Age of Monarchs

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Age of Monarchs

Post autor: Silver »

Darmowa gra dedykowana dla 6 graczy. Są akcenty polskie. Może HIS popadnie w zapomnienie. Zamierzam ją sporządzić.
https://sites.google.com/site/calvinusl ... f-monarchs
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Re: Age of Monarchs

Post autor: Raleen »

To jest historia od 1492 do 1789, czyli kilka wieków, cała wczesna nowożytność. Na to wszystko 20 tur. Nie patrzyłem ile kart się ma na turę, ale obawiam się, że ta gra będzie bardzo ogólna i taka trochę nijaka. Zdecydowanie wolę gry odtwarzające krótszy wycinek czasowy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Samuel »

Projekt interesujący, zwłaszcza, że poprzednia gra tego autora ("Democracy under Siege") zbiera wysokie oceny. Na pewno warto się będzie przyjrzeć obu tytułom.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Silver »

Ja już wolę spotkać się 2-3 razy, by rozegrać jakąś kampanię, niż siedzieć przy HISie tylko 3 z 9 tur jak podobno ostatnio zagrano w tą grę na konwencie (dlaczego tym razem tak szybko się skończyło?).
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Age of Monarchs

Post autor: Strategos »

Samuel pisze:Projekt interesujący, zwłaszcza, że poprzednia gra tego autora ("Democracy under Siege") zbiera wysokie oceny. Na pewno warto się będzie przyjrzeć obu tytułom.
Tak, też mam pierwsze wrażenie ;), że warto.

DuS wydaje się arcyciekawa!
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Neoberger »

Problem tylko żeby to wydrukować, posklejać, wyczarować kostki i można grać.

Silver nie lubi HiS'a i się z tym nie ukrywa. Oby znalazł lepszą grę od niego. :-)

Ja uwielbiam HiS, chociaż ostatnim razem grałem jak noga, zakleszczając się w uścisku z Papiestwem.
W VQ nie grałem, ale z obserwacji i rozmów wnioskuję, że to już nie tak ciekawy temat mimo tej samej mechaniki.
Berger
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Leliwa »

Obydwie wyglądają ciekawie. AoM ma też większy zasięg terytorialny niż HiS, no i jest tam Polska. Niestety w Krakowie na pewno się nie spodoba, bo nie umieścili tego miasta na mapie (Poznania również, za to jest Lublin i nieśmiertelny Brześć Litewski). Z tego co widzę, wydaje się być dobrze osadzona w historii mimo swej skali (bardziej szczegółowe przedstawienie kolonii na mapie niz w HiS). Aspekt ekonomiczny jest zdecydowanie szerszy niż w HiS. Ciekawe jak przedstawiona jest rywalizacja religii i wyznań?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Age of Monarchs

Post autor: Strategos »

Obydwie gry są darmowe. W obydwu przypadkach jest kompletny moduł Vassala. W DuS z wariantem rozszerzającym. Z opisu DuS na BGG wynika, że to gra 2 - (3) osobowa więc można nawet jej nie drukować i sensownie grać via Vassal.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Samuel »

leliwa pisze:Niestety w Krakowie na pewno się nie spodoba, bo nie umieścili tego miasta na mapie
Można to im wybaczyć, skoro przyznali nam i Odessę, i Woroneż ;)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Leliwa »

Niestety po bliższym przyjrzeniu się mapie, żetonom i scenariuszom daruję sobie bliższe zainteresowanie.
Odessa została założona dopiero po zakończeniu gry :D
Natomiast niestety nie mamy ani Rygi ani Witebska. Dość fantastyczna mapa. Jest na niej np. Dniepropietrowsk, który został założony dopiero w latach 80-tych XVIII wieku i funkcjonował przez prawie 150 lat jako Jekaterynosław zanim bolszewicy nie zmienili mu nazwy na obecną.
Jedyna twierdza Polaków to oczywiście Pińsk.
Na żetonach wojska zamiast husarza jest jakiś Szwedzina w kolecie rajtarskim.
W odróżnieniu od innych Większych Państw (Polska jest nim w etapach 6-16) Polacy nie mają niemal żadnych wodzów poza władcami, oprócz wspólnego z Moskwą Kurbskiego :shock: (tu zamiast niego mógłby być Dymitr Samozwaniec, który jednak przynależy tylko do Moskwy). Nie mają też pierwszych ministrów, czyli odpowiedników wodzów w administracji i dyplomacji, a można by tu wymienić choćby Zamoyskiego, Żółkiewskiego, Zadzika. Z władców jest Batory (bezimienny), Zygmunt II (zapomnieli o jego 2 imieniu), Zygmunt III, Sobieski (też bezimienny). Mają oni jako wodzowie każdy oprócz Zygmunta III bonusa taktycznego 2 (najlepszy w grze to 3), a ponieważ Zygmunt II może dowodzić większą ilością wojska od Sobieskiego, więc jest lepszym wodzem. Co ciekawe bonus taktyczny 2 posiada też ten nieszczęsny Kara Mustafa. A, żeby nie było że wybrzydzam to dla innych potencji, każdy z wodzów (generałów i ministrów) ma wzorowaną na HIS notkę biograficzną, zaś wydarzeń historycznych związanych z tzw. Starą Europą jest całkiem sporo. Jest np. też Waszyngton i Deklaracja Niepodległości jako wydarzenie, czy też Noć św. Bartłomieja.
W ogóle nie widać, że ówczesna Rzeczpospolita była państwem dwuczłonowym. Oczywiście nazwa Rzeczpospolita też tu nie funkcjonuje i zamiast niej jest bajeczne królestwo Polski gdzieś mniej więcej między Szwecją a Turcją oraz Moskwą a Berlinem. Wizja niemal prosto z filmu włoskiego o odsieczy wiedeńskiej. Tylko tam przynajmniej była jakaś husaria. :?
Z wydarzeń historycznych nie ma żadnych związanych z Polską oprócz tych, w które są silnie zaangażowane obce potencje (Wielka Wojna Północna i Rozbiory Polski)
I wreszcie na koniec niechlujstwo estetyczno-heraldyczne. Wszystkie kraje w grze mają swoje historyczne herby oprócz Polski, na której żetonach i kartach władców rozpościera się nasz (proszę mi wybaczyć ironię) postpeerelowski orzeł w koronie zamiast Orła i Pogoni w kantonach na prawdziwej tarczy herbowej. Niestety jeśli chodzi o Włochów, to np. w grze Wise Bayonets Trebbia 1799, skądinąd ciekawej, taki XXI-wieczny orzeł widnieje też na żetonach naszych ułanów legionowych.
To tak pokrótce. :evil:

