Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Teufel »

A ja po cichu liczyłem, że przy przekroczeniu 100.000 funtów będzie jakiś prawdziwy ekstras, może mapka Macedonii? Taka większa nakładka od Mauretanii. Pomarzyć można ;)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Lord Voldemort »

Teufel pisze:A ja po cichu liczyłem, że przy przekroczeniu 100.000 funtów będzie jakiś prawdziwy ekstras, może mapka Macedonii? Taka większa nakładka od Mauretanii. Pomarzyć można ;)
To mamy, ale po milionie funtow dopiero...
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Comandante »

Teufel pisze:A masz dwie? :) Też zamówiłem HH. Punicka jest klimatyczna, może nie dla Amerykanów, ale jest.
https://someonehadtowriteaboutit.com/20 ... -carthage/

;)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Anders »

Akurat rezygnację z litery aleph można zrozumieć - to dość wyjątkowy znak: nie dość, że to samogłoska, w dodatku w dialekcie punickim języka fenickiego (zwłaszcza w wariancie rozpowszechnionym na Sycylii, ale nie tylko) straciła niejako własną wartość zastępując każdą samogłoskę. Stąd umieszczenie jej na kostce mogłoby być niefortunne.

Co więcej, jeżeli podejmuje się decyzję o odejściu od oczek na rzecz wartości, to użycie liter alfabetu jest dobrym rozwiązaniem. Tak liczyli Grecy, Fenicjanie chyba też. Co do Kartagińczyków musiałbym sprawdzić, ale raczej tak samo.

Ergo: Dawna kartagińska kostka była OK. Czepiać się można decyzji o zastąpieniu oczek liczbami, jednak jeżeli została podjęta, to wykonanie było w porządku.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Comandante »

Ani rzymskie cyfry ani kartagińskie litery nie były uzasadnione na kostkach bo były ahistoryczne w grze, która ma ambicje być historyczna. To jest anty-chrom.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Anders »

Nie kumam, czemu rzymskie i kartagińskie cyfry w grze były ahistoryczne? Posługiwali się nimi? Posługiwali. I to (przynajmniej Rzymianie) również na kostkach.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/56 ... e87c5f.jpg

A tu grecka d20 z literami: https://www.pinterest.com/pin/323203710742271510/

Więc ostrożnie z tą ahistorycznością.
Awatar użytkownika
yanoo
Sergent
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:15
Has thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: yanoo »

Ci dodatkowi dowódcy z dodatków i streczy, to są zamienniki, czy pełna ich pula występuje w grze? Jeśli to pierwsze, to w zasadzie... co to zmienia, jaki zestaw dowódców sobie dobiorę? Jeśli to drugie, to czy nagły wzrost liczby dowódców nie wpłynie na to jak gameplay wygląda?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

yanoo pisze:Ci dodatkowi dowódcy z dodatków i streczy, to są zamienniki, czy pełna ich pula występuje w grze? Jeśli to pierwsze, to w zasadzie... co to zmienia, jaki zestaw dowódców sobie dobiorę? Jeśli to drugie, to czy nagły wzrost liczby dowódców nie wpłynie na to jak gameplay wygląda?
Za dużo panie nie rozumiecie. U Rzymian, jak to u Rzymian, jest losowanych dwu konsulów, tak więc dodatkowi dowódcy mogą oczywiście uzupełnić stawkę kandydatów na konsulów (jeśli były oczywiście takie postacie historyczne), ale raczej jest ona stała, czyli 2 konsulów, prokonsul i prokonsul honoris causa, czyli Scypion Afrykański Starszy od 6 etapu. U Kartagińczyków jest inaczej, bo wszyscy wodzowie są od początku na planszy, ale z tego co widzę, to dodatkowi nowi wodzowie są tylko w jednej z gier, czyli w Hamilkarze (nie wiem też, czy przypadkiem nie ma tam wchodzenia do gry nowych wodzów przez zagranie karty np Ksantypposa). Macedończyk jest jak widzę tylko w opcjonalnym dodatku macedońskim mającym ożywić udział Macedonii w wojnie.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
yanoo
Sergent
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:15
Has thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: yanoo »

Dzięki za wyjaśnienie :) W oryginalnego Hannibala nie grałem dlatego było to dla mnie trochę mgliste.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Comandante »

Anders pisze:Nie kumam, czemu rzymskie i kartagińskie cyfry w grze były ahistoryczne? Posługiwali się nimi? Posługiwali. I to (przynajmniej Rzymianie) również na kostkach.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/56 ... e87c5f.jpg

A tu grecka d20 z literami: https://www.pinterest.com/pin/323203710742271510/

Więc ostrożnie z tą ahistorycznością.
Dzięki za ostrzeżenie. Wiem, że 21 wiek i obrazek mówi tysiąc słów ale warto też doczytać pod obrazkiem:
Typical Roman dice were marked with the same pips (dots) that we see on dice today. These however, in contrast, are marked with Roman character numerals! Seen on other gaming pieces of the period, but not typically on dice.

