Pax Romana (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Sergent-Major
Posty: 172
Rejestracja: środa, 26 kwietnia 2006, 09:13
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: Wallenstein »

Wojpajek pisze:Brat podniósł miecz na brata.
To dobre :D W kontekście uczestników rozgrywki oczywiście.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

No i koniec gry :/
Tak to jest jak się gra z młodym zbuntowanym byczkiem Fernando :/
CO się wydażyło. W drugim etapie: 275 - 250 r.p.n.e....
Rzym dalej wegetował. Zaatakowany jednocześnie przez Kartaginę i Grecję, zdołał się obronić. Stracił przy tym wszystkie jednostki. Legiony poszły do grobu, ale terytorium pozostało prawie wolne od wroga. Grecy powracając do Bruttium potopili się na morzu :)
Jednocześnie Grecja prowadziła bardzo zaciętą wojnę w Azji Mniejszej. Odparała atak Waschodu. Podbijała nowe prowincje. JEdnocześnie wschód, porzucił ideę jednoczenia Azji Mniejszej i ruszył północnymi wybrzeżami Afryki to Kartaginy. TU gra się urwała. Brat dowodzący wschodem uparł się, że też może decydować o kupowaniu wojska dla Kartaginy mimo, że ją atakował. Nie doszliśmy do porozumienia... gra została przerwana :/ A szkoda bo potęga Rzymu własnie poraz pierwszy od 50 lat mogła świętować wywalczenie wolności dla Środkowej i Północnej Italii :/
Wnioski: gra jest bardzo dynamiczna. Jest prosta- mimo, że zasad jest sporo wszystko jest zamieszczone na tabelkach. Jest też tabelka ze stosunkiem siły oraz stratami procenotwymi, tak by nie trzeba było przeliczać strat w walce na kalkulatorze :) Gra jest także długa... ok. jednej-do półtorej godziny na etap:/
MImo przeciwności losu, że żadko jestem w domu, mimo że za bardzo nie mam szansy zagrać w pełnym składzie (na jednego nie można liczyć ) grę i tak polecam. Jest conajmniej dobra. Wszystko w niej jest czytelne. Za dwa tygodnie dam AAR z gry kampanijnej w dwie osoby :) W Play book-u podano, że gra działa conajmniej dobrze przy takiej ilości graczy. Rzym gra w sojuszu ze Wschodem, Kartagina jest razem z Grecją. Dochodzi do zupełnie nowych działań na planszy.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Fajny AAR :D
Temat mnie bardzo interesuje, więc czekam na kolejny.
Walka z Pyrrusem jest bardzo ryzykowna dla Rzymu. Czasami lepiej go przeczekać (w końcu zniknie na koniec etapu), fortyfikując Rzym i próbować coś urwać na północy (do czego z reguły nie trzeba wielkich sił, a szturmując miasto Pyrrus nie jest już tak groźny jak w polu). A najlepiej przekonać Greka, że prawdziwe niebezpieczeństwo to mu grozi na wschodzie i niech go tam wyśle (ale o to nie jest łatwo).
Choć w twojej sytuacji - mając na przeciw siebie Greków (z Pyrrusem) i Kartagińczyków i tak niewiele by dało się zrobić.
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

A jak tam inni? Macie już grę?
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Dopłynęła dzisiaj rano :D
I zapowiada się naprawdę ciekawie... - jak tylko ją rozpracujemy i zagramy, to dam znać.
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: polo »

No i jak wrażenia ?

Sam się też zastanawiam nad tą grą.
Biorąc pod uwagę sporą liczbę gier pbm na ACTsie chyba jest dosyć dobrze odbierana.

Może i tu by się zebrała 4 osobowa ekipa chętna na partyjkę pbm.
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Rzeczywiście, na BGG ona ma dobre opinia, nawet lepsze niż jakiś czas temu.
Byłem bardzo sceptyczny swego czasu, ale teraz coraz bardziej mnie interesuje.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Swego czasu miałem na nią wielki apetyt ze względu na aspekt "gospodarczy". Lubię gry, gdzie można oprócz walki coś zbudować... Tu zaś tylko miasta i miasteczka, więc przeżyłem drobne rozczarowanie.

Z drugiej jednak strony, widziałem już gry, gdzie Grecy podbijali Italię i bronili się zaciekle w Azji Mniejszej przed armiami Wschodu... Radość niemała.

Jeśli będziecie opowiadać o swoich rozgrywkach, nie popełniajcie mojego błędu i zróbcie kilka zdjęć :)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Zagrałem niedawno początek gry. Zrobiła na mnie dobre wrażenie, mimo że jest w niej sporo do roboty dla gracza.
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Post autor: Mariusz »

Mam pytanie jako nowy zainteresowany tematem, jak przedstawiają się zasady? Tzn. jak są napisane i czy nie ma błędów?
Alea iacta est.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

I owszem :D
Do tego mimo swojej objętości (40 stron + 36 playbooka) instrukcja jest łatwa w odbiorze, klarownie napisana i nie sprawia większych problemów. W sumie to pojawiła nam się na razie jedna wątpliwośc, ale na Consimie powinna być odpowiedź.
Dyplomacja w wersji "zaawansowanej" też jest niezła - nie ma żadnych reguł :lol: , a sojusze mogą się zmieniać z każdą kolejną aktywacją.

W sumie to po kilkukrotnym rozegraniu i wdrożeniu się graczy, przy zachowaniu w miarę dyscypliny czasowej, gra w pełny scenariusz jest do zrobienia w ciągu jednego dnia (szacunkowo do 12-14 godzin), ewentualnie, jak wszyscy gracze mają taką możliwość, w ciągu weekendu, z nieco luźniejszym podejściem do czasu.

Generalnie mam wrażenie, że całkiem dobrze zainwestowałem wydaną kasę, a gra oferuje naprawdę mnóstwo możliwości.
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: polo »

No to widzę , że pomimo wcześniejszej krytyki gra powoli zbiera pozytywne opinie.

W sumie prawie cały nakład jest już prawe sprzedany, co też jest wymowne. No i do tego spora liczba gier granych na ACTS.
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Post autor: WP »

Jako uczestnik testowej rozgrywki z Darthem potwierdzam opinię kolegów. Fajna gierka, duży potencjał. Podejrzewam że jak dobrze opanujemy zasady to będzie się działo. :D
si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Szkoda tylko, że grywacie gdzieś w głuszy. :wink:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ano, choć jak na głuszę, wieści dobrze dochodzą ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”