Metaurus 207 p.n.e. seria GBoH

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Metaurus 207 p.n.e. seria GBoH

Post autor: Teufel »

Była to bitwa, którą historycy w pierwszej połowie XX wieku uznali za jedną z osiemnastu decydujących bitew świata. I chyba słusznie. W grze SPQR Deluxe jest możliwość rozegrania tej batalii, jednakże poziom doświadczenia wojsk kartagińskich w stosunku do rzymskich, oraz niekorzystna liczba wojsk ( 77 kartagińskich do 146 rzymskich) pozwala na bardzo historyczną rozgrywkę. Do klęski Kartginy w 207r. pne. doszło min. dlatego, że Hannibal nie miał pojęcia o tym, iż jego brat był w północnej Italii, a dodatkowo konsul Claudius Nero, odpowiedzialny za pilnowanie Hannibala, przerzucił część swych najlepszych sił na północ, by wesprzeć drugiego konsula w walce z Hazbrudalem Barkidą.
Zastanawiam się nad rozgrywką, która zakłada, że Hannibal również dotarł do brata i razem stanęli do walki z prawie całą potęgą rzymską w Italii. Gra SPQR pozwala nam na takie rozwiązanie. Co więcej, wydaje mi się, że mało brakowało, aby do takiej bitwy doszło.
Tak więc do sił Hasdrubala można dołączyć wojsko Hannibala. Proponowałbym sugerować się siłami Barkidy przedstawionymi do scenariusza do bitwy pod Numinstro 210 pne, z magazynu C3i, która oddaje mniej więcej potencjał sił Hannibala z tamtych lat.

Tak więc do 77 żetonów Kartaginy dodajemy wojsko Hannibala jako oddzielną dywizję w liczbie 38 żetonów (oprócz wojsk południowej Italii), który w dodatku dostaje lewoskrzydłowych Galów do swych sił, ze scenariusza podstawowego.
Dodatkowo oprócz wodza Hannibala, Kartagina dostaje Maharbala ze scenariusza Numistro. Siły południowej Italii (14 żetonów consript ze scenariusza Numistro) nie biorą udziału w bitwie, zapewne pilnowałyby południowych zdobyczy Kartaginy.
Należy podnieść też poziom Rout dla Kartaginy, ze 145 do zapewne około 180-200 (wobec 280 Rzymu), a temperatura dla gracza rzymskiego podnosi się samoczynnie :)
Wszelkie sugestie dodatkowe do tego scenariusza mile widziane.

Podstawowy scenariusz bitwy pod Metaurusem:
http://patriot.net/~townsend/GBoH/gboh- ... rrome.html
Hannibal stanąłby na kartagińskim lewym skrzydle, gdzie dołączamy do niego lewoskrzydłowych Galów.
Otwartą kwestią pozostaje fakt, czy Rzymianie nie ściągnęliby większych posiłków z armii Nerona. Zapewne tak, ale w jakiej liczbie? Zakładam optymistyczny wariant wymknięcia się sił Hannibala, dla większego balansu, chociaż zwiększenie dywizji Nerona o kilkanaście żetonów wydaje się być nieodzowne w takiej sytuacji, Rzymianie na pewno by się wzmocnili przed decydującym starciem.

Tu znajdziemy siły Hannibala z bitwy pod Numistro (nota bene uznanej za remisową z nachyleniem ku siłom konsula Marcellusa - czyli pierwszego, przed którym odszedł z bitwy wielki Punijczyk ;) ).
http://www.c3iopscenter.com/documents/M ... 20Rome.pdf
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Coś mało wypowiedzi w tym temacie i chyba wszyscy przeoczyli, więc chciałem po pierwsze zapytać, czy udało się zagrać tę bitwę, jeśli tak to który wariant? Tym bardziej, że pokusiłeś się Teufel o dość szczegółowe analizy :) .

Co do konsula Nero, to muszę przyznać, że zawsze go lubiłem za dużą aktywność w H: R vs C. Jak widać po początkowej fazie kampanii Hannibala, jednym z czynników, który przysporzył Rzymianom klęsk, było operowanie obu armii oddzielnie i nieumiejętność ich połączenia w decydującym momencie.

A patrząc na bitwę, widać ładny szyk skośny Kartagińczyków, według wzorca Epaminondasa. Ciekawe jak to działa w grze?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Niestety nie grałem, nie rozegraliśmy w kuj-pom nawet wszystkich scenariuszy z podstawki. Seria GBoH ma to do siebie, że można z niej budować scenariusze jak z klocków Lego dowolny przedmiot.

W sumie mam pomysł na nowy scenariusz, roboczo nazywa się Tyr 332 i przedstawiałby odsiecz kartagińską dla miasta obleganego przez Aleksandra Wielkiego... :)
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”