Powtórze: not typically on dice.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

yanoo pisze:Dzięki za wyjaśnienie :) W oryginalnego Hannibala nie grałem dlatego było to dla mnie trochę mgliste.
Proszę. Tak czy inaczej to klasyka. Nie możesz uważać się za prawdziewgo gracza grającego w gry na poziomie strategicznym jeśli nie zagrałeś choć raz w Hannibala. Jest to też dobre przetarcie przed innymi bardziej skomplikowanymi grami grand strategy, jak Wilderness War, Sukcesorzy, Ścieżki chwały... wymieniam tylko te nieco bardziej skomplikowane stanowiące następne kroki w rozwoju gatunku.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Anders »

Nie ma za co, nie każdy musi mieć taką wiedzę. Choć wówczas może lepiej nie stawiać takich ostrych tez.

"Typically" nie oznacza, że nigdy ich nie było. Dzisiaj też k6 "typically" mają kropki a nie cyfry. Ta ptolemejska k20 jest niezłym przykładem. Generalnie kości z cyframi w starożytności się zdarzały, zatem zrezygnowanie z nich ze względu na rzekomą ahistoryczność niestety moim zdaniem się nie broni od strony naukowej. Ale to nie wpływa na ocenę gry - może wasze kostki będą bardziej klimatyczne. Na pewno bardziej czytelne. I argument czytelności kupuję - tylko proszę, nie mieszajmy do tego historii.

Dla mnie to i tak bez znaczenia, bo Hannibal mi nie podszedł. Choć. Kto wie, może Hamilkar mile mnie zaskoczy.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Lord Voldemort »

Anders pisze: Generalnie kości z cyframi w starożytności się zdarzały, zatem zrezygnowanie z nich ze względu na rzekomą ahistoryczność niestety moim zdaniem się nie broni od strony naukowej. Ale to nie wpływa na ocenę gry - może wasze kostki będą bardziej klimatyczne. Na pewno bardziej czytelne. I argument czytelności kupuję - tylko proszę, nie mieszajmy do tego historii.
Zdarzaly sie, ale nie spotkalismy sie z koscia z kartaginskimi literami. Nie mozna wykluczyc, ze takie byly, ale nie ma tez takiej pewnosci. Bylem w muzeum Kartaginy pod Tunisem, nie widzialem tam, ani w internetach. Dlatego tez zrobilismy kosci na wzor i podobienstwo tych, jakie sie zachowaly. Historycznie potwierdzonych. Nasze mozna umiescic w gablocie obok tych autentycznych i pewnie sporo osob by sie nie zorientowalo, ze to wspolczesne. To taka dygresja na marginesie ;)
Awatar użytkownika
Vandal
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 6 marca 2014, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Vandal »

Nie wiem jak stoi historyczność kostek, ale tych które mam w oryginalnym pudle H:RvC nigdy nie używam i nienawidzę.
Po pierwsze są lekkie drewniane i kiepsko się nimi rzuca.
Po drugie, ważniejsze - po każdym rzucie Kartaginy trzeba zerkać do instrukcji żeby wiedzieć co właściwie wyrzuciłem. Zabija to zupełnie tą radość gdy po rzucie widzisz te 6 kropek na kostce.
Magnum-KR
Adjudant
Posty: 255
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 20:39
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Magnum-KR »

Vandal pisze:Nie wiem jak stoi historyczność kostek, ale tych które mam w oryginalnym pudle H:RvC nigdy nie używam i nienawidzę.
Po pierwsze są lekkie drewniane i kiepsko się nimi rzuca.
Po drugie, ważniejsze - po każdym rzucie Kartaginy trzeba zerkać do instrukcji żeby wiedzieć co właściwie wyrzuciłem. Zabija to zupełnie tą radość gdy po rzucie widzisz te 6 kropek na kostce.
Czego się spodziewać po Wandalach... ;-) Klimatyczności nie czują.... Nic tylko, bić, palić, mordować, gwałcić, zajmować się wandalizmem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”