Avec Infini Regret (Vae Victis)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: Sprytek »

Avec Infini Regret. Les Guerres de Religion 1562 - 1598 (Volume I) - nowa gra z magazynu Vae Victis zostanie wydana pod koniec czerwca.

http://vaevictis.histoireetcollections. ... mande.html

W ziplocku dostaniemy trzy bitwy: Dreux 1562, La Roche l'Abeillle 1569, Coutras 1587. Autorzy to Florent Coupeau i Laurent Closier. Przepisy oparte są na Paris vaut bien une messe Bena Hulla.
Gra zawiera: 1 dwustronną mapę 59x41 cm, 216 sztancowanych żetonów, zasady gry i scenariusze oraz kartę pomocy gracza.

Krótki opis bitew ze strony wydawcy:
Dreux - to pierwsze poważne starcie wojen religijnych. Rozpoczęło się od porywającej szarży kawalerii Colignyego. Cała piechota Rojalistów (z wyjątkiem Szwajcarów) uległa dezorganizacji. Ataki i kontrataki były kontynuowane do momentu, gdy (bierne dotychczas) oddziały księcia de Guise i marszałka Saint-André zmiażdżyły Hugenotów. Na koniec dnia prawie wszyscy dowódcy z obu obozów byli martwi lub zostali wzięci do niewoli. Pomimo porażki Protestantów wojna będzie trwać jeszcze długo.

La Roche l'Abeillle - po zamordowaniu pod Jarnac księcia Condé (w trakcie III wojny religijnej) Coligny przegrupował siły protestanckie niedaleko Vienne. Udało mu się zaskoczyć księcia d'Anjou, który mimo posiadania silnej pozycji obronnej ruszył za nim w pościg. O świcie straż przednia Colignyego rozwijała się przez żywopłoty i zarośla. Piechota Rojalistów, uderzona przez kawalerię protestantów, została pokonana a jej dowódca Filippo Strozzi wzięty do niewoli. Jednak było to ograniczone i ulotne zwycięstwo Hugenotów.

Coutras - ósma i ostatnia wojna religijna rozpoczęła się od pierwszej bitwy Henryka z Nawarry jako naczelnego wodza. Stanął naprzeciwko oddziałom królewskim dowodzonym przez księcia Joyeuse. Henryk wykorzystał noc do ustawienia swych wojsk w pobliżu Coutras. O godzinie dziesiątej szarża królewskiej kawalerii - pomimo śmiertelnego ognia artylerii Sullyego, uderzyła w pierwszą linię jazdy Hugenotów. Jednak kontrszarża oddziałów Nawarry, Condé i Soisson odwróciła losy bitwy i doprowadziła do upadku morale oddziałów Joyeuse. W masakrze która później nastąpiła zginęli książę Joyeuse i jego brat oraz wielu innych szlachciców.

Trochę dziwi mnie ponowne wydanie Dreux, numer 50 Vae Victis (z Dreux i Ivry) jest ciągle w sprzedaży. Chętnie zobaczyłbym inną bitwę, szczególnie że w numerze 65 opublikowano Moncontour i zapowiadano Coutras (to akurat będzie) oraz Saint Denis i Arques. No ale w podtytule gry mamy Volume I, to może kolejne woluminy się ukażą ? Mam przynajmniej taką nadzieję.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: Leliwa »

Jeśli pragniesz innego zestawu bitew, to Hexasim przygotowuje coś takiego.

Nie heksy a obszary i mamy 5 bitew na raz Saint Denis, Jarnac, Coutras, LA ROCHE L’ABEILLE, Arques. Autor Philippe Hardy. Niestety na razie brak informacji o wersji angielskiej.

http://www.hexasim.com/926-Par-le-feu-l ... a-foi.html
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Sprytek
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 11:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: Sprytek »

Dziękuję za podpowiedź. Tak, grę z Hexasim też mam na oku. Czekam jednak na wydanie i przynajmniej kilka opinii na jej temat.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: Leliwa »

To ma być ten sam system co "Paryż wart jest mszy" i Nieuport. Nie nalezy się spodziewać jakichś szczególnych zmian.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: Khamul »

Ile czasu potrzeba na rozgrywkę?
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: Petru Rares »

Napiszcie coś proszę o bitwach. Czy sporo manewru, miejsca na manewr? Więcej kawalerii czy piechoty? Czy balans dobrze rozłozony? Zetonów więcej na strone niż w Nieuwpoort? Jakie Twoje ogólne wrażenia? Zagrałem wczoraj w Nieuwpoort i naszła mnie ochota na jakies inne bitwy, bez konieczności wspinania się na wydmy. Marzy mi sie jakaś szarża kirasjerów...
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: Neoberger »

