Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 17 stycznia 2018, 13:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Assyrian Wars (UG)
PostNapisane: środa, 4 maja 2016, 11:27 
Carabinier

W długi weekend zagraliśmy w AW na 4 osoby i gra przebiegła bardzo sprawnie - 5 godzin i koniec starcia. Elam w imponującym stylu przegonił pozostałe mocarstwa (drugi był Egipt, którym w wariancie 4 osobowym gra ten sam gracz) i wypełnił warunki zwycięstwa. Na konwent to raczej trudny tytuł, ale jak się ktoś zdobędzie na wysiłek i ogranie jego zasady to satysfakcja z gry jest olbrzymia.

PostNapisane: piątek, 17 czerwca 2016, 22:45 
Sergent

Znowu zagraliśmy w Asyrię, przy czym "zagraliśmy" to pewna przesada. Od pewnego momentu przestało być problemem, czy popełniasz błąd czy nie. Po prostu jesteś statystą na imprezie asyryjczyka. Eryk_Rzeźnik...

PostNapisane: piątek, 17 czerwca 2016, 22:48 
Général de Brigade

Można by przytargać obudowę od starego telewizora i poprzez nią, jako nie-Asyryjczyk, oglądać działania na planszy jak film.
Ale jednak ważne w czyich rękach znajdzie się karta zdrady najemników bo w obu ostatnich rozgrywkach gdzie Assyria dominowała absolutnie to Asyria ta kartę miała.

PostNapisane: sobota, 18 czerwca 2016, 00:10 
Sergent

Niom, wydaje się, że jeśli Asyria realizuje dobrą strategię, to jedynie dobra konfiguracja kart jest w stanie jej przeszkodzić, czy może raczej utrudnić. Niestety nie dane nam było :)

PostNapisane: sobota, 18 czerwca 2016, 07:54 
Général de Brigade

Czyli można zorientować się w trakcie 1 tury czy jest sens dalej grać. Jeśli nie to zaczynać ponownie by nie tracić czasu.

PostNapisane: sobota, 18 czerwca 2016, 09:24 
Carabinier

Jak dotąd gra się kończyła w I turze, więc na pewno orientowaliśmy się, kto jest zwycięzcą ;)

Podejrzewam, że chodziło Tobie o 1 rundę impulsów, a w takim przypadku się nie zgodzę. W granym przeze mnie debiucie po 1 rundzie impulsów Asyryjska armia nawet nie zbliża się do swoich głównych przeciwników, a jeśli babilońsko-elamicka koalicja nie będzie próbowała ofensywy kluczowa bitwa odbywa się dopiero w 3 rundzie impulsów, o ile oczywiście sojusznikom nie uda się wycofać do twierdzy. Jeśli zaś uda się schować wojsko do Babilonu, droga Asyrii do zwycięstwa wcale nie jest taka prosta.

Asyria ma bardzo silną pozycję początkową i jak ktoś ma pomysł jak nią grać to może wejść w konflikt z każdym z pozostałych mocarstw (w przypadku Egiptu za pośrednictwem wasala). Wydaje mi się jednak, że totalną dominację jaką mieliśmy w ostatnich dwóch grach da się ograniczyć. Wymaga to jednak dość dobrej koordynacji działań pozostałych mocarstw i odpowiedniego tempa wyprowadzania ataków. Mam kilka pomysłów na grę przeciw Asyrii (kluczowa rola Elamu i Egiptu) i chętnie zaprezentuję je kiedyś, jeśli wrócimy do tej gry.

Na dowód, że przynajmniej teoretycznie Asyria (A) powinna mieć kłopoty w starciu z połączonym potencjałem innych mocarstw (M) małe zestawienie opierające się na początkowym ustawieniu na planszy:

Liczba najemników: A - 8, M -16
Łączna liczba kart: A - 11, M - 24
Eco: A - 15, M -24 (dla Asyrii przyjąłem, że tylko jedno z mniejszych państwa odmówi płacenia trybutu)
Akcje dyplomatyczne: A - 2, M - 4

W zestawieniu tym nie uwzględniłem mniejszych państw, a dwa z nich na początku gry są w sojuszu z koalicją antyasyryjską. Wydaje się więc, że odpowiednio wykorzystując posiadane zasoby, przy względnie równomiernej sile wylosowanych kart, można próbować zatrzymać imperium Króla Świata. Co nie zmienia jednak mojego poglądu, że początkowo Asyria ma zdecydowanie najlepszą pozycję i duże szanse na zwycięstwo po I turze.

