Field Commander - Alexander the Great

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
redy
Caporal
Posty: 67
Rejestracja: czwartek, 29 stycznia 2009, 22:08
Lokalizacja: Olsztyn

Field Commander - Alexander the Great

Post autor: redy »

Ostatnimi czasy usilnie szukam dla siebie odpowiedniej gry jednosobowej. Ponieważ gry takie nie należą do najtańszych, tak też moje poszukiwania są żmudne w celu wyłonienia pewniaka, z którego będę zadowolony. Natrafiłem na ten tytuł, dostępny również w Polsce, a ponieważ nie znalazłem wątku z nim związanego, pozwolę sobie taki założyć.

Gra zaintrygowała mnie przede wszystkim 4 mapami które zawiera pudełko. Ktoś próbował samotnie dorównać wyczynom Aleksandra? Proszę o recenzję. :cool:
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa »

Ja mam poprzednia grę, Field Commander: Rommel (niewiele się różni od Alexandra) i jestem zadowolony.

Mechanika szybka i przyjemna.

Nie da się w to pykać latami, ale od czasu do czasu można fajnie zagrać.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Field Commander - Alexander the Great

Post autor: Indar »

Ktoś grywa w Alexandra?
Leży na półce i czeka na swoją kolej - zastanawiam się jak gra broni się w 2016 roku :) W porównaniu do reszty gier z rodziny Alexander jest najłatwiejszy?
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
krzysztofm
Caporal
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2012, 01:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Field Commander - Alexander the Great

Post autor: krzysztofm »

Gra jest bardzo dobra tylko trzeba zagrać we wszystkie połączone kampanie na odpowiednio podwyższonym poziomie trudności żeby mieć wysoki poziom Immortality Points:

W kampanii Granicus dla utrudnienia wziąć jako doradcę Kalistenesa dla podniesienia punktów chwały, zamiast oczywistego z początku wyboru Parmeniona (-3 enemy battle plans), wybrać wszystkie opcje dodatkowe, 4 prowincje govern zamiast raze, 1 unspent glory i można wyciągnąć victory point adjustment +32 vp, turn of victory fall 334 pne plus 32vp dają 92 immortality points.

Oczywiście brać wszystkie możliwe proroctwa np. Ilium - raze an area till spring 334 pne

W kampanii Issus budować 2 miasta (Issus, Sidon) 5 provines govern (Side, Ancyra, Tarsos, Issos, Sidon),
zrobić 6 unspent glory,
Wyciągnąć Aleksandra na A4, zabrać 2 siege engines, Companion, Heavy Cavalry, Hypaspistai, 2 Phalanx)
Jako Insights - Bucephalus i Courtesans.
W Gordion miałem proroctwo- discard 1 advisor till early fall 333- oddaliłem Aristandera.
W issos 67 Vp co dało następne 136 immortality points.

Kampania Tyr na opcjach Fireship, Gaza defences trochę trudna ale dała 1 City Gaza, 2 provices govern, 4 unspent Glory,
15 punktów za zbudowanie mola.
aleksandra można wciągnąć na A6, brać Archers, 2 Light cavalry, heavy cavalry, companions, infantry, hypaspistai, 2 phalanxy.
Proroctwo w Tyrze- Pray to the Winds- discard 5 Gold till september 332 pne.
Na Tyrze miałem 156 Immortality Points.

Dalej Gaugamela Campaign- opcje Harsh desert, Treasurer Harpalos, Eclipse, Sagdiana Uprising.
zbudować 2 City w gaugamela i indus. Na gaugamelę zagrać Trap, na Taxila- courtesans, na Hydaspes zagrać Anticipation, wziąć Proroctwa na Hecatomptylos i Persepolis, wyciągnąć Aleksandra na A8, skończyć kampanię na summer 327.
Miąłem 158 immortality points dodatkowo 80 za Alexandra na A8.

razem mój Aleksander miał 622 Immortality points i był remembered przez 4 tys. lat.
zabrakło mi 8 punktów do najwyższego wyniku remembered przez 5 tys. lat.
GRAĆ, GRAĆ, GRAĆ!!!!
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Field Commander - Alexander the Great

Post autor: Neoberger »

krzysztofm - potrafisz zachęcić. Muszę odkurzyć pudło.
Najlepsza gra z serii, IMHO.
Berger
pkajak
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 13 lipca 2015, 14:08

Re: Field Commander - Alexander the Great

Post autor: pkajak »

Kolejne odkopanie tematu po dłuższym czasie.

Zapraszam na najnowszy odcinek audycji Gra warta świeczki poświęcony grze Field Commander: Alexander.
Field Commander: Alexander to jednoosobowa gra wojenna, o podbojach Aleksandra Macedońskiego w starożytnym świecie. W czasie rozgrywki gracz postara się wcielić w jednego z najwybitniejszych strategów wszech czasów, aby powtórzyć serię epickich zwycięstw. Gra przedstawia temat w ujęciu strategicznym zarówno jeśli chodzi o skalę kampanii, jak i sposób rozgrywania poszczególnych bitew, co nie przeszkadza w dostrzeżeniu wielu historycznych nawiązań zawartych w mechanice. Odtworzenie trwającej 15 lat serii zwycięstw Aleksandera Wielkiego nie będzie prostym zadaniem, tym bardziej, że gra postawi nas przed wieloma trudnymi wyborami. Z jakich typów jednostek najlepiej zbudować potężną armię? Czy podbite ziemie lepiej splądrować czy może pozostawić w stanie nienaruszonym? Którzy z przyjaciół okażą się najskuteczniejszymi doradcami? I wreszcie czy uda się wypełnić przepowiednie i potwierdzić, że w żyłach Aleksandra płynie krew samego Zeusa? To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w grze Field Commander: Alexander.
https://grawartaswieczki.files.wordpres ... .jpg?w=800
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Field Commander - Alexander the Great

Post autor: mk20336 »

Field Commander Alexander – kampanie Tyr i Gaugamela

Dosyć późno przeze mnie odkryta gra Field Commander Alexander sprawia mi naprawdę dużo przyjemności. Dzisiaj bogato okraszona zdjęciami relacja z kampanii Tyr i Gaugamela. Miłej lektury!

LINK: Field Commander Alexander – Tyre and Gaugamela campaigns

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Field Commander - Alexander the Great

Post autor: Raleen »

Nie jestem fanem grania solo, ale zaciekawiło mnie bardzo oblężenie Tyru. Tym bardziej, że nie wiem czy są jakieś inne gry o tym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Field Commander - Alexander the Great

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze: czwartek, 3 lutego 2022, 21:54 Nie jestem fanem grania solo, ale zaciekawiło mnie bardzo oblężenie Tyru. Tym bardziej, że nie wiem czy są jakieś inne gry o tym.
Są. SPI wydało w serii Art of Siege i wszystkie materiały i moduł Vassal jest dostępny On-line.
Jest też inna gra, którą posiadam. https://boardgamegeek.com/boardgame/9339/alexander-tyre
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Field Commander - Alexander the Great

Post autor: mk20336 »

Raleen pisze: czwartek, 3 lutego 2022, 21:54 Nie jestem fanem grania solo, ale zaciekawiło mnie bardzo oblężenie Tyru. Tym bardziej, że nie wiem czy są jakieś inne gry o tym.
To fakt, ja innej gry o tej tematyce nie znałem. Jest to jednak dosyć specyficzny teatr działań.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”