Liberte (Valley Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Liberte (Valley Games)

Post autor: clown »

Ja grałem w Liberte trochę więcej niż Berger (:P) i powiem, że gra ma problem ze skalowalnością. Pełny skład graczy to totalny chaos i wygrana jest w głównej mierze dziełem przypadku. 3-4 osoby to moim zdaniem optimum. Natomiast sam pomysł na grę zacny i rozwiązania niebanalne.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Liberte (Valley Games)

Post autor: Neoberger »

Przy dużej liczbie graczy starania by coś zrobić utykają w chaosie decyzji innych i mechaniki gry. To takie Lotto się robi.

Strategos - przy całym zrozumieniu nie rozumiem o czym mówisz. Wyrażenie opinii i to w części uzasadnionej nie jest niegrzeczne. Ile razy słyszałem, że gra, którą właśnie z trudem zakupiłem to badziew. I jakoś nic mnie to nie ruszało. Mało tego sam mam świadomość grania czasami w chłam tylko dlatego, że podobają mi się żetony albo tematyka.

Postawa przedziwnej poprawności politycznej prowadzi do tego, że na jednym z wątków forum nasz kolega napisał a propos filmiku. Nie oceniam cię, ale napiszę jakie mam pretensje do siebie gdybym to ja grał. I wytknął kilka poważnych błędów w grze drugiego gracza. Wszyscy szczęśliwi? Czy to już zakłamanie do kwadratu?
Berger
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Liberte (Valley Games)

Post autor: Strategos »

Ja też pozwolę sobie wyrazić zdziwienie.
Wydawało mi się, że jedna strona pisała "szkoda czasu na pierdoły" a druga w zaproponowanej konwencji sygnalizowała - mając na względzie nieeleganckie wyrazy pokrewne - "trochę więcej kultury" a wszystko pozostawało w równowadze i nieoczekiwanie, z pozoru, niewyczerpane pokłady poczucia humoru jednej ze stron się skończyły.

Neobergerze, nie mój styl nie moja melodia a na kontynuowanie tej (de propos Liberte) dyskusji szkoda cierpliwości innych użytkowników Forum (możemy sobie resztę wyjaśnić na privie jeśli chcesz). Przekładając "na twoje" "szkoda czasu na pierdoły" ;) bo fajne gry na półkach się kurzą.


Reasumując kwestie merytoryczne. Nie grałem nigdy w więcej niż 4 osoby.
Nie dziwię się, że występują opisane wyżej problemy przy 5-6 graczach, bo grając w mniejszą liczbę osób można je sobie łatwo wyobrazić. Niedostateczna skalowalność dla 5-6 graczy nie dyskwalifikuje jednak gry bo można w nią na szczęście grać też w 3-4 osoby. Ta "50%-owa użyteczność" w stosunku deklarowanej przez autora liczby graczy to niezły wynik z tym, że na stronie BGG jest napisane: "Best with 4 players ". Jak best to nie narzekajmy tylko grajmy w best :) .
Nihil novi sub sole.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Liberte (Valley Games)

Post autor: Neoberger »

Strategos - myślisz, że straciłem poczucie humoru przez wybory? Dlatego, że Bulu doznał bólu? Możliwe.
Strasznie mi przykro.
Berger
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Liberte (Valley Games)

Post autor: MiG »

Schemat gry dość mocno przypomina Imperiala, co z jednej strony wydaje się świetną rekomendacją ale z drugiej niesie sporą trudność w przestawieniu się na bycie "szarą eminencją". Jeszcze nie udało mi się zagrać, ale sądzę, że jeśli tę barierę się pokona to dalej pójdzie z górki.

Trudno mi polecać, skoro nie grałem jeszcze (choć ze względu na samego autora gra na uwagę zasługuje ;)), ale jakby ktoś był zainteresowany, to wrzucam polskie tłumaczenie instrukcji: https://boardgamegeek.com/filepage/1216 ... lish-rules
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Liberte (Valley Games)

Post autor: Strategos »

Nie tak dawno graliśmy w Łodzi w 4 osoby i całkiem udanie wszyscy wcielali się w rolę "niewidzialnych rąk szarych eminencji". ;)
Trzeba się po prostu przełamać i odpowiednio podejść do rozgrywki a wtedy czeka nas wiele emocji . Dzięki za wrzucenie tutaj linka do tłumaczenia . :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”