Hellenes (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: clown »

Zwrot jest niefortunny, bo chodziło mi (o ile pamiętam, bo recenzja jest dość stara) o łączoną kampanię z punktu 15.4. Oczywiście leliwa ma rację, gdyż nie ma całościowej kampanii od roku 431. Przepraszam za błąd.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Leliwa »

Czytelnik dziękuje za odpowiedź.
:)

A swoją drogą, czego żaden z moich hellenofilskich znajomych się tym nie zainteresował?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: clown »

Hmm, może dlatego, że i jedna i druga gra jest dość abstrakcyjna. W "Ateny i Spartę" grałem kiedyś z Andersem, kiedy miał konferencję historyczną w Szczecinie i gra (chyba) mu się podobała, pewnie dlatego że sprał mnie strasznie :)
Inna sprawa, że do takiego "Epic of the Pelloponesian War" tym grom daleko w sensie szczegółowości.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: adalbert »

Mam tę grę na radarze od jakiegoś czasu; swego czasu bywała w Planszostrefie za jakies 130 zika; pojawia się też na mathandlu. Także pewnie kiedyś się zaopatrzę.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Neoberger »

adalbert - lepiej wyłącz radar i kupuj bo się zniżka nie utrzyma w nieskończoność.

http://fortgier.pl/p/12/23511/hellenes- ... jenne.html
Berger
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: RAJ »

Zniżka się utrzyma, ale gra może w końcu zniknąć ze sprzedaży.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Neoberger »

RAJ - ja tu ciułam i ciułam, a ty mi chcesz nóż w portfel wbić? :cry:
Berger
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: RAJ »

Emmm, zgubiłem się....
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Neoberger »

RAJ - przestraszyłem się, że to ty chcesz zakończyć żywot gry ze zniżką na FortGier. Ale i tak nie mam na to kasy.
Berger
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: farmer »

Dorzucę swoje 3 grosze o, jednej z moich ulubionych, grze.
Posta tworzę metodą Copy'ego-Pasta - za co z góry sorry :).


Pisząc ten tekst, będę odnosił się do innych prostych-bloczkowych-gier wojennych, a w szczególności do wpisu dotyczącego Juliusa Caesara.
To oznacza, iż mam świadomość istnienia bardziej rozbudowanych, wierniejszych i dłuższych gier - nie do nich jednak porównuję Hellenów.

O Hellenach, nim wszedłem w ich posiadanie (klasycznie - poprzez rękodzieło), dla odmiany nie słyszałem nic. Tyle tylko, że kiedy już zdobyłem bloczki na grę, poczytałem porównania tej pozycji, do jej konkurencji od Columbii, tj. Athens & Sparta.


Hellenes: Kampanie Wojny Peoloponeskiej
To wojenna gra bloczkowa, której mechanika oparta jest o karty.
W odróżnieniu od "klasycznych" gier Columbii, każda z kart może zostać zagrana na 2 sposoby, na punkty operacyjne LUB jako zdarzenie.
Ta niewielka zmiana BARDZO wzbogaca grę.
Dzięki grze, możemy rozegrać jeden z czterech scenariuszy składających się na bratobójczą wojnę pomiędzy Spartą a Atenami.

Ogólne wrażenie:
Przede wszystkim, gra bardzo, ale to bardzo dobrze przedstawia realia konfliktu - od pozycji policzonej na kilka godzin rozgrywki nie można oczekiwać więcej.
Bardzo podoba mi się to, że gracz staje przed zupełnie innymi dylematami, niż w pozostałych grach bloczkowych. W mojej ocenie, nieskończenie bardziej realistycznymi.
Całość zaś, osiągnięta została kosztem, w niewielkim stopniu, bardziej złożonych zasad (instrukcja ma, bodaj, tyle samo stron, co do pozostałych prostych gier bloczkowych).

