Co na prezent dla nowego maniaka starożytności?

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Darq
Sergent
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2008, 21:15
Lokalizacja: Świnoujście

Co na prezent dla nowego maniaka starożytności?

Post autor: Darq »

Mam problem. Chce dla syna kupic gre strategiczna w realiach starozytnosci. Ostatnio opanowawszy "Hannibal Barkas" i lejac ojca w kazdej (prawie) rozgrywce, zafascynowal sie starozytnoscia. Na wlasna zgube. Poczytal troche artykulów i ksiazek, w pierwszej kolejnosci oczywiscie o Wojnach Punickich, i zadaje dociekliwe pytania na historii, i poprawia nauczyciela. Jaka gre byscie, doswiadczeni gracze, polecili? Mam do dyspozycji tylko 150-160zl, i na oku "Conqest of the Empire". Czekam na opinie i propozycje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Darq, łącznie zmieniany 1 raz.
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Commands & Colors: Ancients:

Commands & Colors Ancients

Commands & Colors Ancients

Proste zasady, ładnie wykonana, sporo dodatków.
Darq
Sergent
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2008, 21:15
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Darq »

Jeszcze jedno, najwazniejsze. W jezyku zrozumialym nawet dla naszych "Elyt", czyli po polsku.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Co na prezent dla nowego maniaka starozytnosci?

Post autor: Arteusz »

Darq pisze: Mam do dyspozycji tylko 150-160zl, i na oku "Conqest of the Empire".
Conquest of the Empire tylko jeżeli masz przynajmniej 5 graczy i tylko na nowych zasadach.
Faktycznie Command & Colors to dobry wybór, a zasady są napisane łatwo i przejrzyście. Nie zrażać się że po angielsku. Są naprawdę proste do opanowania.
Hannibal Rome vs Carthage też jest warte rozważenia. Są zasady po polsku, ale jak już masz Hannibala Barkasa to drugi Hannibal w domu? Choć to inna gra zupełnie.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Darq
Sergent
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2008, 21:15
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Co na prezent dla nowego maniaka starozytnosci?

Post autor: Darq »

Arteusz pisze:
Hannibal Rome vs Carthage też jest warte rozważenia. Są zasady po polsku, ale jak już masz Hannibala Barkasa to drugi Hannibal w domu? Choć to inna gra zupełnie.
To bylby trzeci.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

To bylby trzeci.
Ale zdecydowanie najlepszy. Tak szczerze to podchodziłem do gry z pewną nieufnością, bo wyglądał mi na grę promowaną przeciwko czemuś. Nie miałem racji, bo gra jest naprawdę z tych wybitnych. W odróżnieniu od pozostałych Hannibali, które to gry mają sporo wad.
To będzie zdecydowanie dobry wybór.
Jeśli masz trochę czasu to możesz postawić na Spartacusa. Gra zapowiada się wielce interesująca i opowiada o środkowym okresie kryzysu Republik Rzymskiej. Quintus Sertorius, Spartacus i Mirtriades przeciwko Republice.
Obie gry mają jednak karty do, których wykorzystania wymagana jest choćby podstawowa znajomość języka Szekspira.
Bardzo fajną propozycją jest Carthage GMT. Gra ma jednak dosyć trudne zasady i do ich opanowania wymaga dosyć dobrego opanowania języka angielskiego. Niemniej starczy, że jedna osoba zna dobrze reguły, bo gra się prosto i do samego grania znajomość języka potrzebna nie jest. Pewną wadą jest długi czas rozgrywki (tzn. głównej kampanii). Fun jednak jest naprawdę duży.
Możesz spróbować również Sukcesorów, ale to raczej gra na 4 graczy. Plus jest taki, że jest jej polskie wydanie. Z tym, że obecnie na zachodzie wyszła 3 edycja i ja gdybym miał grę kupować wybrał bym ją niż polskie wydanie edycji drugiej. Zresztą gier na więcej niż dwie osoby jest o starożytności kilka.
Command & Colors mnie osobiście nie przekonuje. Przede wszystkim dlatego, że gra ma ponoć niewiele wspólnego z realizmem. I starożytność przedstawia głównie dlatego, że na klockach namalowano starożytnych wojowników.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Brak mi tu informacji ile lat ma syn.Skoro leje ojca w HB to nie jest to chyba małe dziecko.
A wtedy goręco odradzam Comman&Colors skoro można zagrać w GBoH.
W domowych warunkach SPQR z małą edukacją historyczną byłby idealny.
Można rozłożyć bitwę pod Kannami i krok po kroku zagrać dlaczego tak, a nie inaczej to się skończyło.
Darq
Sergent
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2008, 21:15
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Darq »

Faktycznie, male dziecko to nie jest- 13lat. Jego styl gry jest bardzo agresywny, grajac w Warcraft zawsze gad zapewnia sobie przewage atakujac od poczatku robotników.
Co do proponowanych gier, to C&C jest braczej gra pozwalajaca rozgrywac poszczególne bitwy (dla mnie idealna), jednak kazda kolejna bitwa to ciagle to samo, tylko wiecej. Inne jednostki, teren i ustawienie. Kazda taka rozgrywka moze przedstawiac zarówno bitwe pod Zamma, jak i pod Plowcami, wystarczy zmienic ikony na zetonach. Ale moze sie myle.
Pomysle moze nad trzecim Hannibalem. Jeszcze pozostaje Antike, chociaz nie jest to gra typowo historyczna. Zeby tak bylo z kim pograc. A tak wszyscy tylko przesiaduja przed monitorami, wzrok sobie niuszcza, i sie ciesza.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Darq pisze: Co do proponowanych gier, to C&C jest braczej gra pozwalajaca rozgrywac poszczególne bitwy (dla mnie idealna), jednak kazda kolejna bitwa to ciagle to samo, tylko wiecej. Inne jednostki, teren i ustawienie. Kazda taka rozgrywka moze przedstawiac zarówno bitwe pod Zamma, jak i pod Plowcami, wystarczy zmienic ikony na zetonach. Ale moze sie myle.
Weź SPQR, zasady są przejrzyste, jednostki bardzo zróżnicowane i jest w necie 50 dodatkowych scenariuszy, a ileż tam nacji się przewija w grze: Rzymianie, Grecy, Macedończycy, Seleukidzi, Ptolemeusze, Żydzi, Celtowie, Iberowie, Numidyjczycy, Galowie, Italowie, Kartagińczycy, a o każdej można coś ciekawego opowiedzieć podczas gry.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Robicie mi coraz większy apetyt na SPQR, a obiecywałem sobie że jedyna gra ze starożytności to będzie WarGalley.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

I po co to było? :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”