Total War: Rome (PSC)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Total War: Rome (PSC)

Post autor: HoLi »

Takie coś się szykuje na przyszły rok. Na pewno gratka dla fanów serii :) .

Obrazek

:arrow: Link do BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/344 ... board-game

:arrow: Dla zainteresowanych tutaj trochę więcej informacji o samej grze:
https://www.wargamer.com/rome-total-war-board-game
https://www.pscgames.co.uk/news

Ja osobiście jestem bardzo ciekawy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 grudnia 2021, 10:29 przez HoLi, łącznie zmieniany 4 razy.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Total War: ROME

Post autor: Raleen »

Tak patrząc, widać, że będzie z tego najprawdopodobniej duży, spektakularny produkt crowdfundingowy, ze wszystkimi typowymi cechami takich produktów (generalnie nastawienie na efekt wizualny, ważna rola plastikowych figurek), czerpiący z popularności gry komputerowej. Zasady raczej będą mniej ważne... Od strony wizualnej plansza jak na tego typu produkcje powiedziałbym, że nie jest zbyt spektakularna. Oczywiście ogólnie czytelna, ale graficznie, chyba można by więcej oczekiwać.

Co do szczegółów, rzucił mi się w oczy księżyc jako symbol Kartaginy? Nie siedzę jakoś bardzo w antyku, ale to pasuje? Jak go widzę, mam skojarzenia z muzułmanami i islamem. Z kolei na północy są prowincje Silesia i Sarmatia, okupowane przez Rzym. Kto wie, może starano się w ten sposób docenić potencjał naszego rodzimego wargamingu i ogólnie wargamingu w naszej części Europy :D .

Producentem z tego co widzę jest firma figurkowa, co też stanowi pewne wskazanie czego można się spodziewać jeśli chodzi o mechanikę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: HoLi »

Z tego co się orientuję to armie i floty mają się składać z talii kart i każda jednostka (jej karta) ma mieć uwzględnione swoje charakterystyczne zdolności oraz uwzględniony jest wpływ terenu, na którym toczy się walka. Figurka na planszy ma reprezentować całą armię, a sama armia to karty w jej składzie. Wydaje mi się że u góry zdjęcia widać armie: to te figurki z kartami pod nimi. Tutaj coś o walce jest napisane: https://www.pscgames.co.uk/news/total-w ... ies-part-3

Co do planszy to w sumie ciągle prototyp więc finalnie kto wie jak będzie wyglądać. Jak ruszy kampania to myślę, że znajdą się ludzie, którzy na pewne kwiatki zwrócą uwagę (mam taką nadzieję).

Z tą Kartaginą to nie wiem, gra ma obejmować okres od 250 p.n.e. do 50 p.n.e. i może to było przyczyną, że nie jest uwzględniony symbol Kartaginy, tylko bardziej to, że to były obszary muzułmańskie? Nie mam pojęcia :) .

Pozdrawiam

PS: Z tego co zauważyłem to na planszetkach graczy są numery armii od 1-5 i figurki reprezentujące armie mają też przydzielone takie same numerki. Więc figurka śmiga po planszy, a samą armię (karty) trzyma się przy planszetce gracza przy odpowiadającemu figurce numerze.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: Raleen »

Co do planszy masz rację, jak na końcową wersję przeznaczoną do wystawienia w ramach kickstartera zdecydowanie za słabo to wygląda graficznie, więc na pewno zrobią inną.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: Teufel »

Ta ma być lekka gra a nie tytuł rodem z systemu Ancient world z GMT czy IR2. Tylko żałuję, że będą karty zamiast figurek i fajnej mapy do starć. Nawet nich to kosztuje 600-700zl. HoLi gdzie można więcej zdjęć gry zobaczyć?
Legiony i ja mamy się dobrze.
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: HoLi »

Teufel pisze: niedziela, 12 grudnia 2021, 16:58 Ta ma być lekka gra a nie tytuł rodem z systemu Ancient world z GMT czy IR2. Tylko żałuję, że będą karty zamiast figurek i fajnej mapy do starć. Nawet nich to kosztuje 600-700zl. HoLi gdzie można więcej zdjęć gry zobaczyć?
Co do zdjęć to póki co znalazłem te dwie stronki o grze, które podałem w pierwszym poście i chyba za wiele zdjęć tam nie ma, tylko głównie jak mniej więcej ma wyglądać rozgrywka (co do momentu samej kampanii też z pewnością może ulec jakimś większym lub mniejszym zmianom). By trzeba było poszperać w necie, może znajdzie się coś więcej :) .

