Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 20 stycznia 2018, 17:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: System "Husaria" (TiS)
PostNapisane: wtorek, 14 lipca 2015, 14:58 
Général de Division Commandant de place

Kiedy był jeszcze piękny i młody, i niezepsuty Radek Sikorski wojażował po Afganistanie i opisywał taką high-tech kawalerię, czyli oddział konnej gwardii przywódcy mudżaheddinów w prowincji Herat Ismael Chana. Każdy jeździec był wyposażony w Stingera oprócz standardowej broni ręcznej (szable, noże, kałakowy AK 47 i takie tam). Kawaleria przeciwlotnicza :P

PostNapisane: wtorek, 14 lipca 2015, 16:41 
Colonel Général

Widzę, że bardzo nie chcecie dyskutować o systemie "Husaria" :).

Spróbuję w najbliższym czasie coś więcej o przepisach napisać (jak mnie inne sprawy nie dopadną jakieś...).

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: niedziela, 3 grudnia 2017, 16:39 
Major en second

Zauważyłem w Rebelu "Kircholm 1605 / Kokenhausen 1601"
(wiem, rok po wydaniu :lol: )
Jako że kiedyś miałem słabość do tej epoki, zastanawiam się czy ma sens kupno tej gry (wpis Raleena w REBELu nie był zachęcający) i jak ten system wypada w porównaniu do tej samej bitwy w Vae Victis - pod kątem czasochłonności gry i sensowności rozgrywki.
Czy coś się zmieniło na plus w stosunku do analizy Kłuszyna z początku tego wątku?

PostNapisane: niedziela, 3 grudnia 2017, 16:46 
General

Przede wszystkim podobno WZ poczynił nowe ustalenia co do miejsca i przebiegu bitwy więc mapa nie przypomina tej, do jakiej przyzwyczaił nas Kircholm Dragona. M.in ponoć wioska Kircholm znajduje się w centrum mapy a nie na jej skraju.

PostNapisane: poniedziałek, 4 grudnia 2017, 13:19 
Général de Brigade

Cytuj:
Przede wszystkim podobno WZ poczynił nowe ustalenia co do miejsca i przebiegu bitwy więc mapa nie przypomina tej, do jakiej przyzwyczaił nas Kircholm Dragona

Czyli rozumiem, że poszło jak zwykle. Najpierw zrobił mapę, a potem dopasował do tejże mapy bitwę? :lol:

PostNapisane: poniedziałek, 4 grudnia 2017, 17:45 
Sergent

Uciąłem sobie kiedyś pogawędkę na temat tej mapy z jej Autorem. Nie przekonał mnie. Z systemu grałem tylko Kłuszyn i rozkładałem Trzcianę (Trzciano?).

PostNapisane: poniedziałek, 4 grudnia 2017, 18:47 
Chui

Mnie też zmieniona mapa odstraszyła.

PostNapisane: wtorek, 5 grudnia 2017, 01:26 
Sergent

Jak ma się ten system do systemu francuskiego (Vae Victis nr. 116)?

Na nas przeszła wraz z władzą cesarską. Tytuł cesarski nie przypadł nam nagi. Przybył odziany w swą siłę, klejnoty swoje przynosząc ze sobą. Twoi konsulowie są u nas. U nas twój senat. U nas wojsko twoje!"
Fryderyk I "Barbarossa" von Staufen do papieża Hadriana IV przed koronacją na cesarza.

PostNapisane: środa, 6 grudnia 2017, 18:52 
Général de Division Commandant de place

Raczej nie jest z nim związany. Na pewno więcej żetonów i większa mapa.

PostNapisane: środa, 6 grudnia 2017, 20:13 
Sergent

Raleen napisał(a):
Widzę, że bardzo nie chcecie dyskutować o systemie "Husaria" :).

Spróbuję w najbliższym czasie coś więcej o przepisach napisać (jak mnie inne sprawy nie dopadną jakieś...).

Hej Raleen, czy uda się jeszcze coś więcej napisać o przepisach? ;) Ja przyznam, że kupiłem sobie Kłuszyn i oprócz czytania instrukcji jeszcze nie zagrałem...

PostNapisane: środa, 6 grudnia 2017, 21:44 
Colonel Général

Musiałbym sobie odświeżyć... a tyle ciekawszych rzeczy dzieje się dookoła ;)

Inna sprawa, że już słyszałem od paru osób, że akurat przeczytali ten post Profesa wyżej o USTALENIACH jakie to pan Wojtek poczynił odnośnie Kircholmu, i wzbudza to dużą wesołość :)

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2017, 12:29 
Sergent

Raleen napisał(a):
Musiałbym sobie odświeżyć... a tyle ciekawszych rzeczy dzieje się dookoła ;)

Inna sprawa, że już słyszałem od paru osób, że akurat przeczytali ten post Profesa wyżej o USTALENIACH jakie to pan Wojtek poczynił odnośnie Kircholmu, i wzbudza to dużą wesołość :)

W nauce to akurat ma prawo do stawiania różnych hipotez, może akurat słuszne to ustalenia? Bo kto z nas był pod Kircholmem i widział jak było na prawdę?

PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2017, 12:47 
General

Nikt. Ale są różnego rodzaju źródła na podstawie których opisywano bitwę i zdaje się, że wioski w środku ugrupowania wojsk szwedzkich nikt nie wspominał. Ktoś przytomnie zresztą w dyskusji zauważył, że dlaczego wobec tego nie stanowiła ona punktu oporu - otrzymał odpowiedź, że obie strony atakowały, więc nie miał się kto tam bronić (mniej więcej; z głowy piszę - cała dyskusja na forum TiS ma ze trzy strony raptem, więc można sobie tam zajrzeć). Generalnie po pierwsze bitwy nowożytne sa już dosyć dokładnie oźródłowane; po drugie - dosyć swobodne podejście WZ do pewnych rzeczy raz, że opisywał Raleen analizując Iganie; sam się z tym zetknąłem przy okazji Gettysburga (po co zaznaczać pole pszenicy - przecież ono nie miało żadnego znaczenia i nikt nie wiedział, że tam się będą bić")...

PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2017, 12:53 
Sergent

Aha, no to słabo...

PostNapisane: czwartek, 7 grudnia 2017, 13:32 
Colonel Général

WZ pisze m.in. o tym, że nie znalazł miejscowości Kircholm i że są na mapach współczesnych i z początku XX wieku dwie miejscowości w tym rejonie, z których jedną identyfikuje jako Kircholm. Poza tym pisze jeszcze, że sprawdzał teren na jakichś mapach morfologicznych (geologicznych).

Problem polega na tym, że ta miejscowość mogła się wtedy znajdować gdzie indziej niż dzisiaj znajdują się (czy do niedawna znajdowały się) zidentyfikowane przez WZ miejscowości. Kto interesował się choć trochę dawniejszymi okresami historycznymi, wie że nieraz osady przenoszono. W średniowieczu niejednokrotnie miasta lokowano obok osad wcześniej istniejących, później też zdarzały się takie historie, zwłaszcza jeśli osadę dotknął pożar bądź inne nieszczęście. Mogła też ulec wyludnieniu albo zostać porzucona. Jeśli to była wioska czy mała osada, a taką zapewne był ów Kircholm, to tym bardziej taki scenariusz należy brać pod uwagę. Od 1605 roku mamy ponad 400 lat do naszych czasów. Przez ten czas wiele się mogło zmienić. Tymczasem WZ w ogóle taka perspektywa jest obca, bo jego interesowała zawsze tylko II wojna światowa. On dla ustalenia takich rzeczy bazuje na współczesnych mapach albo mapach z nieodległej przeszłości. Nie analizowałem tematu, ale podejrzewam, że takie jest rozwiązanie tych rozbieżności.

Odnośnie korzystania z map morfologicznych czy geologicznych, to kiedyś miałem podobną sytuację. Dyskutowałem z WZ nad ukształtowaniem terenu bitwy pod Ostrołęką i mówię mu, że wschodni brzeg według wszystkich opracowań i relacji był wyższy od zachodniego, bo rzeka tworzyła tu zakole. Dla mnie sprawa była dość oczywista, bo to jest standardowa sytuacja jak rzeka meandruje, że brzeg znajdujący się po stronie zewnętrznej zakola jest wyższy, bo jest podmywany (od tej strony odbywa się erozja), a brzeg po wewnętrznej stronie zakola zawsze jest niższy, bo nie jest podmywany (od tej strony odbywa się akumulacja materiału skalnego, zwykle w postaci piasku). Na to usłyszałem od WZ odpowiedź, że to wszystko nieprawda, bo on był parę lat temu na praktykach studenckich (geologicznych) w Ostrołęce i widział jak tam wygląda ta rzeka i wcale brzeg wschodni nie jest według niego wyższy od zachodniego. W związku z tym wszystkie źródła można wyrzucić do kosza, bo jego wiedza geologiczna dowodzi czegoś innego. Problem znowu polega na tym, że przez 180 lat teren się zmienił. Pomijając zachodzące procesy urbanizacji i zagospodarowania terenu (osuszanie bagien nadbrzeżnych, niewelacja nierówności) to od tamtego czasu rzeka zapewne zdążyła kilkakrotnie zmienić bieg i dlatego dziś może to wyglądać tak jak wygląda. A wystarczy popatrzeć na bieg tej rzeki choćby na odcinku od Łomży do Ostrołęki, ile tam jest zakoli, starorzeczy i bagien, co dobitnie pokazuje jak bardzo ta rzeka meandruje na tym odcinku i ile razy zmieniała koryto na przestrzeni lat. Pomijam już fakt, że odrzucanie relacji uczestników bitwy, którzy przecież na własne oczy widzieli jak wtedy wyglądał teren, jest delikatnie mówiąc mało rozsądne.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]