Interaktywne bitwy GBoH (Vassal w Twoim domu)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Interaktywne bitwy GBoH (Vassal w Twoim domu)

Post autor: RyTo »

Zobaczyłem kiedyś na zagranicznym forum, a jak wiadomo - Polak za granicą zobaczy... Proponuję więc rozgrywki w systemie GBoH ale z haczykiem. Drodzy chętni forumowicze będą oglądali sytuację na planszy i decydowali, jak poprowadzić armię do zwycięstwa.
Jest możliwe podzielenie ochotników na dwie grupy - obie strony w bitwie. Wykonywaniem dyspozycji zajmowałbym się ja - obliczanie starć i gra zgodnie z zasadami. Ochotnicy wydawaliby tylko dyspozycje w rodzaju "oskrzydlenie kawalerią na lewej flance" lub nieco bardziej skomplikowane. Jestem gotów podawać potrzebne szczegóły systemu, ale nie chcę nikogo uczyć zasad GBoH - tylko zrobić z tej gry rozgrywkę bardziej decyzyjną.
Osobiście przedstawiałbym obrazki z Vassala przedstawiające rozwój sytuacji - tak by uczestnicy mogli zorientować się, jak rozwija się bitwa. Po zakończeniu jednej bitwy krótki komentarz i dla porównania (tam, gdzie to możliwe) - jak przebiegła historyczna bitwa.


Osobiście dysponuję bitwami Aleksandra Wielkiego (większość znanych), Cezarem w Galii (bez Gergowii... ale z Alezją, generalnie legiony rzymskie kontra zastępy barbarzyńskie), wojny syrakuzańskokartagińskie, jeszcze Sparta vs Macedonia (Sellazja) oraz Związek Achajski vs Sparta (Mantineja). Jeśliby byliby chętni na któryś z "działów"... i w ogóle do takiej inicjatywy - podam szczegółową listę bitew. Dogadamy wtedy też szczegóły.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Czy prowadzisz nabór do drużyn?
Myślę, że kujawsko-pomorska inicjatywa starożytna mogłaby obstawić jedną ze stron konfliktu. :wink:
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Prowadzę nabór. Kujawsko-pomorska inicjatywa może obsadzić obie strony konfliktu (jeśli o mnie chodzi), ale doświadczenie w systemie nie jest wymagane. Ja robię za "sędziego", wy mówicie, co mam zrobić. Ewentualne przekłamania na zasadzie głuchego telefonu są wliczone w zabawę.

Alezję może mam, ale brak modułu pod Vassala. Przewrotnie zaproponuje starożytne bitwy morskie. Ktoś chce zobaczyć Akcjum? Albo Salaminę? :P
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

O coś dla mnie :)

Proszę o dopisanie na listę foregin players :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Pomysł fajny, czyli przysyłamy ci dyrektywy jako wodzowie, bądź dowódcy poszczególnych skrzydeł na np. email, a Ty załatwiasz całą mechanikę starcia tak? Ciekawe jak to wyjdzie w praniu, gdy po jednej stronie jest np 2 wodzów.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Teufel, właściwie masz rację, choć jeszcze nie wiem, czy na pewno email. Co do podziału "obowiązków", to zależy ile będzie chętnych. Jeśli dwóch, to żaden kłopot - po jednym na stronę. Jeśli więcej, to pozostając w duchu GBoH, będzie można się podzielić dowódcami. W tym drugim przypadku byłoby nawet milej, ze względu na rozstrzyganie ruchu podług dowódców. Wtedy obrazki-rezultaty pojawiałyby się po ruchu każdego dowódcy.

Zabronione byłyby dyspozycje w rodzaju "kawaleria z heksu nr rusza na heks nr..., rzuca oszczepem i obraca się dwa razy w lewo". Zamiast tego - "moje lewe skrzydło rusza powoli do przodu".

Ale to szczegóły, na razie prowadzę badania, czy na taką inicjatywę zbiorą się chętni
Na razie widzę trzech ochotników: Wujaw, Itagaki, Teufel.
Jeszcze trochę czasu dajmy niezdecydowanym na zastanowienie się :)
Ochotnicy mogą się zastanawiać nad bitwami...