Co jest dobre
+ nowatorskie, realistyczne i bardzo trafne warunki zwycięstwa (nie chodzi o zdobycie miasta X i Y, a o osiągnięcie prestiżu pośród miast Hellady wystarczającego do rzucenia przeciwnika na kolana),
+ to trochę wynika z powyższego: trzeba się nauczyć walki w tym konflikcie. Gracz nie ma prostego celu przed sobą, typu: zdobądź miasto X a wygrasz. Uczenie się każdej ze stron, poznawanie możliwości, rozgryzanie konfliktu pozwala kilka razy odkryć grę na nowo.
Zwykle schemat wygląda zapewne tak: 1. Ateny nie mogą wygrać; 2. Ateny nie mogą przegrać; 3. Rozgrywka zbalansowana.
+ stosunkowo proste zasady ogólne, a jednak dobrze oddające realia konfliktu.
+ karty wprowadzają kilka nowych mechanizmów, dodających rozgrywce głębi taktycznej oraz realizmu historycznego (np: buntowanie się sojuszników Aten, wybitni wodzowie, wsparcie Persów, ucisk finansowy Aten nad sojusznikami etc). Ponieważ nowe elementy są wprowadzone przez karty, elementy te de facto nie komplikują zasad - wszystko, co trzeba zrobić, gracz ma rozpisane na karcie, którą zagrywa,
+ możliwość zagrania niektórych wydarzeń zależne jest od wcześniejszego zajścia innych. Spotkałem się z bezpodstawnym (i dość śmiesznym) oskarżeniem gry o zeskryptowanie... cóż, dla mnie to podejście przy tworzeniu iwentów to plus - zarówno pod kątem sensu historycznego
+ kilka nowych mechanizmów specyficznych dla konfliktu (np: blokady portów, plądrowanie prowincji przeciwnika, sztormy),
+ występują oblężenia! W dodatku, są trudne (w epoce kulejącej technologii oblężniczej, jest to bardzo mile widziana cecha),
+ oprawa graficzna. Zarówno mapa jak i bloczki są elegancko-ładne i czytelne. Jednak, tak czy inaczej, bloczki zrobiłem sobie swoje, gdyż wolę mieć na nich obrazki wojowników, zamiast znaki.
+ przyzwoite zróżnicowanie jednostek, łącznie z wydzieleniem flot oraz jednostek elitarnych,
+ ugrywalnienie mórz i flot w niespotykany w innych grach sposób. Morza stały się BARDZO ważnym elementem zmagań (zgodnie z realiami),
+ niewielka zmiana w sposobie rozgrywania bitew - jednostki mogą być zniszczone (tak, jak w pozostałych grach), ale także zmuszone do ucieczki (!). Znów, w realiach walk hoplitów, bardzo trafnie,
+ ciekawie rozwiązany sposób zimowania (wojownicy powracają do domów), co w BARDZO istotny sposób wpływa na możliwości prowadzenia kampanii przez graczy (znów, zgodnie z realiami) oraz na specyficzną dynamikę konfliktu,
+ asymetria ustawienia początkowego (standard),
+ asymetria stron (potęga morska vs potęga lądowa),
+ fajny pomysł na zaciąg nowych jednostek: semi losowy (w CR: ściśle losowy, w Cesarze: 0 losu),
+ gra daje nam 4 różne scenariusze do rozegrania (od 2, do 12 etapów),
+ gracz nie jest ograniczony (w sposób sztuczny) co do wielkości armii - a więc także co do wielkości zaangażowanych w bitwie wojsk. Na przykładzie gry Julius Caesar: bardzo trudne (praktycznie niemożliwe) jest rozegranie bitwy większej niż 4 vs 4 bloczki/legiony, podczas gdy w realiach tej wojny, bitwy toczyły się zwykle pomiędzy 2, 3 krotnie liczniejszymi siłami (11 vs 8 legionów etc).
+ gra jest najgłębszą i najwierniejszą realiom, ze wszystkich "szybkich gier bloczkowych w skali operacyjnej". Mimo zachowania prostoty i rozsądnego czasu rozgrywki, grę można śmiało określić mianem prawdziwej gry historycznej.

Co mniej mi się podobało
- zasady... tak jak w Cezarze: niby ta sama mechanika (bloczki), a jednak jest sporo zmian w odniesieniu do pozostałych gier. Na (niewielki jakby-plus) dla Hellenów przemawia to, że zmian jest na tyle dużo, a przy tym są tak sensowne, że nie ma problemu z ewentualnym mieszaniem się zasad z Hellenów do gier Columbii i z powrotem. Helleni stanowią, wyraźnie odciętą od pozostałych, całość.,
- nie jest to tak na prawdę wada, ale trochę szkoda, że nie da się rozegrać CAŁEJ wojny peloponeskiej, od początku do końca. Jednak doskonale rozumiem, dlaczego tak jest (względy historyczne: wojna została rozdzielona pokojem w Nicias, na 2 odrębne kampanie, oraz względy grywalności: całość byłaby za długa),
- najdłuższy scenariusz (12 etapów) trwa wyraźnie dłużej, od gier Columbii: około 3-4 godziny. Na szczęście, scenariuszy jest więcej.

Ocena końcowa
Gra jest świetna.
Nic bym w niej nie zmienił, nie ulepszył (no, poza grafiką na bloczkach :P).
Nie będąc w znaczący sposób bardziej skomplikowaną od innych gier z kategorii, w piękny sposób przedstawia (nie taki znów prosty) konflikt.
Ogrom możliwości, ale także ograniczeń jakie napotykają dowodzący obiema stronami, zapewnia mnóstwo zabawy i satysfakcji...
Dziwi mnie i jest mi aż przykro, że tak udana pozycja nie zdobyła sobie jakiejś szerszej sławy.
Gra w sposób idealny wpisuje się w moje wyobrażenie gry z tej kategorii.
Polecam wszystkim, którzy lubią historię (zwłaszcza starożytną) i gry wojenne.
Odradzam, oczywiście, ścisłym eurograczom.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Leliwa »

farmer pisze:
- nie jest to tak na prawdę wada, ale trochę szkoda, że nie da się rozegrać CAŁEJ wojny peloponeskiej, od początku do końca. Jednak doskonale rozumiem, dlaczego tak jest (względy historyczne: wojna została rozdzielona pokojem w Nicias, na 2 odrębne kampanie, oraz względy grywalności: całość byłaby za długa),



pozdr,
farm
Dzięki za wyczerpującą opinię. Jeden prztyczek. ;) Nawet jak się używa metody Copy-Paste'a albo Copy'ego-Pasta to wypadłoby co nieco sprawdzić. Stary Nikiasz w Elizjum dziwi się, że go zamieniono w miasto. :D
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: farmer »

Ha, biję się w pierś ;)
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Magnum-KR
Adjudant
Posty: 255
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 20:39
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Magnum-KR »

Cześć. Czy ktoś w Krakowie (lub okolicach) by zagrał? Nabyłem rzeczoną grę metodą kupna (second hand) ale przeciwnika brak... :-(
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Leliwa »

Ja egzemplarza nie mam ale dostęp do instrukcji tak i chętnie zagram.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Magnum-KR
Adjudant
Posty: 255
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 20:39
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Magnum-KR »

leliwa pisze:Ja egzemplarza nie mam ale dostęp do instrukcji tak i chętnie zagram.
Rozumiem, że masz na myśli Niepołomice. Jak mi żona podbije przepustkę to będę.

mp_stilgar - Dzięki za dzisiejszą grę :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”