzja Grunwaldu 1410 na Wojennik TV:

Wojennik TV # 2: Grunwald 1410 - recenzja

PostNapisane: wtorek, 8 sierpnia 2017, 07:28 
Chasseur

Świetna relacja z rozgrywki z synem (ile ma lat?). Właśnie planuję wejść w świat strategii planszowych i zastanawiam się czy nie zacząć właśnie od Grunwaldu - tym bardziej ze ten okres mnie dosyć interesuje. Mam dwóch synów (7 i 9), z ktorymi również chciałbym zacząć pogrywać w spokojniejsze strategie. Mamy Husarię oraz od kilku dni figurkowego X-winga (kapitalna gra z chlopakami) dlatego po przeczytaniu w/w recenzji i AAR się tym zainteresowalem :). Ktoś potwierdzi czy dobrze kombinuję czy jednak jest coś lepszego na start? (w dalszej przyszłości myślę nad systemem WB 95).

PostNapisane: niedziela, 13 sierpnia 2017, 21:13 
Adjudant-Major

Mój Syn ma obecnie 11 lat, ale grywamy w gry od kiedy skończył 3 lata. W 2012 roku siadałem z Nim już do Nighfightera i dobrze sobie radził! Im więcej gra się z dzieciakami, tym lepiej sobie radzą. To procentuje!

Grunwald 1410 jest niezłą grą na początek, choć niewykluczone, że lepiej sprawdziłaby się jakaś atrakcyjniejsza wizualnie i z krótszym czasem rozgrywki. Np. C&C Napoleonics albo Conflict of Heroes.

PostNapisane: poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 09:12 
Général de Division Commandant de place

Leviathan napisał(a):
Mój Syn ma obecnie 11 lat, ale grywamy w gry od kiedy skończył 3 lata. W 2012 roku siadałem z Nim już do Nighfightera i dobrze sobie radził! Im więcej gra się z dzieciakami, tym lepiej sobie radzą. To procentuje!

Grunwald 1410 jest niezłą grą na początek, choć niewykluczone, że lepiej sprawdziłaby się jakaś atrakcyjniejsza wizualnie i z krótszym czasem rozgrywki. Np. C&C Napoleonics albo Conflict of Heroes.

I "Wings of War".

PostNapisane: poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 22:29 
Chasseur

Wings of War jest bardzo podobne do X-Winga, zatem na razie odpada. Pozostałe propozycje już szukam i czytam, wyglądają bardzo ciekawie - dzięki!

PostNapisane: poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 23:29 
General

To raczej X-Wing jest podobny do Wings of War ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]