Oferta obejmuje

Cheroneja 338 pne
Pelium 336 pne
Liginus 336 pne
Jaxartes 329 pne
Samarkanda 328 pne
Granik 334 pne
Issos 333 pne
Gaugamela 331 pne
Arigaeum 327 pne
Hydaspes 326 pne
Bibracte 58 pne
"Ren" 58 pne
Sabis 57 pne
Zatoka Biskajska 56 pne
Brytannia 55 pne
Lutecja 52 pne
Himera 480 pne oraz 409 pne
Akragas 406 pne
Gela 405 pne
Cabala 377 pne
Cronium 376 pne
Rzeka Krimissos 341 pne
Rzeka Abolus 338 pne
Wzgórze Eknomos 311 pne
Biały Tunis 310 pne
Tunis 307 pne
Lilibajon 276 pne

bitwy morskie
o Lade, 494 pne
o Arginuzy, 406 pne
o Catana, 397 pne
o Salamina cypryjska, 306 pne
o Eknomos, 256 pne
o Drepanum, 249 pne
o Wyspy Egackie, 242 pne
o Chios, 201 pne
o Sydon, 190 pne
o Myonessus, 190 pne
o Tauryda, 47 pne
o Naulochus, 36 pne
o Akcjum, 31 pne

Do wyboru, do koloru! Zapraszamy do wspólnej zabawy :)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

A może tak zrobimy.
Wybieramy bitwę. Zakładamy temat na forum. Wklejasz zdjęcie z ustawieniem. Poszczególni wodzowie przysyłają Ci kolejne rozkazy - które potem wklejasz na forum, może z paroma dodatkowymi obrazkami z vassala.. Dzięki temu widać wszystko jak na dłoni, zainteresowane postronne osoby też widzą, co się dzieje w bitwie.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

To jest dobry pomysł. Gdybyśmy przesyłali rozkazy i prezentowali przebieg akcji w jednym temacie - mielibyśmy jeden temat z b.dużą ilością postów i "oglądnięć".
Schludniej będzie zrobić podług Teufla (plus przesyłanie decyzji via email).

Podstawowa zasada - jedna bitwa na raz. Tempo aktualizowania bitwy - się zobaczy, spróbuję przynajmniej "jednego wodza" na jeden dzień. W każdym razie akcja i tak będzie rozpisana na spory okres czasu. Coś jak korespondencyjne szachy.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Moze po wybraniu bitwy doradcy wodza :wink: powinni podzielić oficjalnie się na sympatyków każdej ze stron, tworząc w ten sposób klimat prawdziwej sportowej rywalizacji.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Myślałem, żeby utworzyć dwie drużyny, które albo
- mogą decydować wspólnie o rozwoju sytuacji ("powinniśmy zaatakować z lewej! nie, nie, pchnijmy centrum naprzód! chłopaki, on nas flankuje, nie widzicie?")

albo
- podzielić drużyny na odpowiedzialnych za odcinki - skrzydłowy, centrum itd.

Cel - aby przy jednej bitwie mogli uczestniczyć wszyscy chętni, nie tylko dwóch "szefów".

Kibice i komentarze mile widziani.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Pierwsza wersja chyba byłaby lepsza :).
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Tylko i tak de facto będzie jedna osoba, która zdecyduje jak zagrać czyli udział doradców będzie minimalny. Poza tym może być problem wymiany opinii w odpowiednim czasie - nie wszyscy muszą być dostępni w tym samym momencie.

Ja optuję za drugim rozwiązaniem :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Gdyby wprowadzilo się zasady demokracji w dowodzeniu rola Naczelnego ograniczyłaby się jedynie do liczenia głosów. :)
Innymi słowy dana akcja zagrana byłaby jeśli większość 'doradców " na naradzie wojennej ,odbywanej w topicu, tak zdecyduje :).
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Ja, panowie, myślałem, że sposób działania wybiorą sobie uczestnicy. Dopuszczam nawet taką możliwość, że jedna drużyna działać będzie wg jednej metody, druga wg drugiej. Wszystko zależy od tego, kto ile ma czasu.

Podział "odcinkowy" sprzyja posyłaniu poczty elektronicznej z dyspozycjami. Podział "narada" świetnie nadaje się do dyskusji na forum.

P.S. Jest jeszcze jedna możliwość. Gram obiema stronami ale robię tylko to, co zostanie demokratycznie przegłosowane na forum :)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Można sie podłączyć ?
Ale ostrzegam, ostatni raz nad planszą siedziałem kilka lat temu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”