Kłuszyn 1610

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Wojo
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 12:32
Lokalizacja: Londinium

Kłuszyn 1610

Post autor: Wojo »

Wątek wydzielony z:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 81#p225081

Testy zakonczone sukcesem, jednak w ich czasie pokazalo sie pare niedogdnosci regul Wiednia. Niedogodnosci wynikaja ze sposobu wykorzystania czasu, w czasie 30 minut tury jednostka moze wiele uczynic, wiecej niz na to pozwalaja reguly. Strefa kontroli, 250 metrowa wielkosc pola jest wystarczajaca zeby ja pominac w ogole.

Wprowadzilem wiele zmian i poprawdzie stworzylem nowe reguly, ktore wykorzystam w systemie XVIIw. Wkrotce zamieszcze owe reguly na forum do kolejnych testow, dla chetnych.

PS. Prace nad gra Kluszyn 1610 ruszyly i mam wiekszosc elementow gotowych. Skala gry bedzie 100m pole, okolo 12min tura, piechota 80-180 ludzi, kawaleria 80 - 220 (400 dla jazdy pomiestnej). Reguly - XVIIw, uwzgledniajace ukierunkowanie jednostek.

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [Wiedeń 1683] Uzupełnienia

Post autor: Raleen »

Jak do Kłuszyna to podejrzewam, że jeśli chodzi o zmiany, będzie ich jeszcze wiele. Po prostu gra "Wiedeń 1683" stworzona została dla większych bitew, w większej skali. I w tej skali ukierunkowanie nie jest konieczne. Natomiast dla bitwy, gdzie jednostki prawdopodobnie należałoby zrobić na poziomie chorągwi, muszą być inne rozwiązania - bliższe tego co jest w "Kircholmie 1605".

Od strony historycznej, mogę natomiast polecić do tej bitwy książki Radosława Sikory. Są tam nowe dane, nieco odmienne od tego, co bywało w starszej literaturze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Wiedeń 1683] Uzupełnienia

Post autor: kadrinazi »

Raleen pisze:
Od strony historycznej, mogę natomiast polecić do tej bitwy książki Radosława Sikory. Są tam nowe dane, nieco odmienne od tego, co bywało w starszej literaturze.
Okazuje się, że są jeszcze nowsze ustalenia dotyczące Szwedów w tej bitwie, acz nie znalazły się w książce Radka :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Wojo
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 12:32
Lokalizacja: Londinium

Re: [Wiedeń 1683] Uzupełnienia

Post autor: Wojo »

Witam!
Raleen pisze:Od strony historycznej, mogę natomiast polecić do tej bitwy książki Radosława Sikory. Są tam nowe dane, nieco odmienne od tego, co bywało w starszej literaturze.
Wszelkie dane do stworzenia tej bitwy mam właśnie z książki Radosława Sikory "Niezwykle bitwy i szarże husarii". Niestety napotkałem problem z określeniem liczebności i ilości chorągwi Moskali. Po konsultacji z autorem książki ustaliłem że najlepszym źródłem do przybliżonego określenia ich liczby jest miedzioryt przedstawiający tą bitwę, na bazie którego miedzy innymi, autor stworzył swoja mapę:
Obrazek
Raleen pisze:Jak do Kłuszyna to podejrzewam, że jeśli chodzi o zmiany, będzie ich jeszcze wiele. Po prostu gra "Wiedeń 1683" stworzona została dla większych bitew, w większej skali. I w tej skali ukierunkowanie nie jest konieczne. Natomiast dla bitwy, gdzie jednostki prawdopodobnie należałoby zrobić na poziomie chorągwi, muszą być inne rozwiązania - bliższe tego co jest w "Kircholmie 1605".
System XVIIw można będzie skalować, właśnie nabyłem kopie "Kircholm 1605" (hurra!), żeby porównać to co stworzyłem.
kadrinazi pisze:Okazuje się, że są jeszcze nowsze ustalenia dotyczące Szwedów w tej bitwie, acz nie znalazły się w książce Radka
Ja dalej jestem przekonany że ze Szwedów był tam tylko De la Gardie z pocztem jako głównodowodzący wojsk zachodnich. Gdzie mógłbym poczytać o tych najnowszych ustaleniach?

Chyba zaczynamy nowy temat.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: Raleen »

Pisałeś, że masz kontakt z autorem, więc pewnie już orientujesz się w temacie, ale jakby co wspomnę, że poza tą książką, którą podałeś, napisał on jeszcze książkę "Kłuszyn 1610", swego czasu recenzowałem u nas na portalu:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

Tam pewnie o samej bitwie będzie więcej.

A kadrinazi ma zapewne na myśli swoją publikację, która ma się ukazać w niedługim czasie (miejmy nadzieję ;)).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: [Wiedeń 1683] Uzupełnienia

Post autor: Fromhold »

Wojo pisze: Ja dalej jestem przekonany że ze Szwedów był tam tylko De la Gardie z pocztem jako głównodowodzący wojsk zachodnich. Gdzie mógłbym poczytać o tych najnowszych ustaleniach?
Skąd to przeświadczenie ? To gruba pomyłka. Sztych z bitwą p. Kłuszynem nie jest doskonałym źródłem do ustalenia liczebności wojsk. Źródła szwedzkie z tego okresu, podają informacje na temat stanu kontyngentu szwedzkiego w bitwie.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Wojo
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 12:32
Lokalizacja: Londinium

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: Wojo »

Fromhold pisze:Skąd to przeświadczenie ? To gruba pomyłka. Sztych z bitwą p. Kłuszynem nie jest doskonałym źródłem do ustalenia liczebności wojsk. Źródła szwedzkie z tego okresu, podają informacje na temat stanu kontyngentu szwedzkiego w bitwie.
Faktycznie popelnilem blad stwierdzajac ze nie bylo tam innych szwedow poza de la Gardie, regimenty rajtarii Everta Horna i Posse skladaly sie z finow, a findlandia byla czescia szwecji. I sa oczywscie uwzglednieni.