Ja grałem w niedzielę w Coutras.
Owszem system francuski jest znacznie lepszy od systemu Hulla, ale...
Uderzyłem kawalerią królewską na hugenotów. Oni uderzyli swoją na moją. Kawalerie się splątały.
Nie wiadomo było jak nimi wyjechać. Śmieszne bo obie strony chciały się rozdzielić.
Walk prawie nie było już w centrum. Piechoty się biły na skrzydłach, ale gra stała się nudna.
Ten system generalnie mnie już uwiera.
Przerwaliśmy bitwę z kolegą obaj powstrzymując się od śmiechu i chęci [cenzura żeby mi admin...].
:-)

Heksy wraz z sztucznym systemem ruszania się tworzą przeszkody niespotykane w rzeczywistości.
Sama gra jest fajna w odniesieniu do systemu walki, ale heksy, ruch, rozkazy, wycofania itp. są sztuczne i nic tego nie zmieni.
:-(
Berger
Awatar użytkownika
marwyg
Sergent
Posty: 114
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 03:27
Lokalizacja: Pruszków
Been thanked: 1 time

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: marwyg »

Dzień dobry.

Mam pytanie odnośnie zasad. Problem dotyczy reakcji ogniem.
Czy dobrze rozumiem, że przy ostrzale ofensywnym, w którym wydałem jeden, bądź dwa punkty na zmodyfikowanie ostrzału, jednostka broniąca się ostrzeliwuje mnie dwa razy?

"Punkt 10.3.2
Jednostka może wykonać reakcję ogniem zawsze gdy:
1. Aktywna jednostka wydała dodatkowy punkt ruchu by uzyskać modyfikator do wykonania testu ostrzału,
2. Została ostrzelana ofensywnie z heksu w jej strefie ostrzału''
(jeszcze jest kilka punktów ale przytaczam te dotyczące zaistniałej sytuacji).

Czyli modyfikuję, w reakcji zostaję ostrzelany.
Ostrzeliwuję i wtedy w reakcji ponownie zostaję ostrzelany.

Dziwne na jeden mój strzał w ataku, dwa w obronie?
Dobry telewizor to martwy telewizor
Awatar użytkownika
marwyg
Sergent
Posty: 114
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 03:27
Lokalizacja: Pruszków
Been thanked: 1 time

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: marwyg »

Acha, w oryginale nie ma nic o ostrzale spowodowanym wydawaniem punktów na modyfikacje.
To po co ten piąty punkt w tłumaczeniu?
Dobry telewizor to martwy telewizor
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: Leliwa »

marwyg pisze:Acha, w oryginale nie ma nic o ostrzale spowodowanym wydawaniem punktów na modyfikacje.
To po co ten piąty punkt w tłumaczeniu?
Zostało to wprowadzone przeze mnie. To moja inicjatywa. Chodziło o to, żeby przeciwnik nie wydawał bezkarnie punktów chcąc nas rozproszyć ogniem, żeby faktycznie ceną za dokładniejszy ostrzał (czytaj czas na lepsze przygotowanie ostrzału) była możliwość reakcji przeciwnika ogniem i ryzyko, że samemu dostanie się ołowiem w twarz. W tej sytuacji nie powinno dojść oczywiście do kolejnej reakcji ogniem po ostrzale ofensywnym. Należałoby do tej naszej modyfikacji wstawić słowo "albo" (mowię naszej bo współautorem który nie miał nic przeciwko moim zmianom był Ozy).
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
marwyg
Sergent
Posty: 114
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 03:27
Lokalizacja: Pruszków
Been thanked: 1 time

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: marwyg »

No tak albo..
I tak stokrotne dzięki za tłumaczenie.
Dobry telewizor to martwy telewizor
Awatar użytkownika
rzabcio
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2012, 23:27
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: rzabcio »

Czy jest gdzieś dostępna w Sieci instrukcja? Albo skrót? Albo polska wersja, o której powyżej wspominacie?
Jakoś nic nie mogę znaleźć...
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: duc de Fort »

Angielską wersję zasad do innych gier w tym systemie (Nieuport czy Kircholm) można ściągnąć ze strony Vae Victis:
http://vaevictis.histoireetcollections. ... bonus.html

Widzę, że polskie tłumaczenie zniknęło ze strony diablosów, spróbuję załączyć do tej wiadomości.

Pozdrawiam
Konrad
Załączniki

[Rozszerzenie zip zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
rzabcio
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2012, 23:27
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Avec Infini Regret (Vae Victis)

Post autor: rzabcio »

Dziękuję! :-)

W sumie potem wymyśliłem, że można ściągnąć do innej gry z serii. Ale polska wersja też się przyda. :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”