PostNapisane: sobota, 18 czerwca 2016, 09:55 
Général de Brigade

Chodziło mi że można w połowie tury a nawet wcześniej, po 3 rundach, zorientować się co do wyniku na automatyczne zwycięstwo Asyrii.

PostNapisane: sobota, 18 czerwca 2016, 10:38 
Adjudant Commandant

Gra była wspaniała. Mimo, że przez cały czas siedziałem jako kibic.
Na początek muszę podkreślić, że gra opowiada o niesamowitej epoce, wzroście i upadku Assyrii, wspaniałych królach, wielkich kampaniach - w sposób absolutnie prymitywny.
Autor zerżnął przepisy z Napoleonic Wars, dodał sporo smaczków, zamieszał chochlą nie dbając o nic i wyszła potencjalnie ciekawa gra z tragicznym interfejsem, mnóstwem szczególików nie dookreślonych w przepisach i niedopuszczalnie długim czasem gry (etap to 5 godzin zazwyczaj).
Ale najgorsze jest to, że wielu graczy przez część gry nie ma co robić.
Autor skoro rżnął ile się da i bez zastanowienia z NW czy HIS - zrobił grę kilkuosobową. Nie odważył się zrobić gry dwu- trzyosobowej. Z jednej strony źle, bo gracze nie mają nic do roboty, poza Asyryjczykiem. Z drugiej strony dobrze, bo wieloosobowa gromadka wrogów Assyrii to dodatkowy bonus, powodujący, że wyliczenia Eryka można dać gołębiom na wyścielenie gniazda. :D
Gdyby AW miało przepisy napisane jak te do Genesis, lekkość całości jak For the People, byłby to hicior. A tak jest to gra jednego, dwóch etapów. Maksymalnie grałem chyba z 3, a to tylko dlatego, że Assyryjczyk nie znał przepisów.

Wracając do piątkowej rozgrywki. Postanowiłem zagrać Medami, naiwnie sadząc, że poczekam aż się wszyscy poszarpią, a wtedy wjadę i wszystkich ustawię pod ścianą.
Już przy rozkładaniu gry Marek zaczął chichotać, że nie będę miał co robić i że jakieś masło ze mnie zostanie na ścianie.
Spojrzałem w oczy Assyryjczyka i już wiedziałem. Szybko zapłaciłem trybut niszcząc zamiar usunięcia Medów z planszy w pierwszym Etapie.
Przez to nie miałem nic do roboty poza zabawą z Persami (nie udało mi się ich poskromić przez Assyryjski Korpus Interwencyjny).

Na planszy działy się rzeczy niebywałe. Koalicja wróżbitów z Babilonu z pastuchami z Elamu weszła do Assyrii dzięki czemu Sargon miał ułatwione zadanie i zanihilował połączoną Armię Demokratyczną.
Potem było tylko lepiej. Miasta padały jedno po drugim. Babilonia upadła. Elam został splądrowany. W Gazie wylądował korpus fenicki wiążąc Egipcjan.
Jedynie Urartu dokonywało cudów bohaterstwa, ale był to tylko kwiatek do kożucha.
Uderzenia, ruchy i działania Assyrii były precyzyjne, dokładne i przemyślane. Eryk szedł na rekord VP. :)

Właściwie od 3 Impulsu wszystko było jasne.

Świetny pokaz umiejętności, wyzyskiwania możliwości wynikających z przepisów, siły armii assyryjskiej, położenia środkowego itp.
Szkoda tylko, że gra jest tak kanciasta, że potem bolą dłonie.

P.S. Kubki Sylwka były nieocenione.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]