Musze sie w takim razie doinformowac i wprowadzic zmiany, poki co uwazam ze dokladnosc jest wystarczajaca. Sztychu uzylem tylko do okreslenia liczby choragwi moskali (doslownie liczac choragwie). Liczebnosc poszczegolnych choragwi, wiedzac ze w sumie bylo 15000 zolniezy (nie uwzglednialem czeladzi obozowej) okreslilem w taki o to sposob:

3 x kornet rajtarow - 120 koni kazdy
31 x choragiew jazdy pomiestnej - 4 setki w choragwi (to moze ulec zmianie do 2 setek w choragwi, ale zwiekszy to drastycznie ilosc zetonow)
9 x choragiew piechoty - 200 ludzi na choragiew
Daje to razem okolo 15000 moskali

Ksiazke "Kluszyn 1610 rozwazania o bitwie" zamowil znajomy wiec bede mial wglad do niej wkrotce.

Konsultacje moje dotyczyly jedynie ustalenia liczby choragwi armii moskiewskiej, sklad armii polskiej i cudzoziemskiej wzialem za pewnik, moze omylnie.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: kadrinazi »

Raleen pisze:
A kadrinazi ma zapewne na myśli swoją publikację, która ma się ukazać w niedługim czasie (miejmy nadzieję ;)).
Nie, ja o Kłuszynie nie piszę nic a nic. Do nowych, bardzo dokładnych źródeł dotyczących kontyngentu de la Gardie dotarł w Szwecji Daniel Staberg. Staram się go namówić do opublikowania w Polsce artykułu na ten temat, może się uda.
Wojo pisze: Faktycznie popelnilem blad stwierdzajac ze nie bylo tam innych szwedow poza de la Gardie, regimenty rajtarii Everta Horna i Posse skladaly sie z finow, a findlandia byla czescia szwecji. I sa oczywscie uwzglednieni.
Nie było czegoś takiego jak 'regimenty' Horna i Posse. Horn miał przyboczny kornet (kompanię) fińskich rajtarów, Posse to tak naprawdę Cornelius Post, jego kornet to dawna jednostka Johana de Witte, oddział ten składał się z Holendrów. Fińskim był za to kornet Klasa Kristersona, acz oddział ten miał mniej niż 100 żołnierzy.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Wojo
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 12:32
Lokalizacja: Londinium

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: Wojo »

Mialem na mysli kornety/szwadrony/~200osobowe oddzialy, napisalem regimenty. :P

Gdzie moge znalezc zrodlo z ktorego korzystales, czy zawiera ono wiecej informacji na temat wojsk cudzoziemskich?

Ponizej stany liczbowe ktorych uzylem do obliczenia sily jednostek:

Colborn rajtarzy 80
Craul rajtarzy 80
Kendricke rajtarzy 80
Benson rajtarzy 80
Creyton rajtarzy 80
Carre rajtarzy 80
Colborn piechota zachodnia 250 x2
de la Ville rajtarzy 100 x5
Horn rajtarzy 100 x2
Posse rajtarzy 100 x2
Glazerabi rajtarzy 180
von Thunburg piechota zachodnia 300 x2
Taube piechota zachodnia 200 x2
von Quarnhemb rajtarzy 150
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: Fromhold »

Wojo pisze:Gdzie moge znalezc zrodlo z ktorego korzystales, czy zawiera ono wiecej informacji na temat wojsk cudzoziemskich?
Takie informacje zbiera się latami. Ich odnalezienie, w tym wypadku w archiwum i odczytanie, oznacza bardzo duży sukces badawczy. A kolega ot tak chciałby dostać jakiś link :) ?
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Wojo
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 12:32
Lokalizacja: Londinium

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: Wojo »

Kurcze to google nie wystarczy? :o

Czekam na publikacje tedy!

A tymczasem skorzystam z danych ktore mam. Nie moga wkoncu az tak bardzo od prawdy odbiegac.

Coraz bardziej zaczyna mnie ten temat wciagac.
Awatar użytkownika
Wojo
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 12:32
Lokalizacja: Londinium

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: Wojo »

Pytanie:

Jazda kozacka pod Kłuszynem.
To jeszcze jazda lekka, czy już pancerni?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: Raleen »

Obawiam się, że ani jedno ani drugie ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: Fromhold »

Raleen pisze:Obawiam się, że ani jedno ani drugie ;).
Dokładnie. Jazda kozacka również czasem używała kolczug i misiurek. ;)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kłuszyn 1610

Post autor: kadrinazi »

Wojo pisze:
A tymczasem skorzystam z danych ktore mam. Nie moga wkoncu az tak bardzo od prawdy odbiegac.
Obawiam się że mogą ;) Np. Radek w oparciu o sztych określa regiment Taubego jako 5 kompanii. W rzeczywistości regiment ten miał zaledwie 2 kompanie. Być może za rok lub dwa nowe, dotychczas nieznane dane o armii szwedzkiej ujrzą światło dzienne w Polsce.
Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”