Jakieś pole bitwy mam być ponoć, chyba coś w ten deseń: https://www.pscgames.co.uk/news/total-w ... ies-part-2

Gracze mają mieć ponoć wybór, albo rozgrywasz taką pełną bitwę na polu bitwy, albo skróconą wersję (coś jak w samej komputerowej wersji gdzie mogłeś z automatu rozstrzygnąć bitwę albo wejść w tryb RTS'a).

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: Neoberger »

Znaki Kartaginy były na wczesnych mapach takie jak znak Tanit.
Ale ostatnio zmienili na półksiężyc.
Dziwne.
Dla przypomnienia. Te obszary w całym czasie trwania gry nie były muzułmańskie z oczywistej przyczyny.
Kupi się to się wszystko zobaczy. :-D
Berger
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Total War: ROME

Post autor: farmer »

Raleen pisze: niedziela, 12 grudnia 2021, 09:01 Co do szczegółów, rzucił mi się w oczy księżyc jako symbol Kartaginy? Nie siedzę jakoś bardzo w antyku, ale to pasuje?
Symbol jest zywcem wzięty z wersji komputerowej.

Historycznie, w miare pasuje - nie ma tu jednego słusznego symbolu.
Dobra byłaby:
palma, koń, palma + koń, Tanit, Tanit + księżyc czy właśnie sam księżyc a nawet pegaz czy słoń...
Najbardziej charakterystyczne są w mojej ocenie Tanit oraz palma + koń, choć to i tak zależy od okresu a nawet miejsca.
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: HoLi »

Tutaj od 5:30 minuty co nieco o gierce:
https://www.youtube.com/watch?v=EVjQN1U ... bleTopLIVE

Co ciekawe gra ma być od 1-4 graczy.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: HoLi »

Tak się prezentuje plansza na dzień dzisiejszy:
Obrazek


A tak karty jednostek:
Obrazek

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: Raleen »

Graficznie zyskała w porównaniu z pierwowzorem, chociaż też jakoś bez szału jeśli chodzi o planszę.

Za to nasza swojska Silesia z tego co widzę trzyma się dobrze :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: HoLi »

Raleen pisze: środa, 5 stycznia 2022, 19:57 Graficznie zyskała w porównaniu z pierwowzorem, chociaż też jakoś bez szału jeśli chodzi o planszę.

Za to nasza swojska Silesia z tego co widzę trzyma się dobrze :)
Straciliśmy Sarmatię ! :D

To już oryginalna mapa kampanii z gry komputerowej jako tło z naniesioną ikonografią byłaby sto razy lepsza moim zdaniem:
Spoiler
Show
Obrazek
Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: Raleen »

Sarmatia też jest, ale jako osobna prowincja :)

Może i trochę lepsza ta grafika z komputerówki, chociaż też nie mój ideał...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
HoLi
Sous-lieutenant
Posty: 464
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 22:08
Has thanked: 105 times
Been thanked: 166 times

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: HoLi »

Raleen pisze: środa, 5 stycznia 2022, 20:29 Sarmatia też jest, ale jako osobna prowincja :)

Może i trochę lepsza ta grafika z komputerówki, chociaż też nie mój ideał...
Rzeczywiście nie dojrzałem wcześniej Sarmatii, teraz widzę :) .

Są utyskiwania na tą obecną planszę więc jest spora szansa, że ją zmienią. Oby tak było.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Total War: Rome (PSC)

Post autor: Raleen »

Jeśli to ma być pod kickstarter i obecne trendy graficzne, że tak powiem, to wydaje mi się, że będą musieli popracować ;)

Na typową grę wojenną by wystarczyło jakoś tam...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”