PS. A a propos wodzów i herbu zamierzam skontaktować się z autorem. Nigdy nie jest za późno na naukę i każdy powinien sobie mówić rano tak jak profesor Marek Jan Chodakiewicz "Jestem głupi, więc mogę się czegoś nauczyć."
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 października 2014, 11:45 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2529 times
Kontakt:

Re: Age of Monarchs

Post autor: Raleen »

Dzięki Leliwo za opis gry, mi się nie chciało wgłębiać, ale to co napisałeś chyba mi wystarczy... w połączeniu ze skalą czasową.
Może znajdą się amatorzy do grania w nią, ale mi się specjalnie nie chce zgłębiać produkcji ludzi, którzy zabierają się za robienie gry historycznej, a o historii pojęcie mają dość ograniczone.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Samuel »

Leliwo, wyluzuj :) To ja mogę odpuścić Kraków, a Ty nie możesz odpuścić Pogoni :) Dobrze, że przynajmniej kolor i ilość głów orzełka się zgadza :) A tak serio, to mam nadzieję, że przynajmniej owa "Demokracja" ma coś więcej wspólnego z rzeczywistością, a tu Autor zrobił nieszczęśliwą wycieczkę poza "swoją" epokę :evil: Chociaż zasady przejrzę, może Autor nie zna się na historii, ale z tworzeniem reguł idzie mu lepiej? ;)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Silver »

Leliwo - jeśli ci przeszkadza strona graficzna gry to mogę przygotować żetony Polski z innymi symbolami, nawet twymi rodowymi. Tak samo mogę poprawić nazwy miejsc na mapie. Może miejsca są tak rozmieszczone bo testy wskazały że tak będzie najlepiej?
Ale jak dla mnie to podczas rozgrywki te graficzne sprawy schodzą na dalszy plan.
Polska w tej grze niestety nie jest jednym z głównych aktorów.
Sporządzę ta grę ale chyba najpierw zajmę się inną grą tej „stajni” czyli „Democracy under siege”.
Może kiedyś zagrasz - żebyś tylko oderwał się od HISa.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Leliwa »

Tak się składa, że w 3 scenariuszach (ponad połowa gry) jest jednym z głównych aktorów, i wypadałoby coś więcej przedstawić na planszy i na żetonach niż jest. W porównaniu z innymi wielkimi potencjami informacje o Rzeczpospolitej są szczątkowe. Rozumiem, że chcieli mieć jakiś punkt terenowy w tym miejscu, tylko dlaczego nazwali go tak od czapy, jakby jako jedyne źródło mieli Atlas Geograficzny Świata PPWK. Można było napisać zamiast Dniepropietrowska choćby Czerkasy albo Sicz Zaporoska i byłoby więcej sensu. Zaś patrząc na odległości między punktami widzę, że ta Odessa jest wciśnięta na siłę. To już lepiej na siłę wcisnąć i Kraków i Poznań, a zamiast Pińska zrobić twierdzę w Lwowie. Twierdza w Pińsku ma tyle samo sensu, co port we Lwowie, bo nie broni żadnej ważnej drogi.
Nie chodzi mi tylko o grafikę. To tylko kropla przepełniająca kieliszek goryczy.
Idę robić coś taktycznego o XVI wieku, bo się sfrustruję.

PS. A do HIS-a nie jestem przywiązany. Ot od czasu do czasu gram, jak brakuje 6-go, ale bardziej lubię Sukcesorów i gry taktyczne.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Age of Monarchs

Post autor: Samuel »

Mnie postawa "w Polsce czyli nigdzie" sama w sobie nie zraża (niestety, za bardzo się z nią oswoiłem - a w końcu i tak summa summarum lepszy skrajnie uproszczony obraz naszej części Europy niż jego pominięcie w HISie i VQ). Gorzej, jeśli błędy w tej części mapy pokazują ogólne podejście Autora do tematu i powierzchowność jego wiedzy (może Raleen wykreśli tę niepoprawną politycznie uwagę, ale włoska proweniencja gry wcale mnie optymistycznie nie nastraja).
Natomiast nie ukrywam, że dużo bardziej interesuje mnie drugi tytuł, choć ten konkurencją byłby raczej dla Twilight Struggle. Czy przygotowujesz polskojęzyczną wersję?
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”