Hellenes (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: farmer »

Daty słusznie :-P.

Z tym pod górkę to ocena trochę na wyrost.
Widzę, że Syrakuzy u Was szybko upadły.
To nie jest norma.
Sycylia naprawdę może zamienić się w katastrofę.
Pamiętajcie, że Sparta może tam prowadzić zaciagi, a po zerwaniu pokoju wysłać tam też swoje ekspedycje (nie trzeba tego dużo, ot tyle, by przedłużyć oblężenie - niech Atenczycy krwawia).
Szczególnie męcząca jest dla Aten jazda Syrakuz - ta powinna jak najczęściej atakować i od razu się wycofywać (mechanika ta oddaje wojnę szarpaną, w czym ten oddział jest świetny).

Tak czy inaczej, błędem jest uznanie zdobycia Syrakuzy za pewnik.
I raczej wynikiem błędu Gracza bylo zdobycie Syrakuz tak szybko.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Anders »

I wyprawa ateńska na Sycylię to lata 20-ste (bodaj 427-424), II wyprawa (ta znana) to 415-413.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: farmer »

Pisząc o 1-szej i 2-giej wyprawie miałem na myśli 2 rzuty tej konkretnej wyprawy z lat 415-413 - tj. oryginalną wyprawę z 415 i posiłki wysłane rok później pod Demostenesem.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Magnum-KR
Adjudant
Posty: 255
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 20:39
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Magnum-KR »

Farmer, czy w ramach pierwszej ekspedycji z Korkyry mogą na Sycylie popłynąć tylko te jednostki, które na karcie set-up są zaznaczone jako jednostki historycznie biorące udział w tej ekspedycji?
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: farmer »

Tak
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: farmer »

Dawno temu, podczas samorobieniu tej gry, popełniłem tłumaczenie kart :).
Bierzcie i korzystajcie! :)

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Lampka »

Mam pytanie odnośnie zasad na przykładzie kampanii sycylijskiej - dobrze rozumiem, że jak ruszę jednostki bezpośrednio z Korkyry do Syrakuz to po rzutach na burze jak się Ateńczycy spotkają z flotą Syrakuz, to w pierwszej rundzie walk nie rzucają kośćmi a w drugiej flota Syrakuz może od razu uciec do miasta za stratę prestiżu? I po desancie analogiczna sytuacja z jednostkami lądowymi - w pierwszej rundzie biją tylko armie Syrakuz a w drugiej odwrót?
I drugie pytanie - dopóki na Sycylii nie pojawi się 6 bloczków pro ateńskich zagranicznych sił to koszt każdej akcji jest podwójny. Jak się ma to do stawiania nowych jednostek? Jeśli w wylosowanych bloczkach będzie jakiś do postawienia na Sycyli to muszę punkt dopłacić?

Pozdrawiam,
Lampka

PS. Ma ktoś przetłumaczoną instrukcję na język polski?
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: farmer »

Po kolei:
1a. atakujący w bitwie morskiej traci możliwość ataku tylko, jeśli wpłynął na akwen z wrogiem przez cieśninę (podwójna granica).
W podanym przez Ciebie przykładzie tak nie jest - czyli Ateńczycy walczą normalnie, odpiwerszej rundy.

1b. Podczas desantu faktycznie w pierwszej rundzie desantujący nie atakują, zaś obrońcy w drugiej rundzie mogą się wycofać do miasta.
Z tej przyczyny desant bezpośrednio pod Syrakuzami nie jest zbyt dobrym pomysłem.

2. To nie tak - pomieszałeś 2 ograniczenia (co nie jest niczym dziwnym, bo są one podane w sposób ciężkostrawny):
* NEUTRALNA SYCYLIA: akcje na SYCYLII kosztują 2 PO, zaś Plądrowanie nie przynosi PRESTIŻU, chyba że, na początku tury Aten, na Sycylii jest min 1 nie-Sycylijski pro-Ateński bloczek.
* PRACE PUBLICZNE: Ateny tracą 1 PO / karta, chyba że, na początku tury Aten, na Sycylii jest min 6 nie-Sycylijskich pro-Ateńskich bloczków


A wracając do pytania o podwójne akcje - to tak, w podanym przez Ciebie przykładzie, wystawienie bloczka na Sycylii kosztuje 2 PO. Symbolizuje to fakt, że przed lądowaniem Ateńczyków Sycylia była neutralna i pokojowa - nie miała powodu do zbrojenia się. Ten przepis ma zniechęcić Graczy do inwestowania w zbrojenia na wyspie, dopóki nie zawita tam wojna.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Lampka »

Rozumiem, nie wiem czemu uznałem, że w tym przepisie z cieśninami chodzi o te grube granice. Nie zwróciłem uwagi, że chodzi o cieśninę. Czyli jak wylosuje jednostkę z Syrakuz to muszę drugą akcję dopłacić by ją postawić?

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź na poprzednie pytania :)

Pozdrawiam, Lampka
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 listopada 2020, 15:56 przez Lampka, łącznie zmieniany 1 raz.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: farmer »

Z losowaniem bloczków odpowiedź brzmi i "tak i nie".
Dawno nie grałem, ale na ile pamietam, gdy wybierasz akcję zaciągu losujesz z puli 3 bloczki, po czym wystawiasz na planszę 1 z nich.
Tak więc, jesli wylosujesz bloczek Syrakuz, to po prostu go nie zaciągaj (aby nie marnować akcji).
No a jeśli wylosujesz 3 bloczki Syrakuz... cóż, dopłacasz akcję (jeśli Cię stać) lub tracisz akcję wykorzystaną na zaciąg (gdy nie jesteś w stanie zaciągnąć żadnego wylosowanego bloczka).

PS
To bardzo dobra gra jest :)

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Hellenes (GMT)

Post autor: Lampka »

Rozumiem, dzięki za odpowiedź. Wygląda mi na taką, tylko muszę zasady sobie przetrawić :)

Pozdrawiam, Lampka.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”